دوشنبه – وزیر امورخارجه کشورمان گفت: طرح ساخت نیروگاه ˈعینیˈ بر روی رودخانه زرفشان در شمال تاجیکستان بزودی توسط ایران آغاز می شود. علی اکبر صالحی روز جمعه در حاشیه نشست مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی در گفت و گو با خبرنگاران در شهر دوشنبه افزود: در دیدار با رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در ...

دوشنبه – وزیر امورخارجه کشورمان گفت: طرح ساخت نیروگاه ˈعینیˈ بر روی رودخانه زرفشان در شمال تاجیکستان بزودی توسط ایران آغاز می شود.

علی اکبر صالحی روز جمعه در حاشیه نشست مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی در گفت و گو با خبرنگاران در شهر دوشنبه افزود: در دیدار با رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در باره طرحهای اجرا شده در دست اجرا و آینده بحث و بررسی و توافق شد.

وی گفت: در این دیدار ایران آمادگی خود را برای اجرای طرح نیروگاه عینی در شمال تاجیکستان بعد از اجرای کامل طرح نیروگاه سنگ توده ۲ اعلام کرد.

صالحی افزود: مهندسین ایرانی، تحقیقات و آزمایشهای فنی لازم برای اجرای نیروگاه عینی انجام داده اند و بعد از اتمام نهایی نیروگاه سنگ توده ۲ که در جنوب تاجیکستان آماده راه اندازی شده است، متخصصین شرکت ایرانی برای اجرای مراحل ساختمانی نیروگاه عینی به این مکان منتقل خواهند شد.

وی همچنین در باره مناسبات ایران با عربستان گفت که مناسبات ایران با این کشور روز بروز در حال بهتر شدن است.

به گزارش ایرنا، عملیات احداث سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی سنگ توده ۲ در بهمن ماه ۱۳۸۵ توسط یک شرکت ایرانی که در تاجیکستان شرکت مشترک ˈسنگابˈ را تاسیس کرد، بر روی رودخانه ˈوخشˈ در استان ˈختلانˈ آغاز شد.

ارزش قرارداد ساخت این سد و نیروگاه ۲۲۰ میلیون دلار است که سهم تاجیکستان ۴۰ میلیون دلار و جمهوری اسلامی ایران ۱۸۰ میلیون دلار است.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، بعد از راه اندازی کامل فاز‌های اول و دوم این نیروگاه، ۲۲۰ مگاوات برق تولیدی این پروژه مهم، وارد شبکه انتقال برق تاجیکستان خواهد شد.

تجربه احداث سنگ توده ۲ در اجرایی شدن طرح نیروگاه ˈعینیˈ بر روی رود ˈزرافشانˈ در شمال تاجیکستان نیز توسط ایران انجام خواهد شد.

همچنین صالحی در ملاقات با ˈارلان ادریس‌اف ˈ وزیر امور خارجه قزاقستان نیز از تلاشهای این کشور برای برپایی و میزبانی خوب نشست هسته ای آلماتی قدردانی کرد و گفت که مناسبات و روابط دو کشور در سطح عالی قرار دارد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3401

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.