بلگراد- دور هفتم مذاکرات نخست وزیران صربستان و کوزوو برای حل و فصل مساله کوزوو با شرکت ˈکاترین اشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل پایان یافت. به گزارش ایرنا از منابع خبری، ˈایویتسا داچیچˈ نخست وزیر صربستان پس از مذاکراه با ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر کوزوو در یک همایش خبری مشترک در بروکسل ...

بلگراد- دور هفتم مذاکرات نخست وزیران صربستان و کوزوو برای حل و فصل مساله کوزوو با شرکت ˈکاترین اشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل پایان یافت.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، ˈایویتسا داچیچˈ نخست وزیر صربستان پس از مذاکراه با ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر کوزوو در یک همایش خبری مشترک در بروکسل با اشاره به اینکه در این دور از مذاکرات پیشرفت هایی برای حل مساله کوزوو خاصل شد، گفت که در حال حاضر نمی توان گفت که طرفین به توافق نزدیک و یا دور هستند.

وی با اشاره به این که گذشت زمان درصد خوشبینی برای رسیدن به توافق را بالا می برد، تاکید کرد که صربستان برای ثبات تمامی منطقه و رفاه تمامی شهروندان خواهان رسیدن به توافق در مساله کوزوو است.

داچیچ، روابط میان بلگراد و پریشتینا را عامل ثبات در تمامی منطقه دانست و گفت که به همین دلیل برای رسیدن به یک راه حل جامع و پایدار باید تلاش کرد.

ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر کوزوو در همایش خبری مشترک به مذاکره طولانی که ساعت ها طول کشید، گفت که مذاکرات در یک فضای سازنده و مثبت انجام شد.

وی ضمن اشاره به اینکه در این دور از مذاکرات در رابطه با برخی از مسایل پیشرفت هایی حاصل شد، گفت: من هم نمی توانم با صراحت بگویم که به راه حل اساسی و پایدار نزدیک و یا دور هستیم، ولی حداقل در مسیر درستی برای حل مسایل گام برمی داریم.

تاچی اظهار امیدواری کرد که در روز های آینده برای عادی سازی روابط به ویژه در خصوص مساله شمال کوزوو به راه حلی برسیم.

اکثر ساکنین قسمت شمالی منطقه کوزووسکا میترویستا در شمال کوزوو را صرب ها تشکیل می دهند که حکومت پریشنیا را قبول ندارند و از حکومت بلگراد تبعیت می کنند.

تاچی با اشاره به اینکه آینده دو ملت صرب و آلبانیایی تباران حرکت به سمت ثبات، صلح و توسعه روابط است، گفت که کوزوو به مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و سازمان ملل ادامه می دهد.

ˈکاترین اشتونˈ نماینده عالیرتبه اتحادیه اروپا نیز در این کنفرانس خبری گفت که انتظار می رود که در مذاکرات آینده بین بلگراد و پریشتینا که در ۲ آوریل سال جاری میلادی در بروکسل انجام خواهد شد، نتیجه ای برای حل و فصل مساله کوزوو به دست اید.

وی اشاره کرد که اتحادیه اروپا ضمن حمایت از بلگراد و پریشتینا از عزم راسخ نخست وزیران صربستان و کوزوو برای رسیدن به یک راه حل نهایی قدردانی می کند.

اشتون بر این باور است که طرفین در این دور از مذاکرات به راه حلی برای حل و فصل مسایل بسیار نزدیک شده اند و اکنون زمان رایزنی است.

موضوع این دور از مذاکرات مانند دور گذشته تشکیل جامعه حکومت های محلی صرب ها در کوزوو با داشتن قدرت اجرایی و قانونگذاری بود، که بلگراد و پریشتینا در این رابطه اختلاف نظر دارند.

صربستان، تشکیل جامعه ۹ حکومت محلی صرب در کوزوو با داشتن قدرت اجرایی و قانونگذاری، مطابق با استانداردهای اروپایی در زمینه تمرکز زدایی را پیشنهاد کرده است.

دولت کوزوو، خودمختاری حکومت های محلی صرب ها در مناطق صرب نشین را بدون اعطای اختیارات اجرایی و قانونگذاری قبول دارد که با پیشنهاد صربستان مغایرت دارد.

اتحادیه اروپا و حکومت پریشتینا خواهان این هستند که صربستان نهادهای خود را در شمال کوزوو که صرب ها در آن در اکثریت هستند، تعطیل کند، ولی صربستان خواهان انجام چنین اقدامی که منجر به از دست رفتن حمایت از صرب ها در شمال کوزوو شود، نیست.

صربستان در مقابل چنین پیشنهادی، راه حل سازش آمیز ایجاد جامعه ۹ حکومت محلی با قدرت اجرایی و قانونگذاری در برخی مسایل از جمله آموزشی و بهداشت و درمان را مطرح کرده است.

اعلام استقلال کوزوو توسط پارلمان این منطقه از فوریه سال ۲۰۰۸ تاکنون مورد تایید ۹۷ کشور از جمله آمریکا و ۲۲ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا قرار گرفت.

بلگراد با ادعای این که کوزوو استان جنوبی صربستان است، استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل کردن سند استقلال از راه ‌های صلح‌ آمیز و دیپلماتیک است.

کشورهای یونان، اسپانیا، قبرس، رومانی، اسلواکی از اعضای اتحادیه اروپا هستند که استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته اند.

بلگراد در صدد است از حمایت این پنج کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین روسیه و چین در حل و فصل مساله کوزوو در چارچوب مرزهای صربستان بهره بگیرد.

کوزوو از ژوئن سال ۱۹۹۹ تحت قیمومیت هیات غیرنظامی سازمان ملل متحد قرار دارد و نیروهای ˈ کی فورˈ نیز مسوولیت تامین امنیت آن را به عهده دارند.

صرب‌های کوزوو که حکومت مرکزی در پریشتینا را به رسمیت نمی‌شناسند، با هرگونه کنترل گمرکی در مرز با صربستان مخالف هستند و کوزوو را قسمتی از صربستان می‌دانند و از حکومت بلگراد تبعیت می‌کنند.

مذاکرات پیشبرد حل و فصل مساله کوزوو از نیمه دوم سال ۲۰۱۲ میلادی پس از مدتی توقف، در سطح بالای سیاسی بین نخست ‌وزیران صربستان و کوزوو ادامه یافت و تاکنون این مذاکرات در ۷ نوبت در بروکسل برگزار شده است.

در کنار موضوع شمال کوزوو ، مقررات مرزی، حفاظت از میراث فرهنگی صرب‌ها ، افراد مفقود شده و انتصاب نماینده دفتر اتحادیه اروپا در بلگراد و پریشتینا نیز از دیگر موضوع‌های مورد بحث نخست ‌وزیران صربستان و کوزوو در مذاکرات بروکسل است.

نمایندگان اتحادیه اروپا و آمریکا این نشست‌ها را گامی مثبت به سوی عادی ‌سازی روابط بلگراد و پریشتینا می‌دانند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3357

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.