این منابع اضافه کردند: منطقه تل ابیض، محل شلیک گلوله های خمپاره ای دیروز چهارشنبه به سمت منطقه مسکونی در ترکیه بود. منابع امنیت ترکیه گفته اند ارتش این کشور بامداد امروز پنجشنبه، بمباران منطقه تل ابیض واقع در ۱۰ کیلومتری عمق خاک سوریه را از سرگرفت.به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، ارتش ...

این منابع اضافه کردند: منطقه تل ابیض، محل شلیک گلوله های خمپاره ای دیروز چهارشنبه به سمت منطقه مسکونی در ترکیه بود.


منابع امنیت ترکیه گفته اند ارتش این کشور بامداد امروز پنجشنبه، بمباران منطقه تل ابیض واقع در ۱۰ کیلومتری عمق خاک سوریه را از سرگرفت.به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، ارتش ترکیه دیروز چهارشنبه هم این منطقه را بمباران کرده بود. این برای نخستین بار از آغاز بحران در سوریه در ۱۸ ماه گذشته تاکنون است که ارتش ترکیه، مواضعی در خاک سوریه را هدف قرار می دهد.این منابع اضافه کردند: منطقه تل ابیض، محل شلیک گلوله های خمپاره ای دیروز چهارشنبه به سمت منطقه مسکونی در ترکیه بود. در شلیک گلوله های خمپاره ای دیروز چهارشنبه از سوریه به شهرک مسکونی اکاکالی در جنوب شرق ترکیه، یک زن و چهار کودکش کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

دفتر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه شب گذشته (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد ارتش این کشور ، روز چهارشنبه مناطقی را در خاک سوریه ، مورد هدف قرار داد.در این بیانیه آمده است: این اقدام در پاسخ به شلیک گلوله های خمپاره از طرف سوریه به سمت ترکیه و کشته شدن ۵ شهروند غیرنظامی این کشور در این حادثه، صورت گرفت.رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز تمامی برنامه های امروز پنجشنبه خود را لغو کرده است. او درخواست کرده است پارلمان ترکیه امروز نشست فوق العاده را برگزار کند تا او جدیدترین تحولات در رابطه با حمله به سوریه را به اطلاع اعضای پارلمان برساند.اردوغان همچنین پیشنهاداتی را در این رابطه مطرح و درخواست تصویب آنها را از پارلمان خواهد کرد.در ابتدا قرار بود نشست اضطراری پارلمان ترکیه در ساعت ۱۴ به وقت محلی برگزار شود اما این زمان به ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی، تغییر یافت.همچنین شمار زیادی از مردم در شهر اکاکالی و دیگر شهرهای مرزی ترکیه ، با تجمع و راهپیمایی خواستار واکنش مناسب دولت آنکارا به حملات خمپاره ای از طرف سوریه شدند.

موضع ناتو و طرف های خارجی

سازمان ناتو (پیمان نظامی آتلانتیک شمالی) نیز در آخرین ساعت های دیروز چهارشنبه به درخواست ترکیه نشست فوق العاده ای را تحت بند چهارم منشور ناتو برگزار کرد.ناتو پس از این نشست در بیانیه ای اعلام کرد از مواضع ترکیه حمایت می کند و از سوریه می خواهد از نقض فاحش قانون بین المللی دست بردارد.بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد هم از ترکیه خواست از خود خویشتنداری نشان دهد. بان کی مون همچنین از سوریه خواست نسبت به رعایت قوانین بین المللی و حفظ مرزها و حاکمیت کشورهای همسایه اش، پایبند باشد.وزارت امور خارجه آمریکا هم از مواضع ترکیه در برابر سوریه اعلام حمایت کرد.

موضع سوریه

در نخستین واکنش دمشق به این حوادث، وزیر اطلاع رسانی سوریه با اعلام تسلیت به مناسبت درگذشت ۵ شهروند ترکیه در حملات خمپاره ای از خاک سوریه ، گفت: دستگاه های مسؤول در دمشق به صورت جدی در حال بررسی منبع شلیک گلوله های خمپاره از سوریه به خاک ترکیه است.وی کشته شدگان این حادثه را شهید نامید و به همین مناسبت به این خانواده و ملت “برادر و دوست” ترکیه، تسلیت گفت.عمران الزعبی که با شبکه تلویزیونی دولتی سوریه گفتگو می کرد ادامه داد: در حوادث مرزی که میان هر دو کشوری روی می دهد ، دولت ها باید با حکمت، عقلانیت و مسؤولیت رفتار کنند. به ویژه که مرزهای مشترک سوریه و ترکیه به دلیل حضور گروه های تروریستی، دارای وضعیت خاصی هستند. سوریه در رفتارهای خود با کشورهای همسایه ، به قوانین حسن همجواری و احترام به حاکمیت های ملی کشورها پایبند است.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1896

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.