وزیر اسبق اقتصاد و رئیس کل پیشین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اجرای طرح سبد کالایی خطای دولت یازدهم بود، گفت: اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها با افزایش عمومی قیمت‌ها همراه خواهد بود و وعده کنترل تورم در کنار اجرای این طرح در تناقض است.     طهماسب مظاهری در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ...

وزیر اسبق اقتصاد و رئیس کل پیشین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اجرای طرح سبد کالایی خطای دولت یازدهم بود، گفت: اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها با افزایش عمومی قیمت‌ها همراه خواهد بود و وعده کنترل تورم در کنار اجرای این طرح در تناقض است.

خبرگزاری فارس: کنایه‌‌های مظاهری به احمدی نژاد/ سبد کالا خطای دولت بود/ افزایش قیمت‌های فاز دوم در ۳ بخش/ چالش وعده‌ کنترل تورم

 

 

طهماسب مظاهری در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۹۳ که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار داشت: برای آنکه بدانیم در سال ۹۳ چه اتفاقی می‌افتد، باید بدانیم که دولت چه برنامه‌ای برای سال آینده دارد.

وی افزود: باید سرعت، فرآیند اجرای سیاست‌ها و جهت‌گیری تبلیغات دولت مشخص شود تا بر اساس آن بتوانیم پیش‌بینی لازم را انجام دهیم.

وزیر اقتصاد در دولت اول سید محمد خاتمی گفت:‌‌ آنچه در مورد سبد کالا اتفاق افتاد خلاف پیش‌بینی‌هایی بود که از دولت انتظار داشتیم، در واقع اجرای طرح سبد کالا خطای دولت بود چرا که این طرح، طرح مطالعه شده‌ای نبود و تدبیر لازم در آن صورت نگرفته بود، لذا امیدواریم دولت در سیاست‌های پولی، بازار سرمایه و فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، این نقیصه را جبران کند و امیدوارم طرح مدبرانه و کارشناسی برای سال آینده داشته باشد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه دولت در شرایط سهل الممتنع قرار گرفته است، گفت: برخی تصمیمات دولت که در سال ۹۳ باید صورت گیرد، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است که یکی از مهمترین‌های آنها اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها است. در اجرای این قانون دو طیف و دو نظر متفاوت و متناقض وجود دارد.

مظاهری گفت: قرار بود، فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها از اسفندماه سال جاری آغاز شود و در اثر آن قیمت سوخت، قیمت برق و نان افزایش پیدا کند که دولت در این خصوص قدری تأمل کرد و اجرای آن را به سال بعد موکول کرد.

وزیر سابق اقتصاد گفت: برخی معتقدند با توسعه سبد کالا اصلاح قیمت‌ حامل های انرژی جبران می‌شود که خوشبختانه اجرای سبد کالا در هفته‌های اخیر نشان داد که این نظریه خطا است.

وی افزود: نظریه مقابل این نظریه این است که چون فاز اول هدفمند کردن یارانه‌ها موفق نبوده است، لذا فاز دوم هم نباید اجرا شود و باید به فراموشی بسپاریم که این نظر هم درست نیست، چرا که این حرکت آغاز شده است و نباید مواقف شود لذا اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها ضروری است.

مظاهری گفت: اگر فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها سال آینده اجرا شود، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها اتفاق می‌افتد و نباید از آن غفلت کرد، کما اینکه در دولت احمدی‌نژاد این غفلت صورت گرفت.

وی گفت: کارشناسان ما در بانک مرکزی، پیش‌بینی کرده بودند که ظرف دو سال اجرای فاز اول هدفمند کردن یارانه‌ها تورم ۶۰ درصدی وجود خواهد داشت، اما کسی در آن زمان به حرف ما گوش نکرد و گفتند اگر کسی کالایی را گران کند، با تیغ و درفش پاسخش را خواهیم داد. از طرفی هم کارشناسان دولت معتقد بودند اجرای فاز اول هدفمند کردن یارانه‌ها حداقل ۴۰ درصد تورم خواهد داشت، هرچند که زمان ثابت کرد که پیش‌بینی تورم ۶۰ درصدی برای فاز اول هدفمندکردن یارانه‌ها پیش‌بینی درستی بود، اما واقعیت این است که دولت در فاز اول هدفمند کردن یارانه‌ها برنامه‌ریزی مناسبی برای مهار تورم هدفمندی نداشت.

وزیر سابق اقتصاد گفت:‌ اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قطعا افزایش قیمت خواهد داشت که این افزایش قیمت در ۳ بخش خودش را نشان می‌دهد، بخش اول که مربوط به افزایش قیمت حامل‌های سوخت و کالاهای اساسی است، بخش دوم مربوط به تأثیری است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سایر کالاها خواهد داشت و بخش سوم افزایش روانی قیمت‌ها است، لذا دولت باید افزایش عمومی قیمت‌ها در فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که دولت تصمیم گرفته است در کنار اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها تورم را کاهش دهد که این دو با هم در تناقض است، لذا انتظار کنترل تورم در کنار رونق با چنین شرایطی و با اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها سهل الممتنع_ آسان به نظر می‌رسد اما سخت- است.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: تعامل در روابط بین نظام بانکی، نظام پولی و بازار سرمایه بر همه روشن شده است به نحوی که برخی اوقات رئیس کل بانک مرکزی و رئیس شورای عالی بورس و یا رئیس کل بانک مرکزی و رئیس شورای پول و اعتبار یکی بوده است و این به دلیل در هم تنیدگی این سه و تعامل بین آنها است.

وی افزود: زمانی احمدی‌نژاد گفته بود برای اینکه بورس درست شود باید دو نفر اعدام شوند، هرچند این کار انجام نشد اما این تفکر تا پایان این دولت‌ها ادامه داشت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11203

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.