سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از توسعه زیرساخت‌های ریلی در مجتمع بندری شهید رجایی با هدف توسعه ترانزیت پنبه از این بندر به کشورهای دیگر خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمدعلی استیری امروز در نشستی با اشاره به طرح‌های عمرانی در دست اجرا در بندر شهید رجایی اظهار داشت: توسعه ...

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از توسعه زیرساخت‌های ریلی در مجتمع بندری شهید رجایی با هدف توسعه ترانزیت پنبه از این بندر به کشورهای دیگر خبر داد.

خبرگزاری فارس: ترانزیت پنبه در هلال طلایی ایران رونق می‌گیرد / افزایش سه برابر ظرفیت ترانزیت پنبه

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمدعلی استیری امروز در نشستی با اشاره به طرح‌های عمرانی در دست اجرا در بندر شهید رجایی اظهار داشت: توسعه ریل آهن در این مجتمع همواره اهداف و برنامه‌های سازمان بنادر بوده است.

وی اضافه کرد: از همین رو تکمیل طرح ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی مجمتع بندری شهید رجایی همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، که با تکمیل و راه‌اندازی این ایستگاه بندر رجایی می‌تواند به بزرگترین پایانه ترانزیتی پنبه آسیای میانه به سایر کشورهای تبدیل می‌شود.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به جزئیات طرح این ایستگاه افزود: ۱۵ هکتار زمین در راستای احداث و راه‌اندازی این ایستگاه در نظر گرفته شده است.

استیری اضافه کرد: همچنین این ایستگاه شامل شش کیلومتر خط ریلی است که تاکنون حدود نیمی از آن ساخته شده است.

به گفته این مسئول، سه کیلومتر باقیمانده نیز تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت دارد که امید است طبق برنامه‌زمانبندی شده به آماده تحویل شود.

وی یادآور شد: اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح برابر با ۲۸۰ میلیارد ریال است.

استیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در واقع این ایستگاه با هدف تسریع در روند تخلیه و بارگیری واگن‌های حامل پنبه ایجاد و احداث شده است به نحوی که ظرفیت ترانزیت پنبه را در این بندر در سال تا ۸۰۰ هزار تن افزایش می‌دهد.

به گفته استیری که معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز هست، فعالیت این ایستگاه ریلی، ‌ظرفیت ترانزیت پنبه را سه برابر در بندر رجایی افزایش می‌دهد.

وی همچنین افزود: این ایستگاه علاوه بر کاربرد در توسعه ترانزیت پنبه، در ترانزیت کود شیمیایی، آلومینیوم، کانتینری، مواد معدنی و فرآورده‌های نفتی و همچنین محصولات خشک فله به مقصد و مبدا کشورهای آسیای جنوب‌شرقی و جنوب خلیج فارس نیز تاثیرات قابل توجهی دارد.

سالانه حدود ۱۳ میلیون عدل (واحد شمارش بسته‌های پنبه در حمل و نقل) در دنیا تولید می‌شود.

در حال حاضر چهار شرکت خصوصی در بندر شهید رجایی در امور ترانزیت پنبه فعال هستند.

بندر شهید رجایی واقع در غرب شهر بندرعباس در حال بزرگ‌ترین و فعال‌ترین بندر کانتینری کشور به شمار می‌رود که گفته می‌شود سالانه ۶۰ درصد از عملیات تخلیه و بارگیری کشور در حوزه صادرات و واردات از طریق این بندر انجام می‌شود.

مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان ورودی یکی از ۹ رهگذار بین‌المللی ترانزیت در دنیا محسوب می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3703

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.