گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از بازار ارز   به گزارش پیارم به نقل از فارس، محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ از بدو نابسامانی در بازار ارز و بروز گرانی‌ها، دلایل آن را مورد بررسی قرار داد که این بررسی ها همچنان ادامه دارد.   وی افزود: ...

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از بازار ارز

 

به گزارش پیارم به نقل از فارس، محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ از بدو نابسامانی در بازار ارز و بروز گرانی‌ها، دلایل آن را مورد بررسی قرار داد که این بررسی ها همچنان ادامه دارد.

 

وی افزود: در این مدت هر هفته به صورت مستمر با کارشناسان و مسئولان ذیربط جلسه داشتیم و بررسی کردیم چه بخشی از نابسامانی ها ناشی از تحریم و چه بخشی ناشی از عملکرد حوزه‌های مختلف است.

 

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره هویت دستگیرشدگان به اتهام اخلال در بازار ارز اظهار داشت: حدود ۱۰ روز پیش ۸ نفر و روز چهارشنبه هم ۸ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز دستگیر شدند که مجموعاً ۱۶ نفرند.

 

پورمختار افزود: این افراد بخشی از کسانی هستند که در زمان جنگ هم بر اساس منافع خود به دنبال بر هم زدن نظم بازار به منظور دستیابی به سود سرشار و بادآورده بودند و امروز هم با همان انگیزه فعالیت داشته‌اند.

 

وی با بیان اینکه دستگیری اخلالگران در بازار ارز کار دشواری نیست، افزود: کنترل بازار، حساب‌ها و جا به جایی پول‌ها در اختیار بانک‌ مرکزی و بانک‌هاست و با یک برنامه ریزی می توان اخلالگران را شناسایی کرد.

 

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به مسئولان نظارتی توصیه کرد وظایف نظارتی خود برای کنترل ارز و تنظیم بازار را به صورت جدی تر پیگیری کنند تا از تکرار بروز اخلالات اخیر جلوگیری شود.

 

پورمختار گفت:‌ کسانی که نظارت و تأمین به موقع ارز و کالاهای اساسی مورد نیاز را در دست دارند نباید از شرایطی که بعضاً پیش می آید و مشکل آفرین می شود، غافل شوند.

 

وی در پایان اعلام کرد: کمیسیون اصل ۹۰ نهایتاً ظرف ۲۰ روز آینده نتیجه تحقیقات خود درباره «دلایل نابسامانی و عوامل اخلالگر در بازار ارز و وابستگی و مرکز فرماندهی آنها» را اعلام می‌کند.

 

 

علت بازداشت ۱۶ متهم به اخلال در بازار ارز

 

به گزارش جام نیوز به نقل از فارس، یک منبع آگاه در دادستانی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اشاره به دستگیری ۱۶متهم اخلال در بازار ارز اظهار داشت: تحقیقات از این افراد آغاز شده است.

 

وی با بیان اینکه فقط وضعیت یک نفر از این افراد مبنی بر گردش مالی یک هزار میلیارد تومانی به عنوان نمونه اعلام شده است، گفت: اما وضعیت تمام این افراد تقریباً مثل هم است و چیزی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است.

 

این منبع آگاه در دادستانی خاطرنشان کرد: متهمان افرادی بودند که با اجیر کردن عده‌ای دیگر اقدام به خرید و فروش صوری ارز می‌کردند.

 

وی افزود:‌ تحقیقات از این متهمان آغاز شده است اما هنوز مرجع رسیدگی‌کننده به اتهامات آنها مشخص نشده است.

 

به گفته وی این ۱۶ متهم روز چهارشنبه دستگیر شده‌اند.

 

تلاش خبرنگار فارس برای مصاحبه با سایر مقامات قضایی در این زمینه بی نتیجه ماند و آنان با استاد به این ماده قانونی که اظهار نظر درباره پرونده متهمان در مراحل تحقیقات مقدماتی جرم است. از هر گونه اظهارنظر در این مورد خودداری کردند.

 

 

مردم فرافکنی مسئولان را قبول نمی کنند

 

به گزارش جام نیوز به نقل از فارس، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز و در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی برگزار شد، با تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: اکنون و در این برهه زمانی موقعیت سیاسی اجتماعی ایران بیش از سایر دوران‌ها دارای اهمیت است.

 

امام جمعه مشهد ادامه داد: امروز از نظر وضعیت سیاسی، کشور در وضعیت بی‌نظیری قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که در تاریخ چند هزار ساله کشور این قدرت، عزت و عظمت در عرصه بین‌المللی که آمیخته با محبوبیت برای ایرانی و ایرانیان باشد، وجود نداشته است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به کشورگشایی‌های امپراتوری‌های دوران‌های گذشته ایران باستان اشاره کرد و افزود: ممکن است در تاریخ گذشته ایران باستان امپراتورهای ابرقدرت با خونریزی و شمشیر زدن شوکتی به نام ایران را در چشم جهانیان نمایان کرده باشند اما آنچه که در رابطه با این شوکت می‌توان گفت این است که این شوکت آمیخته با نفرت و انزجار از ایرانی بود.

