مرطوب‌کننده‌های زیادی در بازار فروخته می‌شوند که هرکدام هم خاصیت‌های ویژه‌ای دارند. انتخاب یک مرطوب‌کننده خوب به پوست شما کمک می‌کند همیشه نرم و تازه باشد.   بدون شک پوست شما احتیاج دارد که به طور مرتب آبرسانی شود و کرم‌های مرطوب کننده می‌توانند به بهترین وجه آب پوست شما را تامین کنند . اما ...

مرطوب‌کننده‌های زیادی در بازار فروخته می‌شوند که هرکدام هم خاصیت‌های ویژه‌ای دارند. انتخاب یک مرطوب‌کننده خوب به پوست شما کمک می‌کند همیشه نرم و تازه باشد.

 

بدون شک پوست شما احتیاج دارد که به طور مرتب آبرسانی شود و کرم‌های مرطوب کننده می‌توانند به بهترین وجه آب پوست شما را تامین کنند . اما با مراجعه به یک داروخانه آنقدر تنوع این کرم‌ها زیاد است که حسابی گیج می‌شوید و نمی‌دانید کدام یک می‌توانند برای پوست شما مناسب‌تر باشند به خصوص اگر پوستی حساس یا مستعد آکنه داشته‌باشید نگرانی بیشتری خواهید داشت.

 

مسلما هیچ کس بهتر از یک پزشک متخصص پوست و مو نمی‌تواند ما را در انتخاب یک مرطوب‌کننده خوب راهنمایی کند و به ما بگوید که هنگام خرید باید چه نکاتی را در نظر بگیریم. دکتر نیما استواری، متخصص پوست و مو و فوق تخصص زیبایی در این مطلب به شما می‌گوید هنگام خرید باید چه نکاتی را در نظر بگیرید.

 

چگونه مرطوب‌کننده پوست خود را بشناسید؟

هنگام خرید کرم مرطوب‌کننده باید چند نکته را در نظر بگیرید؛ یکی این‌که آیا پوست شما فقط خشک است یا این خشکی پوست همراه با قرمزی و التهاب است. اگر پوست شما فقط خشک است و این خشکی خیلی شدید نیست، می‌توانید از کرم‌های رطوبت رسانی استفاده کنید که چربی زیادی نداشته باشند، اگر پوست شما خیلی خشک است باید از مرطوب‌کننده‌های قوی‌تر با چربی بیشتر استفاده کنید؛ این نوع مرطوب‌کننده‌ها سریع جذب پوست نمی‌شوند بنابراین ماندگاری آن‌ها روی پوست بیشتر است و در نتیجه می‌تواند آبرسانی بیشتری را روی سطح پوست داشته باشند ولی ایراد آن‌ها این است که روی پوست سنگین هستند.

 

هر چقدر کرمی چربی بیشتری داشته باشد‌، قدرت مرطوب‌کنندگی بیشتری دارد ولی بهتر است برای صورت از مرطوب‌کننده‌ خیلی چرب استفاده نکنید. اگر پوست شما اگزما نیز دارد باید علاوه بر استفاده از مرطوب‌کننده از کرم‌های مخصوص اگزما نیز استفاده کنید، اگر پوست‌تان چرب است بهتر است از مرطوب‌کننده بدون چربی استفاده کنید تا چربی پوست‌تان افزایش نیابد.

 

چگونه مرطوب‌کننده،‌ پوست را آبرسانی می‌کند؟
پوست در لایه‌های مختلف نیازمند آب است ،وقتی آب به طور مستقیم روی پوست قرار می‌گیرد مثل حمام کردن‌، بلافاصله تبخیر می‌شود و بنابراین آبی در پوست نمی‌ماند که رطوبت پوست را تامین کند، بنابراین مرطوب‌کنندها علاوه بر این که فاکتورهای آبرسان دارند دارای مقداری چربی نیز هستند.

 

این چربی درون آن‌ها مثل یک لایه محافظ آب مرطوب‌کننده را روی سطح پوست نگه می‌دارد، همان کاری که پوست خود ما می‌کند؛ پوست ما نیز آب درون خودش را با یک لایه چربی حفظ می‌کند، بنابراین همه مرطوب‌کننده‌ها چه کرم ،چه امولسیون به صورت آب در چربی یا چربی در آب هستند که این میزان در مرطوب‌کننده‌های مختلف، متفاوت است.

پیش از خرید مرطوب کننده، آن را تست کنید
شما می‌توانید قبل از خرید مرطوب‌کننده کمی از آن را روی انگشتان‌‌تان تست کنید ‌و میزان چربی آن را بسنجید در صورتی که سبک است و چربی کمی دارد آن را خریداری کنید. بوی کرم را نیز حتما در نظر بگیرید چون وقتی کرم به صورت مالیده می‌شود‌، بوی آن مدام اطراف بینی شماست و می‌تواند به راحتی شما را آزار دهد تا حدی که بهتر است از مرطوب‌کننده‌های بدون عطر استفاده کنید.

 

پوست‌هایی که حساسیت‌های خاص دارند، تا جایی که می‌توانند باید از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنند که بدون عطر ،بدون انواع افزودنی‌ها و نگهدارنده‌ها بوده و فقط شامل آب و چربی باشند، همچنین بهتر است ابتدا روی گوشه‌ای از پوست تست شده و اگر حساسیت نشان نداد و پوست قرمز نشد خریداری شوند، حتما دقت کنید که روی کرم نوشته باشد مناسب پوسته‌های حساس.

