رسانه های بیگانه به بهانه بی ثباتی نرخ دلار محورهای تبلیغی خود را علیه عملکرد نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران افزایش داده اند. پیارم خبر به نقل از جام اقتصادی، رسانه ها بیگانه می کوشد ابعاد این بحران را از حوزه اقتصادی به سایرهای زمینه ها در ایران بسط داده، وجهی امنیتی به این مشکل ...

رسانه های بیگانه به بهانه بی ثباتی نرخ دلار محورهای تبلیغی خود را علیه عملکرد نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران افزایش داده اند.


پیارم خبر به نقل از جام اقتصادی، رسانه ها بیگانه می کوشد ابعاد این بحران را از حوزه اقتصادی به سایرهای زمینه ها در ایران بسط داده، وجهی امنیتی به این مشکل بدهد .

در “جنگ روانی دلار” دشمن و رسانه های آن می کوشند که با انواع تاکتیکهای رسانه ای نه تنها ارزش پول ملی را به پایین ترین حد خود برسانند بلکه در تلاش هستند که زمینه های آرامش و امنیت ملی را با هدف قرار دادن سرمایه ها را از بین ببرند.

رسانه های بیگانه به بهانه بی ثباتی نرخ دلار محورهای تبلیغی خود را علیه عملکرد نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران افزایش داده اند.

رسانه ها بیگانه می کوشد ابعاد این بحران را از حوزه اقتصادی به سایرهای زمینه ها در ایران بسط داده، وجهی امنیتی به این مشکل بدهد .

در “جنگ روانی دلار” دشمن و رسانه های آن می کوشند که با انواع تاکتیکهای رسانه ای نه تنها ارزش پول ملی را به پایین ترین حد خود برسانند بلکه در تلاش هستند که زمینه های آرامش و امنیت ملی را با هدف قرار دادن سرمایه ها را از بین ببرند.

در تدوین جریان خبری جنگ روانی دلار وضعیت هایی که مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از :

۱ ـ از بین بردن امید نزد مخاطبان با بحرانی نشان دادن و ضعیت اقتصادی ۲ ـ بی اعتمادی نسبت به رهبران کشور به خاطر عدم مقابله با بحران اقتصادی ۳ ـ شکاف در بین جامعه و ایجاد هرج و مرج اقتصادی ۴- اثر گذار نشان دادن فشارهای دشمنان بر اوضاع اقتصادی

درواقع جنگ روانی دلار تلاشی است برای دستکاری افکار عمومی و هدف قرار دادن مردم،مسئولین و نظام در یک خط خبری با استفاده از تکنیک های جنگ روانی که از یک سو تمرکز مسئولان کشور هدف را بر هم مبزنند و از سوی دیگر افکار عمومی کشور هدف به سمت رویگردانی از نظام حاکم سوق داده شود.

رسانه های خبری و مقامات غربی در جنگ روانی دلار بدنبال این هستند که؛

۱) مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با ۱+۵تعدیل نمایند

۲) ممانعت از میرایی تحریم ها و نافرمانی بازیگران رسمی در روند اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران

۳) خارج ساختن جریان فتنه از انفعال با تعیین و تعریف نقش آفرینی برای این جریان

۴) ناموفق نشان دادن الگوی جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای منطقه

۷) وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به بازی در پازل مذاکره با آمریکا

گزاره های تبلیغی بیگانه

در هفته های اخیر با تمسک به اهداف فوق گزاره های تبلیغی ذیل توسط رسانه های غربی تبلیغ و ترویج شده است:

ادعای نگرانی از معیشت مردم : صدای آمریکا از عبارت «دلاریزه شدن اقتصاد ایران» برای توصیف این بحران استفاده می کند و از تاثیر آن بر دو بخش مدیریت دولتی و معیشت مردم سخن می گوید.

