دو مؤسسه تحقیقاتی امریکایی در گزارش خود موسوم به «سفر هسته ای ایران: هزینه ها و ریسک‌ها» گفته اند که برنامه ایران را نمی توان با بمب متوقف کرد و تنها راه صلح‌آمیز نگه داشتن آن، ادامه دیپلماسی است.   به گزارش پیارم به نقل از بی بی سی (BBC)، دو مؤسسه تحقیقاتی امریکایی اعلام ...

دو مؤسسه تحقیقاتی امریکایی در گزارش خود موسوم به «سفر هسته ای ایران: هزینه ها و ریسک‌ها» گفته اند که برنامه ایران را نمی توان با بمب متوقف کرد و تنها راه صلح‌آمیز نگه داشتن آن، ادامه دیپلماسی است.

 

به گزارش پیارم به نقل از بی بی سی (BBC)، دو مؤسسه تحقیقاتی امریکایی اعلام کرده‌اند که ایران علیرغم هزینه سنگین برنامه هسته ای خود، از این برنامه دست نخواهد کشید

بنیادهای “کارنگی برای صلح” و “فدراسیون دانشوران امریکا” در یک گزارش مشترک گفته‌اند که این برنامه فقط از طریق کاهش درآمد نفتی و کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای ایران هزینه داشته است.

با این حال، این دو مؤسسه تحقیقاتی در گزارش خود موسوم به ‘سفر هسته ای ایران: هزینه ها و ریسک‌ها’ گفته اند که برنامه ایران را نمی توان با بمب متوقف کرد و تنها راه صلح‌آمیز نگه داشتن آن، ادامه دیپلماسی است.

به نوشته وب سایت بی بی سی، در این گزارش ادعا شده که ایران منابع معدنی اورانیوم به میزان کافی برای خودکفا شدن در صنعت انرژی هسته ای ندارد و سایر منابع انرژی خود را نیز توسعه نداده است.

تهیه کنندگان گزارش به عنوان نمونه گفته اند که نیروگاه هسته ای بوشهر تنها ۲ درصد از نیاز برق ایران را تأمین خواهد کرد، در حالی که ۱۵ درصد از برق تولیدشده در ایران به دلیل قدیمی بودن خطوط انتقال برق به هدر می رود.

در این گزارش همچنین آمده است که ایران در مورد استفاده از انرژی خورشیدی و بادی هم اقدامی نکرده است.

با این حال، دو مؤسسه تحقیقاتی در گزارش خود می گویند که ایران عملا از حق غنی سازی اورانیوم صرف نظر نخواهد کرد، به خصوص که بسیاری از کشورهای در حال توسعه مثل ایران، غنی سازی را حق همه کشورها تلقی می کنند.

در این گزارش توصیه شده است که اگر ایران خود را عملا متعهد کند که از فعالیت‌های ضروری برای تولید سلاح هسته ای خودداری کند، آن کشور باید بتواند غنی سازی اورانیوم را در حد کم لازم برای تولید برق ادامه دهد!

توصیه دیگر تهیه کنندگان گزارش، همکاری با ایران در زمینه ایمنی هسته ای و همچنین انرژی‌های جایگزین است تا طرفین از بن بست فعلی خارج شوند.

به نظر می رسد با وجود اینکه نهادهای اکادمیک غربی از سیاستمداران آن سامان واقع گرا تر هستند، اما نگاه آن ها به حقوق سایر کشورهای جهان تحت تأثیر سیاست های استعماری و به عبارت دیگر “از بالا به پایین” است.

تا وقتی چنین طرز تلقی وجود داشته باشد، غربی ها نمی توانند با کشورهای مستقلی مانند ایران به تفاهم و تعامل دست پیدا کنند و در نهایت هزینه سنگین این رویکردهای دور از عقلانیت و فاقد تحلیل صحیح را مردم عادی -چه در کشورهای مستقل و چه در کشورهای غربی- می پردازند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3463

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.