در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادی اسکوپوس تنها کشور مالزی با تولید هشت هزار و ۵۲۴ مقاله و رتبه ۲۴ از مجموع کشور های اسلامی قرار دارد و در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادیISI به جز ایران و ترکیه نامی از کشورهای اسلامی مشاهده نمی شود. به گزارش پیارم به نقل ...

در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادی اسکوپوس تنها کشور مالزی با تولید هشت هزار و ۵۲۴ مقاله و رتبه ۲۴ از مجموع کشور های اسلامی قرار دارد و در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادیISI به جز ایران و ترکیه نامی از کشورهای اسلامی مشاهده نمی شود.

به گزارش پیارم به نقل از  شبکه اطلاع رسانی دانا،سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: فعالیت گسترده دانشمندان ایرانی سبب شد تا ایران در خرداد ۹۲ از رتبه ۱۶ به جایگاه ۱۵ تولید علم جهان صعود کند.

دکتر جعفر مهراد گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در راستای فعالیت های تحقیقاتی، همچنان نتایج حاصله را به صورت مقاله های علمی به چاپ می رسانند که بخش قابل توجهی از تولیدات علمی کشور در نظام هایScopus و ISI ثبت و نمایه سازی می شود.
مهراد افزود: آمار تولیدات علمی تا یک ماه و نیم پیش یعنی تا ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ نشان می داد که ایران از اول سال میلادی تا این بازه زمانی برابر با ۶ مه ۲۰۱۳ در پایگاه استنادی اسکوپوس با تولید ۱۱ هزار و ۷۰۳ مقاله همچنان رتبه ۱۶ را حفظ کرده و در پایگاه ISI با تولید شش هزار و ۴۴۲ مقاله در جایگاه ۱۸ تولید علم جهان قرار داشت.
وی ادامه داد: تلاش بیشتر دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در چاپ و انتشار مقالات بیشتر در مجلات معتبر بین المللی تا ۵ خرداد ۱۳۹۲ برابر با ۲۶ مه ۲۰۱۳ افزایش خوبی را در تولیدات علمی نشان می دهد.
سرپرست ISC گفت: در تاریخ مذکور میزان تولیدات علمی ایران در اسکوپوس به ۱۴ هزار و ۲۲۸ مقاله (۶/۱ سهم ایران از کل تولید علم جهان) بالغ شد که جایگاه خود را در مقام ۱۶ تولید علم جهان با این رتبه حفظ کرد.
مهراد افزود: این درحالی است که در پایگاه ISI میزان تولیدات علمی ایران در این تاریخ با وجود افزایش و رسیدن به رقم هفت هزار و ۸۳۴ مقاله، رتبه جهانی کشور۱۹ شد.
وی با استناد به آمار جدید گفت: جدیدترین آمار از میزان تولیدات علمی نشان می دهد که تعداد مقالات ایران از اول سال میلادی تاکنون در پایگاه اسکوپوس به ۱۷ هزار و ۲۴۵ مقاله( ۶/۱ درصد از کل تولیدعلم جهان) افزایش یافته که این امر سبب شده رتبه ایران در تولید علم جهان از ۱۶ به ۱۵ صعود پیدا کند.
مهراد افزود: این موفقیت چشمگیر دانشمندان ایران قابل تقدیر و تمجید است و انتظار می رود دولت منتخب نیز با رویکردی که اکنون از نظر پشتیبانی از تحقیقات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حاکم است از شکوه و عظمت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها پشتیبانی کند و در تجهیز مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی گام های موثر و عملی بردارد.
وی تاکید کرد: آنچه مسلم است مراکز آموزش عالی و پژوهشی به سرمایه گذاری قابل توجهی احتیاج دارد. رشد علمی با میزان سرمایه گذاری رابطه مستقیم دارد. در هر دوره ای که به بودجه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی توجه شده است، جایگاه علمی کشور درجهان به خوبی رشد کرده است.
مهراد خاطر نشان کرد: گواه این ادعا رتبه تعدادی از دانشگاه های بزرگ کشور در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان است که در نظام های رتبه بندی شانگهای، تایمز،QS و سایماگو بازتاب دارد.
وی ادامه داد: نظام استنادی ISI نیز میزان تولیدات علمی ایران را از اول سال میلادی تاکنون ۹ هزار و ۵۸۸ مقاله گزارش کرده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: رتبه ایران در این جایگاه بعد از ترکیه که حائز مقام ۱۹ تولید علم جهان است قرار دارد. اما مقایسه رتبه ایران در اسکوپوس و در این بازه زمانی نشان می دهد که ترکیه با تولید ۱۴ هزار و ۷۳۰ مقاله و با کسب رتبه ۱۹ بعد از ایران، تایوان، سوئیس و فدراسیون روسیه قرار دارد.
مهراد افزود: در هر دو نظام استنادی و در بازه زمانی مزبور، کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن و فرانسه به ترتیب مقام اول تا ششم را به دست آورده اند.
وی گفت: در بین کشورهای در حال توسعه تنها هندوستان و برزیل به ترتیب با رتبه ۷ و ۱۴ در اسکوپوس و کشورهای هندوستان، برزیل و ترکیه با کسب رتبه های ۱۱، ۱۴ و ۱۹ در نظام استنادی ISI پیشتر از ایران قرار دارند.
سرپرست ISC بیان کرد: در نظام های استنادی اسکوپوس و ISI رتبه بسیاری از کشور های پیشرفته جهان و نیز رژیم اشغالگر قدس به مراتب پایین تر از رتبه جهانی تولید علم ایران است.
مهراد در پایان خاطر نشان کرد: در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادی اسکوپوس تنها کشور مالزی با تولید هشت هزار و ۵۲۴ مقاله و رتبه ۲۴ از مجموع کشور های اسلامی قرار دارد و در بین ۳۰ کشور نخست در نظام استنادیISI به جز ایران و ترکیه نامی از کشورهای اسلامی مشاهده نمی شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5164

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.