همچنین رسانه دولتی انگلیس که در بررسی مسائل اقتصادی ایران ( به ویژه با توجه به سر و صدای بازار ارز طی روزها و هفته های اخیر ) همواره اوضاع سخت اقتصادی را به اثرگذاری تحریم ها ربط می دهد، افزایش نرخ کالاهای اساسی و هزینه های عمده دیگر خانوارها در ماههای اخیر را ناشی از کاهش بی‌سابقه قدرت خرید مردم می داند این رسانه که در خود را به ظاهر نگران سفره مردم ایران معرفی می کند در ادامه می افزاید در مجموع سفره کالاهای اساسی هر خانوار ایرانی ها گرانتر شده است.

تقصیر دولت : در مقام تعلیل نوسان نرخ ارز اما بیگانه انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه رفته است.

بر این اساس ادعا می‌شود دولت احمدی نژاد بدون توجه به پیامدهای دامن زدن به گرانی نرخ ارز بر اقتصاد و معیشت مردم، رویکردی عوامفریبانه درپیش گرفته است و سعی دارد با درآمد حاصل از گرانی نرخ ارز پرداخت های نقدی به مردم را افزایش دهد تا در انتخابات بتواند نظر مردم را جلب کند.

بیگانه مدعی است دولت می کوشد از این طریق بخشی از نیازهای ریالی خود را تامین کند: «احمدی نژاد عمدا ارز توزیع نمی کند تا گران شود و بعد مابه التفاوت را به صورت نقدی بین مردم به عنوان یارانه توزیع کند».

این تحریض کننده ترین تحلیلی است که بیگانه برای آسیب زدن به اعتماد عمومی به قول مقامات دولتی می تواند ارائه کند

روزنامه دیلی تلگراف ، چاپ انگلیس در این زمینه نوشت: رئیس جمهور ایران رقبای محافظه کار خود را به همدستی در دامن زدن به بحران سقوط ارزش ریال متهم کرد و گفت آنها با راه انداختن تبلیغات علیه وی در به وجود آمدن این وضع سهیم بوده اند. احمدی نژاد انگشت اتهام را به سوی علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گرفت و از وی به سبب مصاحبه ای انتقاد کرد که در آن سوءمدیریت را عامل ۸۰ درصد از مشکلات و تحریم ها را ریشه ۲۰ درصد از مشکلات معرفی کرده بود.

لاریجانی همچنین سیاست دولت را به «اقتصاد رابین هودی» تشبیه کرده بود. محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس ایران نیز روز سه شنبه گفته بود تنها دشمن دولت «توهم» است.

دست کم یکی از نمایندگان مجلس نیز دولت را به دخل و تصرف در ذخایر ارزی خارجی متهم کرد و این در حالی است که گمانه زنی ها حاکی است احمدی نژاد ممکن است برای پاسخگویی به پرسش های نمایندگان به مجلس احضار شود.

بیگانه که می کوشد به این ادعای ناکارآمدی ابعاد گسترده تری هم بدهد صرفا تقصیر دولت به عنوان عامل افزایش قیمت ارز را دستمایه فضاسازی تبلیغی قرار نمی دهد. واکنش دولت به این رشد و شیوه های برخورد با آن هم محملی برای فضاسازی علیه دولت تبدیل شده است؛ واکنش ها و شیوه هایی که گفته می شود طیفی از بی تفاوتی تا برخورد پلیسی و امنیتی را در برمی گیرد.

در گیر سازی قوا: رسانه ها بیگانه با سناریوی درگیری قوا به دنبال این هستند که ضمن نا امید کردن مردم از آینده سیاسی کشور فضا را برای اثر گذاری پیامهای بعدی خود فراهم نمایند.

این رسانه ها از یک سو مشکلات اقتصادی باعث کشمکش های سیاسی میان طیف های مختلف جریان اصول گرا در دولت و مجلس را پر رنگ می کنند و از دیگر سوی ادعا می شود این جریان ها در پوشش عمل به وظیفه و نظارت بر یکدیگر به تسویه حساب سیاسی با یکدیگر مشغولند؛ به ویژه این که موعد انتخاب ریاست جمهوری نزدیک و نزدیکتر می شود .

