دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:اگر کشورهای۱+۵ می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند، باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند.   به گزارش  پیارم به نقل از  فارس، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در همایش سالیانه مدیران صنعت هسته‌ای که صبح امروز (شنبه) برگزار شد، گفت: تفاوت سازمان انرژی اتمی با سازمان‌های دیگر ...

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:اگر کشورهای۱+۵ می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند، باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند.

 

به گزارش  پیارم به نقل از  فارس، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در همایش سالیانه مدیران صنعت هسته‌ای که صبح امروز (شنبه) برگزار شد، گفت: تفاوت سازمان انرژی اتمی با سازمان‌های دیگر این است که تمامی کشور به کار آمده تا تلاش‌های دشمنان را خنثی کنند.

وی ادامه داد: مردم ایران هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند تا سازمان انرژی اتمی وظیفه بزرگ خود را انجام دهد.

جلیلی با بیان اینکه این رابطه یک سویه نبوده بلکه دو سویه است، افزود: سوی دوم این مساله بسیار مورد توجه است. آنچه شما انجام می‌دهید و به خاطر آن مورد تهدید قرار گرفتید و با تمام توان از آن دفاع می‌کنید فقط دفاع از حق هسته‌‌ای کشور نیست؛ بلکه دفاع از تمامی حقوق یک ملت است در واقع خاکریز اول حق هسته‌‌ای است، لذا آنها تلاش می‌کنند که خاکریز اول را بشکنند زیرا ورود به این عرصه باعث می‌شود که بتوانند به همه‌ حقوق ملت کشورمان تعرض کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان خطاب به شرکت‌کنندگان خاطرنشان کرد: شما در صف مقدم و در خاکریز اول قرار گرفته‌اید و از تمام حقوق یک ملت دفاع می‌کنید.

وی با اشاره به وضعیت خرمشهر در دوران دفاع مقدس گفت: در آن زمان مقاومتی که در خرمشهر انجام شد تنها برای دفاع از خرمشهر نبود؛ بلکه دفاع از تمامیت ارضی کشور بود. دفاع مقدس نشان داد که مقاومت یک ملت نه تنها دشمنان را از تعرض به یک شهر پشیمان کرد بلکه دشمن را از تعرض به هر شهری در سراسر کشورمان پشیمان کرد.

جلیلی ادامه داد: دشمنانی که سال‌ها و بارها متعرض این سرزمین شدند با ظهور انقلاب اسلامی ایران مشاهده کردند که با ملتی مواجه هستند که دیگر این دشمنان نمی‌توانند مطامع خود را دنبال کنند. هشت سال دفاع مقدس نشان داد که ظرفیت و تفکری در میان ملت ایران ظهور کرده است که نمی‌توان به آن تعرض کرد.

مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ گفت: اگر کشورهای  ۱+۵ می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند، باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند.

وی کشور اظهار کرد:‌ امیدواریم اگر ۱+۵ به گفت‌وگو باز می‌گردند، بتوانند با یک راهبرد جدید که اشتباه‌های گذشته را نداشته باشد، وارد شوند. مسیری که آنها تا کنون طی کرده‌اند هزینه‌های زیادی برای آنها در بر داشته است.

جلیلی گفت: امیدواریم آنها دچار اشتباه محاسباتی که قبلاً شده‌اند، نشوند و وارد مسیر جدیدی شوند که آن مسیر بتواند اعتماد ملت ایران را جلب کند. آنچه امروز ملت ما به دنبال آن است دفاع از حقوق خود از جمله حقوق هسته‌‌ای‌اش است. مردم ایران قبول نمی‌کنند ایران در دنیا یک استثنا باشد. ما نه حقوق کمتر می‌خواهیم و نه تکالیف بیشتر. ایران در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی به عنوان یک عضو فعال و متعهد تمام تکالیف پادمانی خود را انجام می‌دهد؛ همچنان که از تمام تکالیف خود باید برخوردار باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور ادامه داد: امیدواریم روند چند سال گذشته و نیز هشت ماه گذشته به آنها درس عبرتی داده باشد و هوشمندانه و با ارائه راهبردهای خلاق وارد گفت‌وگوها شوند.

وی اظهار کرد:‌ دفاع از حقوق هسته‌‌ای، دفاع از حق پیشرفت، انتخاب، معیشت و داشتن جامعه‌ای نمونه است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: تمام تلاش آنها برای این است که بتوانند این خاکریز را بشکنند و از سویی تمام دفاع ملت ایران هم برای این است تا آنها را برای همیشه ناکام بگذارند. ملت ایران در ۳۴ سال گذشته مبتنی بر دفاع همه جانبه از استقلال، آزادی و حاکمیت ملی‌اش پیش رفته است. در تمامی این سال‌ها به خصوص در چند سال اخیر آنچه در دفاع از حق هسته‌‌ای نشان داده شده است، یک دفاع جانانه از یک حق اساسی ملت بوده است.

جلیلی با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: آنچه تا کنون در چارچوب این مذاکرات بیان شده، مبتنی بر یک منطق مشخص و قابل دفاع بوده و آنچه عمل شده مبتنی بر یک اقتدار مشخص است. ما ایده و حرفی که نتوانیم از آن در دنیا دفاع کنیم، نداریم.

مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهای اخیر در خرداد ماه در مسکو آنچه بیان شد، در معرض قضاوت افکار عمومی داخلی و خارجی قرار دادیم و این قدرت منطق ایران است که می‌تواند از حق خود دفاع کند. آیا آنچه جمهوری اسلامی ایران بیان می‌کند، مطلبی خارج از یک منطق پذیرفته شده در بین افکار جهانی است؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد:‌ همراهی جامعه بین‌الملل با منطق جمهوری اسلامی ایران به دلیل توانایی این منطق است. اینکه اکثریت جامعه جهانی در قالب جنبش غیرمتعهدها بارها از حق هسته‌‌ای ایران دفاع کرده‌اند، برای این است که این حق قابل دفاع است و از منطق درونی و پشتیبانی مردمی برخوردار است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به اقدامات تهدیدآمیز و تحریمی علیه ایران گفت: آنها به صراحت اعلام کردند، می‌خواهیم فشارهایی فلج ‌کننده علیه ملت ایران اعمال کنیم تا از این حق دست بکشند و خودشان نیز بیان کردند که این فشارها بی‌سابقه است و تاکنون چنین فشارهایی را اعمال نکرده‌اند، اما با این وجود آنها نشاط و اقتدار ملت ایران را در دفاع از حقوق خود دیدند.

وی ادامه داد: امیدواریم آنها در ۸ الی ۹ ماه گذشته که میز مذاکره را ترک کرده‌اند، درس گرفته باشند.

وی در پایان با اشاره به اخبار جدیدی که در رابطه با عرصه هسته‌‌ای در جریان برگزاری دومین همایش سالانه مدیران صنعت هسته‌‌ای کشور اعلام شد، گفت:‌ این اخبار نشان می‌دهد که ملت در دفاع از حقوق خود پویا و با قدرت مسیرش را طی می‌کند و از تمام ظرفیت‌هایش استفاده می‌کند. این اخبار بسیار خوشحال‌کننده بود و پویایی سازمان انرژی اتمی را نشان می‌دهد و البته این تلاش‌ها مدیون خدمت خالصانه و گمنام کسانی است که در این عرصه فعالیت می‌کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=3072

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.