مرطوب‌کننده‌های ضد چروک مناسب چه کسانی است؟
یک کرم مرطوب‌کننده مناسب مجموعه‌ای از مواد مختلف است که مهم‌ترین این مواد همان آب و چربی هستند‌، شما نمی‌توانید تنها با دیدن یک یا چند ماده موجود در مرطوب‌کننده به این نتیجه برسید که مرطوب‌کننده مناسب است و به همین علت بهتر است مرطوب‌کننده نیز مثل کرم‌های ضد لک و سایر محصولات زیبایی با مشورت پزشک مشاور خریداری شود.

 

در کل هر کرمی که چند کار را انجام می‌دهد نمی‌تواند یک کرم تخصصی باشد، این نوع کرم‌ها بیشتر برای پیشگیری مناسب هستند تا درمان‌، مثلا گاهی به یک کرم مرطوب‌کننده فاکتورهای آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها یا سایر فاکتور‌های ضد چروک را اضافه می‌کنند تا اثرات ضد چروک نیز داشته باشد. این نوع کرم‌ها بیشتر برای افرادی مناسب است که کم حوصله هستند و ترجیح می‌دهند به جای استفاده از چند کرم از یک کرم استفاده کنند‌، یعنی اگر پوست شما مشکل خاصی نداشته باشد با استفاده از این کرم‌ها همچنان سالم می‌ماند.

 

 

چرا همه باید از مرطوب‌کننده استفاده کنند؟
ما همیشه در حال استفاده از شوینده‌ها هستیم و این شوینده‌ها چه ضعیف باشند و چه قوی مقداری از چربی پوست ما را از بین می‌برند و چون چربی همچون لایه‌ای است که آب پوست را حفظ می‌کند در نتیجه پوست در اثر از دست دادن چربی‌، آب خود را از دست می‌دهد‌، بنابراین هرکس احتیاج دارد که با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده آب پوستش را تامین کند،چون در هر صورت هر فردی این روند شست‌وشو را دارد؛ به خصوص در فصل زمستان و پاییز که پوست بیشتر به این آبرسانی احتیاج پیدا می‌کند. البته بهتر است سعی کنید از شوینده‌هایی استفاده کنید که پوست را خیلی خشک نکنند.

 

 

بهترین زمان استفاده چه موقع است؟

اگر می‌خواهید مرطوب‌کننده اثر بیشتری روی پوست داشته باشد، بهتر است زمانی از آن استفاده کنید که پوست‌‌تان را تازه شسته‌اید و هنوز کمی خیس است و آب به طور کامل از روی آن تبخیر نشده است، چون در این حالت دیگر آب روی پوست است و چربی کرم کمک می‌کند که لایه‌ای محافظ روی پوست کشیده شود و در نتیجه این آب در پوست باقی بماند و دیگر نیاز نیست که کرم این آب را تامین کند و در نتیجه کرم مرطوب‌کننده اثردهی بیشتری خواهد داشت.

پیش از خرید مرطوب‌کننده بدانید

با توجه به نوع پوست‌‌تان کرمی را انتخاب کنید که میزان چربی مورد نیاز پوست شما را تامین کند، یعنی دقت کنید که مرطوب‌کننده چقدر چربی دارد وتوجه کنید که یک مرطوب‌کننده برای هر نوع پوستی کارآیی ندارد.

مرطوب‌کننده‌ای را انتخاب کنید که ضمن این‌که به پوست شما رطوبت می‌دهد‌، روی پوست سنگین نباشد، چون ما می‌خواهیم به پوست رطوبت دهیم نه این‌که پوست را زیادی چرب کنیم.

 

مرطوب‌کننده‌ای را انتخاب کنید که عطر و بوی آن با شما سازگار باشد؛ بعضی‌ها ترجیح می‌دهند مرطوب‌کننده‌شان بی‌بو باشد و بعضی ترجیح می‌دهند کرم آن‌ها یک عطر ملایم داشته باشد.

کرم‌های صورت با کرم‌های دست و بدن متفاوت است ،شما باید با توجه به نیاز خود کرم را بخرید، کرم صورت شما باید همیشه متفاوت باشد چون معمولا کرم‌های بدن چرب‌تر هستند.

میزان دوام کرم مرطوب‌کننده نیز مهم است‌، بعضی کرم‌ها دوام بیشتری نسبت به بقیه دارند.

 

میزان شست‌وشوی شما به طور مستقیم روی قدرت مرطوب‌کننده شما تاثیر دارد اگر به هر دلیل عادت دارید که پوست‌تان را زیاد بشویید بهتر است از یک مرطوب‌کننده قوی استفاده کنید، چون با هربار شست‌وشو رطوبت و چربی پوست کم می‌شود.

 

اگر پوست شما نرمال است، می‌توانید از مرطوب کننده‌های رایج استفاده کنید و اگر پوستی حساس دارید بهتر است با مشاوره پزشک مرطوب‌کننده بخرید.

اگر حساسیت‌های پوستی دارید مرطوب‌کننده مناسب پوست‌های حساس را با توجه به فاکتور‌های گفته شده بخرید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1654

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.