با این حال بیگانه قصد ندارد همه مشکلات را به پای اختلافات و تسویه حساب سیاسی بگذارد. بی بی سی فارسی در بررسی مسائل اقتصادی کلید واژه همیشگی خود را دارد : « سوء مدیریت مدیران! » ، بر اساس این رویکرد ذهن مخاطب را به این سو سوق می دهد : در داخل حکومت ، دستگاههای دولتی به جای اینکه پیگیر باشند یا به مردم کمک کنند همدیگر را متهم می کنند.

اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور کشورمان در نشست رسانه ای هفته گذشته مورد توجه رسانه های بیگانه قرار گرفت. این رسانه ها در چارچوب اختلاف افکنی میان مسئولان و نهادهای حکومتی و با بهره گیری از تکنیک تبلیغی سیاه نمایی، بخشی ازسخنان وی را بازتاب و تحلیل کرده اند.

همچنین به زعم خبرگزاری آسوشیتدپرس پاسخ های احمدی نژاد به سوال های خبرنگاران در این کنفرانس خبری بخشی از تلاش وی برای رد انتقادهایی قلمداد می شود که رقبای سیاسی وی مطرح و سیاست های دولت را عامل کمک کننده به سقوط ارزش ریال معرفی می‌کنند.

خبرگزاری رویترز نیز با انعکاس اظهارات محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه ایران توانسته است با تحریم های اقتصادی غرب مقابله کند و بانک مرکزی نیز ارز کافی را برای تامین مالی واردات آنهم در حالیکه این تحریم ها باعث کاهش درآمدهای نفتی کشور شده، فراهم کرده است،‌ نوشت: بسیاری از بازرگانان و مردم عادی در ایران دولت را مسئول بحران ارز در کشور می دانند اما احمدی نژاد دشمنان سیاسی خود را در مجلس در این خصوص مورد انتقاد قرار داد.

تبلیغ نا کار آمدی و بی کفایتی: بی کفایتی و ناکارامدی ادعای دیگری است که در ادبیات تبلیغی بیگانه سهم به سزایی در نابسامانی های اقتصادی و سیاسی ایران دارد و سهمی که رسانه ها به هر یک از طیف های سیاسی جریان اصول گرا در این بی کفایتی می دهند، مساوی است .

آسوشیتدپرس هم در خصوص تغییرات قیمت دلار و دیگر ارزهای خارجی در ایران برمحور تضعیف عملکرد مسئولان در عرصه مسایل اقتصادی و ناکارآمد نشان دادن ساز وکارهای اقتصادی کشور استوار بود این خبر گزاری دولتی آمریکا افزود: کاهش ارزش ریال طی یک هفته گذشته شدت گرفته است یعنی پس از آنکه دولت «مرکز مبادله ارز» را به منظور تامین دلار برای واردات برخی کالاهای اساسی راه اندازی کرد و قرار شد در این مرکز دلار کمی پایین تر از بازار آزاد فروخته شود.

به زعم بیگانه راه اندازی این مرکز به جای اینکه باعث کاهش نگرانی ها و سهولت دسترسی به دلار شود، باعث افزایش قیمت دلار شده است.
در عین حال تلویزیون صدای آمریکا همزمان که ادعای سوء مدیریت دولتی را مستند به اظهار نظرهایی از سوی مقامات و مسئولین داخلی می کند می کوشد ناکارآمدی مدیریتی در مهار و مدیریت بازار ارز را به گستره وسیع تری از حیطه دولت بسط دهد و دامن نهادهای دیگر همچون مجلس و نهاد امنیتی تیز به نوعی در بحران آلوده ‌شود.

تحریم های اقتصادی غرب : رسانه های غربی با انعکاس و تحلیل برخی اخبار منفی و داخلی ایران علاقه دارند، در بخش های خبری خود بازار ارز در ایران و گران شدن قیمت ارزهای خارجی و طلا را مورد توجه قرار داده و سعی فراوان به عمل می آورند تا این وضعیت را به تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران نسبت دهد.

