سخنگوی وزارت نفت با اشاره به مذاکره و رایزنی با اعضای اوپک و حتی عربستان برای تثبیت قیمت نفت در محدوده ۱۰۰ دلار، قیمت منطقی برای طلای سیاه را ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار عنوان کرد و گفت: ایران بازار نفت را مدیریت می‌کند. علی نیکزاد رهبر  درباره ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی ...

سخنگوی وزارت نفت با اشاره به مذاکره و رایزنی با اعضای اوپک و حتی عربستان برای تثبیت قیمت نفت در محدوده ۱۰۰ دلار، قیمت منطقی برای طلای سیاه را ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار عنوان کرد و گفت: ایران بازار نفت را مدیریت می‌کند.

علی نیکزاد رهبر  درباره ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی و برنامه احتمالی اعضای اوپک بریا توقف سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه، گفت: هم اکنون ایران رصد و بررسی قیمت نفت در بازارهای جهانی را در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی وزارت نفت با اعلام اینکه با رصد بازار قطعا یک عکس العمل مناسب را از سوی اوپک شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: بر این اساس مذاکره و رایزنی با سایر اعضای اوپک آغاز شده است و حتی این امکان وجود دارد بدون برگزاری نشست فوق العاده، یک توافق غیر حضوری بین اعضا شکل بگیرد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه پیش بینی می شود به زودی یک جمع بندی نهایی بین اعضای اوپک درباره قیمت نفت حاصل شود، تاکید کرد: با این وجود این عرضه و تقاضا بوده که در سطخ جهان تعیین کننده قیمت نفت خام است.

نیکزاد رهبر در پاسخ به این سوال مهر که چقدر احتمال کاهش بهای نفت به زیر ۸۰ دلار به ازای هر بشکه وجود دارد، توضیح داد: قطعا یک خرد جمعی و تصمیمی گیری نهایی بین اعضای اوپک برای توقف کاهش قیمت نفت گرفته خواهد شد.

سخنگوی وزارت نفت همچنین با بیان اینکه ایران با تمامی اعضای اوپک و حتی عربستان سعودی درباره قیمت‌های فعلی نفت خام مذاکره و رایزنی خواهد کرد، اظهار داشت: قطعا قیمت پایین تر از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت خام قیمتی غیر منطقی است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر یک اجماع کلی بین اعضای اوپک برای حفظ قیمت‌های جهانی نفت در محدوده ۱۰۰ دلار و حتی بالاتر وجود دارد، یادآور شد: در شرایط فعلی ۱۰۰ دلار یک قیمت منطقی برای نفت خام به شمار می رود.

این مقام مسئول هچنین درباره تولید نفت کشور، گفت: ظرفیت فعلی تولید نفت خام ایران چهار میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز است و هم اکنون به اندازه نیاز نفت به بازارهای جهانی عرضه می کنیم.

وی مطلوب ترین قیمت برای نفت خام را ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان کرد و افزود: ایران دارای ذخایر استراتژیک نفت است و علاوه بر کنترل بهای نفت توان مدیریت بازارهای جهانی طلای سیاه را دارد.

در همین حال رستم قاسمی وزیر نفت هم اخیرا در جمع خبرنگاران درباره سقوط قیمت جهانی نفت به زیر ۱۰۰ دلار و واکنش احتمالی اعضای اوپک گفته است: ایران معتقد است کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار منصفانه نیست .

وی با بیان اینکه اگر تا پیش از اجلاس آتی اوپک در خردادماه سالجاری سقوط قیمت جهانی نفت شتاب بگیرد، مذاکره با اعضا برای برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک در دستور کار قرار می گیرد، اظهار داشت: چنانچه این سقوط قیمت انجام نشود درباره قیمت جهانی نفت در نشست آتی اوپک در خرداد ماه سالجاری تصمیم گیری خواهد شد.

غلامحسین نوذری نامزد پیشنهادی ایران برای دبیرکلی اوپک هم در گفتگو با مهر اعلام کرده است: هر چند نفت ۱۰۰ دلاری قیمت واقعی این کالا نیست اما در شرایط فعلی اقتصاد جهانی قیمتی منصفانه برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به شمار می‌رود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :https://www.piyarom.ir/?p=3707

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.