دنیل پایپس:به سپاه پاسداران ایران حمله کنید! یک اسلام‌ستیز معروف آمریکایی در مقاله‌ای با رویکردی خصمانه به ارائه راهکار جهت مقابله با ایران پرداخته است. به گزارش  پیارم =مهر، پایپس در مقاله خود که در روزنامه واشنگتن تایمز منتشر شده است، با مقایسه ایران با اتحاد جماهیر شوری سابق، به عنوان بزرگ­ترین دشمن آمریکا ­می­نویسد ...

دنیل پایپس:به سپاه پاسداران ایران حمله کنید!یک اسلام‌ستیز معروف آمریکایی در مقاله‌ای با رویکردی خصمانه به ارائه راهکار جهت مقابله با ایران پرداخته است.

به گزارش  پیارم =مهر، پایپس در مقاله خود که در روزنامه واشنگتن تایمز منتشر شده است، با مقایسه ایران با اتحاد جماهیر شوری سابق، به عنوان بزرگ­ترین دشمن آمریکا ­می­نویسد آمریکا به راهی جایگزین برای گزینه­های مطرح یعنی پذیرش ایران هسته­ای و حمله نظامی به ایران، نیازمند است.

پایپس به نقل از دیوید سوفر، کارشناس ارشد کنونی اندیشکده هوور، می­نویسد از زمان سقوط شاه ایران در زمان دولت کارتر پاسخ واشنگتن “به خشونتِ ایران تحریم­های ناکارآمد و محکومیت و هشدار­های توخالی بوده است.”

پایپس با معرفی مختصر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می­نویسد این سازمان از زمان تاسیس نقش پررنگی در عرصه سیاسی و اقتصادی ایران داشته است.

اسلام­ستیز آمریکایی ادعا می­کند سپاه پاسداران گروه‏هایی را در حمله به مواضع آمریکا و متحدانش در سراسر دنیا راهنمایی کرده است. پایپس اتهامات بی اساس چند دهه اخیر را درباره نقش سپاه پاسداران در بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت و بمب­گذاری در سفارت آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳، بمب­گذاری­های سال ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان آرژانتین، بمب­گذاری پایگاه نظامی آمریکا در عربستان صعودی در سال ۱۹۹۶، و تلاش برای ترور سفیر عربستان در آمریکا در سال ۲۰۱۱، تکرار کرده است. پایپس مدعی می­شود سپاه در این حملات باعث مرگ بیش از ۱۰۰۰ آمریکایی شده است.

پایپس با مطرح کردن طرح سوفر جهت برخورد با ایران می­نویسد آمریکا باید با یک رویکرد دووجهی، از یک

سو به سپاه پاسداران حمله کند و از سوی دیگر با ایران وارد گفتگوی مستقیم شود. به عقیده پایپس و بر اساس طرح سوفر برخورد آمریکا با سپاه شامل یک طرح تمام عیار برای حمله به سپاه پاسداران است.

بر اساس طرح فوق، نیروهای آمریکایی “حق دارند” و “باید” کارخانه­ها، انبارهای تجهیزات نظامی، تاسیسات مرتبط (پایگاه­ها، بنادر، باربرها، هواپیماها و کشتی­ها)، محموله­های تجاری، و واحدهای نظامی سپاه را مورد هدف قرار دهد.

به نوشته پایپس طرح سوفر نه تنها به دنبال متوقف کردن خشونت­های سپاه است بلکه اعتبار و تاثیر سپاه را نیز هدف قرار داده است و کم کردن تاثیر سپاه به بازگرداندن ایران بر سر میز گفتگو بر سر مسئله هسته­ای ایران خواهد کرد.

پایپس به نقل از جیمز دابینز، کارشناس ارشد اندیشکده دست راستی رند می­نویسد زمان آن رسیده است که آمریکا سیاستی را که برای فروپاشی شوروی سابق به کار برد را در مورد ایران عملی کند. به عقیده دابینز آمریکا در مواجه با ایران از یک سو به سیاست تنش­زدایی را دنبال کند و از سویی دیگر سیاست سدنفوذ را در قبال ایران عملی کند، این به این معنی است که گفتگو هرگاه که فرصتی دست داد، مواجهه هرگاه که نیاز بود.

پایپس می­نویسد آمریکا توانست با همین روش از سد استالین و مائو بگذرد و اکنون نوبت به مواجه با ایران است.

پایپس می­نویسد مواجهه و گفتگو با تهران، فشار فزاینده­ای بر ایران برای کنار گذاشتن برنامه هسته­اش خواهد داشت و از سوی دیگر گزینه نظامی را نیز بر روی میز نگه خواهد داشت.

پایپس در پایان به نقل از جرج شولتز، وزیر امور خارجه دولت ریگان، می­نویسد طرح سوفر طرح جایگزینی است که سال­ها پیش باید در مورد مسئله ایران به کار بسته می­شد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2760

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.