تلویزیون العربیه برای توصیف تنش در بازار اقتصادی ایران از عبارت هایی استفاده کرده است که یادآور شکست های بزرک اقتصادی است. استفاده از عبارت سقوط آزاد ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا در بازار آزاد از جمله رویکردهایی است که به ادعای این شبکه موجبات برجای گذاشتن رکورد جدید کاهش هفت درصدی در ایران را بر جای گذاشته است. العربیه در تمامی بخش های خبری خود این وضعیت را صریحا به تاثیر پیامدهای تحریم های غربی بر بخش بانکی و نفتی جمهوری اسلامی نسبت می دهد و مدعی می شود که پول ملی ایران به علت برنامه هسته ای ایران، بیش از شصت درصد ارزش خود را از دست داده است .

بی بی سی فارسی نیز در برنامه خبری با استناد به روند صعودی نرخ ارز و طلا به اثبات بحرانی بودن شرایط اقتصادی در ایران کوشید که ادعا دارد نتیجه تحریم‌های خارجی و موجب به مخاطره افتادن زندگی و معیشت در جامعه ایرانی است .

از سوی دیگر نیز خبرگزاری رویترز دیروز با تاکید بر افزایش لحظه به لحظه قیمت ارزهای خارجی و طلا در بازار تهران، ضمن برشمردن پیامدهای اعمال تحریم های بین المللی، سوء مدیریت دولتی و نبود سیاست درست اقتصادی را عامل آشفتگی و نابسامانی در بازار ارز و سکه می‌داند و این گونه القاء می‌نماید که مادامی که تنش های بین المللی برسر برنامه هسته ای ایران حل نشود نابسامانی اوضاع اقتصادی کشور نه تنها حل نخواهد شد بلکه شدت می یابد.

ایجاد التهاب اجتماعی: رسانه های بیگانه که پس از ناآرامی‌های خردادماه ۸۸، ناکام از به ثمر رساندن آشوب های اجتماعی در فضای سیاسی علیه نظام اسلامی، برنامه های چالش برانگیز اقتصادی دولت احمدی‌نژاد را فرصت مناسبی برای ایجاد طغیان اجتماعی برضدایران اسلامی در فضای اقتصادی یافته است، اینک در توفیق رویای خویش نوسان های ارز و طلا در بازار کشورمان را پیش آمد مساعدی جهت به انجام رساندن بلوایی عمومی شناسایی کرده که تحققش را از طریق تحریک آستانه تحمل عمومی در ایران اسلامی امکان‌پذیر می‌بیند! راهبردی که تمرکز بیگانه بر پیگیری آن در فضای سیاسی و رسانه‌ای را می‌توان همزمان با موضع گیری های مداخله جویانه مسئولان غربی در خصوص نوسان بازار طلا و ارز کشورمان که از جمله در اظهارات وزیر خارجه امریکا ناشی از اثربخشی تحریم‌های خارجی ادعا شده، همچنین در هیجان بی سابقه (به ویژه) رسانه‌های فارسی غربی برای دامن زدن به فضای روانی شکل گرفته از تلاطم نرخ طلا و ارز برای تشدید التهاب در جامعه ایران ملاحظه کرد.

به گزارش مشرق،  تلویزیون بی بی سی فارسی از جمله این رسانه های خارجی است که روز گذشته با شناسایی نوسان نرخ طلا و ارز در بازار ایران به عنوان سوژه خبری که بخش قابل توجهی از گزاره‌های ادعایی بنگاه های خبرپراکنی فارسی زبان بیگانه علیه ایران اسلامی را در ناتوان معرفی کردن نظام اسلامی تا کارساز دانستن فشارهای خارجی پشتیبانی می‌کند، به تلاش برای بهره برداری تبلیغی از موضوع افزایش نرخ طلا و ارز برای تشدید التهاب اجتماعی در ایران اختصاص داده است.

نتیجه گیری

رسانه های غربی که تا کنون موفق نشده اند اثری از عقب نشینی را در ایران مشاهده کنند اعتراف می نمایند که :هنوز نشانه ای آشکار از این مسئله وجود ندارد که مشکلات اقتصادی در ایران به حدی رسیده باشد که دولت این کشور مجبور به مصالحه برسر برنامه هسته ای خود شود. اما مسئوولین سیاسی و اقتصادی با توجه به القائات و اهداف دشمن از جنگ روانی دلار باید در حل این فتنه اقتصادی تلاش های خود را با همراهی و همدلی به نتیجه برسانند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2045

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.