خبرگزاری  پیارم : ساحل هرمزگان طی سال‌های اخیر همواره شاهد توسعه حرفه‌ای ورزش‌های ساحلی و آبی بوده و این روزها قرار است برای نخستین بار «فوتوالی» را با حضور تیم‌های باشگاه‌های مطرح دنیا تجربه کند // به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، هرمزگان برخوردار از حدود دو هزار کیلومتر خط ساحلی و چند جزیره مسکونی ...

خبرگزاری  پیارم : ساحل هرمزگان طی سال‌های اخیر همواره شاهد توسعه حرفه‌ای ورزش‌های ساحلی و آبی بوده و این روزها قرار است برای نخستین بار «فوتوالی» را با حضور تیم‌های باشگاه‌های مطرح دنیا تجربه کند //

خبرگزاری فارس: سواحل بکر هرمزگان میزبان ورزش نوپای «فوتوالی»/ حضور تیم‌های مطرح اروپایی در بندرعباس

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، هرمزگان برخوردار از حدود دو هزار کیلومتر خط ساحلی و چند جزیره مسکونی با ساحل‌ منحصر به‌ فرد و استثنایی بوده که این امر زمینه را برای پرداختن جوانان به ورزش‌های کم‌هزینه ساحلی و دریایی در این استان جنوبی فراهم آورده است.

هرمزگان در نیمه دوم سال از آب و هوای مطلوبی نیز برخوردار می‌شود که این امر می‌تواند با توجه به توسعه زیرساختی و امکاناتی از هرمزگان یک منطقه برای میزبانی ورزش‌های مذکور بسازد.

با نگاهی به سواحل استان هر روز به ویژه عصرها و حتی میانه‌های روز مشاهده می‌شود که جوانان با استفاده از ساحل به ورزش‌هایی همانند فوتبال و والیبال ساحلی در شهرهای ساحلی و دیگر مراکز جمعیتی نزدیک به ساحل و دریا می‌پردازند که این امر نشان از ظرفیت‌های نیروی انسانی هرمزگان در بعد ورزش‌های ساحلی دارد.

حضور چند تیم هرمزگان در مسابقات فوتبال ساحلی کشوری و لیگ‌های مربوطه نشان از ظرفیت‌های استان دارد.

اما در پی آغاز فعالیت انجمن فوتوالی گویا این ورزش در سواحل بندرعباس با ثبت‌نام و آموزش جوانان علاقه‌مند آغاز شده است.

ورزش فوتوالی که نام آن از مخفف نام‌های فوتبال و والیبال گرفته شده، ورزشی بین‌المللی است که قوانین و زمین بازی آن مثل والیبال  است، اما همانند فوتبال با پا در آن بازی می‌شود.

در این ورزش مهیج و جذاب زمانی امتیاز به دست می‌آید که توپ به زمین حریف اصابت کند یا حریف مرتکب خطا شود و یا نتواند توپ فوتوالی را برگشت دهد.

اغلب در نگاه نخست این بازی را با «سپک تـاکرا» مقایسه و یا اشتباه می‌گیرند در حالی که این ورزش در قوانین و نوع توپ تفاوت‌های زیادی با سپک تاکرا دارد.

گفته می‌شود تاکنون بازیکنان بزرگی چون مارادونا، رومـاریو، به به تو، برادران دی بـوئر، رونالدینهو، کاکا، تری هانری، زیکو، مسی، روبرتو کارلوس، پاتریک ویرا، اریک کانتونا، ژان پیرپاپن، فابرگاس و تورس در این رشته ورزشی فعالیت کرده‌اند.

رئیس کمیته فوتبال ساحلی و انجمن فوتوالی هرمزگان نیز با بیان اینکه این رشته ورزشی در قدم نخست در بندرعباس راه‌اندازی شده و تمرینات آن با نشاط خاصی در حال برگزاری است، افزود: در راستای انتقال دانش مربیگری و داوری و دیگر مسائل مورد نیاز نیز برنامه‌های اساسی در دست داریم.

عباس غیبی با بیان اینکه زمان کمی از ورود این ورزش به هرمزگان می‌گذرد، افزود: در این مدت کوتاه استقبال خوبی صورت گرفته است که این امر نشان از جذابیت این بازی ساحلی برای جوانان استان دارد.

وی با بیان اینکه مسابقات فوتوالی معمولاً در زمین‌های والیبال ساحلی برگزار می‌شود، یادآور شد: بعضاً مسابقات فوتوالی داخل سالن نیز در اروپا برگزار می‌شود.

غیبی اضافه کرد: تاکنون تعداد قابل توجهی از بازیکنان مطرح فوتبال دنیا در این رشته ورزشی مهیج فعالیت و یا بازی کرده‌اند.

رئیس انجمن فوتوالی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود از عمومی شدن و توسعه آموزش‌های مربوط به این رشته در هرمزگان خبر داد و افزود: برگزاری مسابقات فوتوالی قهرمانی کشور به زودی در بندرعباس با حضور تیم‌هایی از سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی همچنین از برگزاری یک دوره مسابقات بین‌المللی فوتوالی در بندرعباس با حضور تیم‌هایی همانند بارسلونا، رم، لاتزیو و منتخب استقلال و پرسپولیس خبر داد.

به گفته غیبی، رایزنی‌ها در راستای شرکت تیم فوتوالی منتخب استان نیز در این مسابقات آغاز شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2271

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.