 

وی افزود: اکنون اقتدار ایران اسلامی که در همه عرصه‌ها برای ایران محقق شده است برا هر انسان موحد که در روی این کره زمین زندگی می‌کند نشانی از عظمت توأم با محبوبیت است.

 

امام جمعه مشهد ادامه داد: دشمن در ۳۳ سال گذشته با ما در نبرد بوده است و در تمام این مدت شکست‌هایی را متحمل شده است که بی‌شک این شکست‌ها سبب عصبانیت استکبار جهانی شده است، آن‌گونه که برای رفع این عصبانیت اقدام به اهانت به ساحت قدسی رسول‌الله می‌کنند.

 

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: موقعیت سیاسی امروز ما و شکست‌های پیاپی دشمن سبب شده که در عرصه‌های گوناگون استکبار جهانی دست به هر کاری بزند حال آنکه ممکن است این کار به ضرر خود او باشد همانند اهانت به حضرت محمد (ص) که سبب شد جبهه ضد رژیم صهیونیستی که محدود و عمدتا ایرانی بود اکنون به همه بلادهای اسلامی کشیده شود.

 

وی با اشاره به برخی از اقدامات استکبار جهانی در عرصه بین‌المللی و به ویژه بحث سوریه گفت: دشمن می‌خواهد ناتو را وارد سوریه کند که بی‌شک نیز در این عرصه شکست می‌خورد.

 

علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود به فشارهای اقتصادی دشمن اشاره کرد و گفت: دشمن امروز عرصه اقتصادی را هدف خود قرار داده است و در این ارتباط سعی دارد با فشارهای معیشتی مردم را از نظام ناامید کند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری خطاب به زائران و نمازگزاران مشهد با بیان اینکه اکنون سه سخن با شما مردم و مسئولان دارم، افزود: سخن اول من خطاب به شما ملت شریف است که ۳۳ سال و با وجود تمام دشمنی‌های استکبار پای این نظام ایستاده‌اید و عقب‌نشینی نکرده‌اید اکنون نیز دشمن تهاجم اقتصادی را هدف قرار داده است که با راهکار مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی می‌توانید این تهاجم را با شکست مواجه کنید.

 

وی به مسئله ارز و نوسانات ارز و دلار در چند هفته اخیر اشاره کرد و ادامه داد: اکنون مسئله ارز از صرافی‌ها خارج شده است و سرنوشت قیمت ارز را عده‌ای سوداگر در انبارهای کالا رقم می‌زنند.

 

امام جمعه مشهد گفت: عده‌ای سوداگر، برنج، روغن و دیگر کالاهای اساسی مردم را در انبارها با هدف بالا رفتن نرخ ارز نگه داشته‌اند که این مستلزم برخورد قاطع قوه قضائیه برای مقابله با این سوداگران است.

 

وی افزود: بی‌شک انبار کردن کالا از سوی این سوداگران سودجو مصداق احتکار و محکوم به مصادره کالا است.

 

علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان کشور گفت: مردم ایران مردمی ولایتمدار و دینی هستند و در مقابل تمام مشکلات تاکنون ایستاده‌اند و پس از این نیز به راه خود ادامه خواهند داد اما شما به عنوان مسئول در برابر زندگی و معیشت این مردم مسئولیت دارید.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: روزی که رأی گرفتید و ادعا کردید می‌توانید، آیا می‌دانستید این کشور و مردم انقلابی هستند یا نه؟ اگر می‌دانستید که این کشور و این ملت انقلابی هستند و در برابر استکبار در حال مقابله و ایستادگی هستند پس باید آماده مقابله با هرگونه مشکل و بحرانی که استکبار برای این ملت ایجاد می‌کند، باشید.

 

امام جمعه مشهد ادامه داد: اگر می‌دانستید که نمی‌توانید در مقابل این مشکلات و بحران‌ها ایستادگی کنید اما، به مردم گفتید که می‌توانید، بی‌شک در حق مردم خیانت کرده‌اید و در این ارتباط نیز اگر می‌توانید کاری انجام دهید و آن را انجام نمی‌دهید و وارد عرصه نمی‌شوید، حکم منافق دارید.

 

وی در پایان خطبه‌های امروز نمازجمعه مشهد خاطرنشان کرد: مردم فرافکنی هیچ یک از مسئولان را قبول نمی‌کنند، چرا که این ملت خاطره‌ای تلخ از فرافکنی مسئولان دارد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1900

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.