رمز و راز گل دهی گیاهان رمز و راز گل دهی گیاهان گیاهان همانند سایر موجودات زنده، حیاتی منحصر به فرد دارند و مثل سایر موجودات از اعمال حیاتی بهره مندند. آنها مانند دیگر موجودات، آب و غذا و اکسیژن مصرف می کنند و قدرت باروری و ادامه حیات دارند. گیاهان علاوه برزنده بودن، سبب ...
رمز و راز گل دهی گیاهان

رمز و راز گل دهی گیاهان

گیاهان همانند سایر موجودات زنده، حیاتی منحصر به فرد دارند و مثل سایر موجودات از اعمال حیاتی بهره مندند. آنها مانند دیگر موجودات، آب و غذا و اکسیژن مصرف می کنند و قدرت باروری و ادامه حیات دارند.

گیاهان علاوه برزنده بودن، سبب زندگانی دیگر جانداران هستند، چراکه آنها ریه های زمین به حساب می آیند و بدون آنها زمین شوره زاری بیش نیست.

همان گونه که همه موجودات هستی از نظمی درونی و بیرونی تبعیت می کنند و همگی ساعت زیستی مخصوص به خود دارند، گیاهان نیز از یک نوع ساعت زیستی برخوردارند که براساس آن، اعمال حیاتی خود را انجام می دهند.

این که گیاه چه زمانی رشد کند یا جوانه بزند و این که چه زمانی به خواب برود، همگی تابع نظمی خاص است.

محققان سالیان درازی است که تحقیقات گسترده ای را روی گیاهان انجام داده اند تا بتوانند به چگونگی سازوکار های پیچیده آنها پی ببرند و به این شکل از اسرار خلقت سر درآورند.

در این ارتباط بتازگی گروهی از محققان موفق شدند به چگونگی ساز و کار گل دهی و جوانه زدن گیاهان پی ببرند. این محققان توانستند با کشف ژنی به این مهم دست یابند.

آنها دریافتند ژنی وجود دارد که در تنظیم ساعت زیستی گیاهان و زمان گل دهی آنها موثر است. با کشف این ژن آنها می توانند به درک بهتری از ساز و کار گیاهان پیچیده ای چون برنج، گندم و جو دست یابند، چرا که دریافتند این ژن، عملکردی مشابه در این نوع گیاهان دارد.

محققان می گویند اگر بتوان به طور دقیق به سازوکار این ژن و عملکرد آن پی برد، می توان زمان گل دهی و جوانه زدن گیاهان را دستکاری کرد، به طوری که می توان به روند رشد گیاهان و زمان گل دهی آنها شتاب بخشید یا آن را به تعویق انداخت.

دانشمندان قبلا می دانستند پروتئین FLOWERING LOCUST که توسط گیاهان گلدار و در زمانی خاص ساخته می شود، نقش مهمی در فرآیند گل دهی گیاهان دارد.

وقتی این پروتئین در برگ ها ساخته شود، به معنای تحریک گل دهی در گیاه است. زمانی که این پروتئین از برگ ها حرکت کند و به ساقه ها و شاخ و برگ ها برسد، در آنجا سلول های خاصی وجود دارد که تحت تأثیر این پروتئین قرار می گیرند و در این زمان گیاه می فهمد که آیا زمان جوانه زدن و تولید برگ است یا زمان گل دادن و تولید شکوفه.

مکانیسم این عمل این گونه است که این پروتئین درشاخه های گیاه، شروع به ایجاد تغییرات مولکولی می کند و با تغییر برخی سلول ها، آنها را از مسیرهایی خاص به سمت گل دهی و جوانه زدن هدایت می کند.

این سازوکار تحت تأثیر چگونگی تابش خورشید و تغییر فصل هاست، چراکه این پروتئین همزمان با تغییرات فصلی فعال می شود و گیاه را به سمت گل دهی هدایت می کند.

محققان براین باورند که گیاهان نیز همانند دیگر جانداران از یک ساعت زیستی منظم در ساختار خود برخوردارند که این ساعت زیستی همه اعمال حیاتی بدن جاندار را نظارت و کنترل می کند، اما این که این پروتئین کی در گیاه ساخته شود، خود مطلب دیگری است.

محققان در ادامه پروتئین دیگری به نام FKF۱ را در گیاهان شناسایی کردند. این پروتئین نقشی اساسی در مکانیسم گل دهی گیاهان بازی می کند، چراکه گیاهان از طریق این پروتئین متوجه تغییرات فصلی و زمان گل دهی می شوند.

این پروتئین در برابر تابش مستقیم نور آفتاب فعال می شود و گیاه را به فعالیت وامی دارد البته فعالیت این پروتئین به مدت زمان روز نیز بستگی دارد.

این پروتئین با طلوع نورآفتاب و جذب آن فعال شده و تا پایان غروب خورشید به فعالیت خود ادامه می دهد بنابراین هر چه مدت روز و تابش نورخورشید بیشتر باشد، مدت فعالیت این ژن یا پروتئین نیز بیشتر می شود و هر چه میزان فعالیت آن بیشتر شود، می تواند بیشتر سبب تحریک گیاه به گل دهی شود.

می توان دریافت که با فرا رسیدن بهار و طولانی شدن روز و تابش مستقیم نور خورشید، این ژن نور بیشتری جذب می کند و بر میزان فعالیتش افزوده می شود و در این صورت گیاه تحریک شده، با تولید پروتئین FLOWERING LOCUST فرآیند گل دهی و جوانه زدن در گیاه آغاز می شود.

با فعالیت این ژن ساعت زیستی گیاه نیز تغییر می کند و همه چیز برای گل دادن گیاه و باروری آن آماده می شود.

این فرآیند همچنان با فعال ماندن این ژن در گیاه فعال می ماند تا زمانی که با تغییرفصل و کاهش تابش آفتاب، فعالیت این ژن کاهش یابد و با کاهش فعالیت این ژن، زمان گل دهی و باروری گیاه نیز به اتمام می رسد.

این یافته حاصل آزمایش های محققان روی گیاهی به نام Arabidopsis است؛ گیاهی کوچک که به خانواده درخت خردل مرتبط است.

از این گیاه به وفور برای تحقیقات ژنتیک گیاهی استفاده می شود. این محققان برای درک دقیق این مکانیسم توانستند حتی یک مدل ریاضی نیز برای این فرآیند طراحی کنند.

براساس این مدل، محققان می توانند اصول و چگونگی فرآیند پیچیده باروری گیاهان را درک کنند. آنها معتقدند این مدل و درک این مکانیسم به شناسایی و درک آن در دیگر گیاهان بویژه گیاهان پرمصرف و استراتژیک چون گندم و برنج نیز کمک خواهد کرد، چراکه با شناسایی این مکانیسم ها می توان حتی زمان های گل دهی و باروری را در این گیاهان تغییر داد.

محققان امیدوارند با درک کامل این مکانیسم بتوانند به ژنی مشابه در حیوانات نیز دست یابند. آنها می گویند ژن های خاصی در جانداران وجود دارد که مسوول تنظیم و کنترل ساعت زیستی بدن است و می توان از طریق این الگو و مدل گیاهی به مدل جانوری آن نیز دست یافت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1661

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.