مسکو – ˈمیخاییل بوگدانفˈ نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، اقدام گروه های تروریست سوری در استفاده از سلاح شیمیایی را که ده ها کشته و مصدوم برجای گذاشت، غیرقابل قبول خواند. به گزارش ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، بوگدانف روز پنجشنبه در دیدار با ˈریاد حدادˈ سفیر سوریه در مسکو پیرامون ...

مسکو – ˈمیخاییل بوگدانفˈ نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، اقدام گروه های تروریست سوری در استفاده از سلاح شیمیایی را که ده ها کشته و مصدوم برجای گذاشت، غیرقابل قبول خواند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، بوگدانف روز پنجشنبه در دیدار با ˈریاد حدادˈ سفیر سوریه در مسکو پیرامون وضعیت سوریه از جمله استفاده معارضان سوری از سلاح شیمیایی با وی گفت وگو کرد.

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، بکارگیری این گونه تسلیحات را غیرقابل قبول خواند و گفت که باید در این باره در استان حلب سوریه تحقیقات مستقل صورت گیرد.

حداد سفیر سوریه در روسیه نیز با تایید این خواسته طرف روس بر پایبندی دمشق به منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تاکید کرد و بکارگیری چنین تسلیحاتی را غیرقابل قبول دانست.

به گزارش منابع خبری، تروریست های مخالف دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه روز سه شنبه برای نخستین بار از سلاح های شیمیایی در شمال این کشور و در استان حلب استفاده کردند.

براثر این حمله شیمیایی ۱۵ نفر جان خود را از دست داده و دهها نفر مصدوم شدند و به گزارش رسانه های خبری، اکثر کشته شدگان را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

مساله بکارگیری معارضان سوری از سلاح شیمیایی و دیگر مسایل مربوط به سوریه، روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه و ˈاخصر ابراهیمیˈ نماینده دبیرکل سازمان ملل در سوریه مطرح و دو طرف پیرامون این مسایل گفت و گو کردند.

در گزارش وزارت خارجه روسیه در این باره آمده است: در گفت و گوی تلفنی لاوروف و ابراهیمی،دو طرف درباره مسایل سوریه با توجه به عدم تمایل معارضان سوری مقیم خارج از این کشور و برخی کشورهای عربی به آغاز گفت وگوها با دولت سوریه به رغم توافق های صورت گرفته در چارچوب توافقنامه ژنو درباره شرایط تشکیل نهاد حکومتی انتقالی مذاکره کردند.

جزییات بیشتری از این مکالمه تلفنی اعلام نشده است.

روسیه برخلاف غرب و برخی کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و همسایه سوریه، با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور مخالف است و بر ضرورت حل و فصل مسایل توسط مردم سوریه از راه مذاکره و گفت و گوی فراگیر ملی و بدون تحمیل خواسته های اردوگاه غربی – عربی ضد سوری تأکید دارد.

مسکو در چارچوب این دیدگاه تاکنون با پشتیبانی پکن، سه قطعنامه ضدسوری شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد و به رغم گذشت حدود دو سال از ناآرامی ها، بر موضع اصولی خود در این زمینه مبنی بر مخالفت با مداخله خارجی غرب و متحدان عربی اش در امور داخلی سوریه پایبند است.

مقامات ارشد روس ضمن محکوم کردن اقدام غرب و متحدان عربی در ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی گسترده به گروه های مخالف مسلح دولت سوریه، بارها اعلام کرده اند که مخالفان مسلح دولت در این کشور، تروریست های حرفه ای اجیر شده وابسته به القاعده و دیگر شبکه های تروریستی افراطی هستند.

اردوگاه غربی – عربی ضدسوری خلاف توافق بین المللی در ژنو مبنی بر مذاکره و توقف درگیری ها و همچنین نشست های شورای امنیت، با اعزام عوامل کماندویی خود و افراد مسلح از کشورهای مختلف، گسترش درگیری ها در سوریه را اولویت کاری خود قرار داده اند که این اقدامات بارها مورد انتقاد جامعه بین المللی به ویژه روسیه و چین قرار گرفته است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3363

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.