در حالی که ارزش ریال در حال سقوط است، تقاضا برای طلا آن نکته ای است که این روزها باید به آن توجه ویژه ای داشت. پیارم به نقل از جام اقتصادی؛ در حالی که این باور در میان آحاد جامعه به وجود آمده است که ارزش ریال در حال سقوط است، تقاضا برای طلا ...

در حالی که ارزش ریال در حال سقوط است، تقاضا برای طلا آن نکته ای است که این روزها باید به آن توجه ویژه ای داشت.

پیارم به نقل از جام اقتصادی؛ در حالی که این باور در میان آحاد جامعه به وجود آمده است که ارزش ریال در حال سقوط است، تقاضا برای طلا آن نکته ای است که این روزها باید به آن توجه ویژه ای داشت. نکته ای که شاید در تلاطم ارز چندان به آن توجه نشده.

به گزارش تابناک، اساساً موضوع اقبال به طلا و عموماً فلزات گران بها آن چیزی است که در کشورهای غربی امری معمول در سری سرمایه گذاری‌های افراد تلقی می‌شود. اقبال به طلا همزمان با بروز اتفاقاتی همچون تصمیم برای اتخاذ یکسری از تصمیمات در بانک‌های مرکزی که منجر به افزایش بهای فلزات گران بها می‌شود، امری است که بسیار به وقوع می‌پیوندد و البته در راستای نرم عادی سرمایه گذاری است.

 

اما این جریان، زمانی که اساساً یک اتفاق خاص در کشورها به وقوع می‌پیوندد از یک جنبه ویژه برخوردار می‌شود. این اتفاق همان کاهش یا در نهایت ناپدید شدن اعتماد عمومی به پشتوانه پول ملی و رایج است. در این شرایط اغلب هم دولت، هم شرکای تجاری‌اش و هم شهروندان معمولاً اقبال خاصی به طلا نشان می‌دهند. زیرا این سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای حفظ دارایی و ثروت در بلند مدت است. این امر به خصوص زمانی رخ می‌دهد که دلار به عنوان یک ارز بین‌المللی در آن کشور دست‌خوش نابسامانی و نوسانات شدیدی می‌شود.

 

هرچند بسیاری بر این باورند که اساساً تغییر رویکرد از دلار به طلا یک ابزار اقتصادی برای تهدید ایالات متحده است و علیرغم واقعیت این امر در نظریه و عمل، نوع رویکرد افراد به طلا در شرایط بحران پول ملی یک حرکت غریزی نیز تلقی می‌شود. زیرا طلا ابزاری است که اساساً تغییرات عمدی در بهای آن یا غیر ممکن است و یا به ندرت صورت می‌پذیرد.

در حال حاضر شرایط در ایران تا حد زیادی به این سناریو شبیه است. البته موضوع کاهش ارزش پول کشور موضوعی مربوط به امروز و دیروز نیست و تورم بالا طی چندین سال به مرور ارزش ریال را دست‌خوش تنزل کرده است.

 

موضوع تغییر و جایگزینی ذخایر ارزی کشور از سوی بانک مرکزی و رویکرد جایگزینی طلا به جای دلار، موضوعی است که هرچند رسماً بیان نشود، اما به وضوح قابل رویت است. خرید طلا که در ماه‌های اخیر افزایش نیز یافته رویکردی است که اکنون شاید به شکل جدی در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار دارد.

چندی پیش اعلام شد که ترکیه تنها از قبل فروش طلا به ایران توانسته کسری تجاری خود را بهبود بخشد. در شش ماهه اول سال جاری میزان صادرات طلای ترکیه به ایران برابر با ارزش ۶ میلیارد دلار بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1932

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.