کارشناس مرتع و آبخیزداری گفت: شهرستان حاجی آباد به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه های  گیاهی است و از معدود شهرهای استان است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن  شاهده می شود . به گزارش خبرنگار پیارم، مهندس صدیقه یوسفی بیان داشت: گیاهان مرتعی شهرستان ...

کارشناس مرتع و آبخیزداری گفت: شهرستان حاجی آباد به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه های  گیاهی است و از معدود شهرهای استان است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن  شاهده می شود .

به گزارش خبرنگار پیارم، مهندس صدیقه یوسفی بیان داشت: گیاهان مرتعی شهرستان  شامل قارچ، کرفس کوهی، تره کوهی، چاوه، سلمه، دهک، سمسیل، پنیرک و گیاهان دارویی شامل زنجبیل، بابونه، آویشن، کاسنی، گاوزبان، شیرین بیان،زیره، مورتلخ، مور خوش، کلپوره، گشنیز، قیترون … است. این گیاهان  منبع درآمد خوبی برای مردم این شهر می باشد

وی در ادامه افزود: یکی از گیاهان دارویی که در شهرستان حاجی آباد می روید گیاه آویشن است که در تمام کوه های اطراف حاجی آباد و روستاهای آن می روید و  مردم آن را جمع آوری می کنند و به بازار عرضه می کنند. امسال به دلیل خشکسالی اداره منابع طبیعی اجازه برداشت این گیاه را نداده است  ولی به صورت غیره قانونی برداشت می شود قیمت آویشن در شهرستان امسال هر کیلو ۶۰۰۰ هزار تومان گزارش شده است.آویشن از دیر باز مورد توجه افراد برای درمان بیماریها بوده است و همواره از آن به عنوان یک گیاه دارویی یاد شده است.

خواص دارویی : آویشن گیاهی ضد عفونی شناخته شده است . محلول شستشوی دهان که حاوی آویشن باشد در درمان عفونت لثه موثر است و به همین دلیل برای تهیه برخی از دهانشویه ها و خمیردندان نیز به کار می رود . آویشن در درمان بیماری مجاری تنفس فوقانی از قبیل برونشیت و آسم تاثیرات مفیدی دارد و برای معالجه سرفه و گلودرد استفاده می شوند . آویشن داروی سنتی دردهای معده و روده است. جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر است و روزگاری برای دفع انگلهای روده به خصوص کرم قلابدار تجویز می شد . آویشن همجنین ضد تشنج و ضدصرع و برای تقویت بینایی مفید و ضد گرفتگی عضلات است . آویشن عامل تصفیه کننده خوبی است و در درمان بیخوابی تاثیر دارد .

اگر ۵ تا ۱۰ گرم آویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و ناراحتی کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک در رفع بیماری آن ها موثر واقع خواهد شد .

برای جلوگیری از ریزش مو ، بیست گرم آویشن را در یک لیتر آب بجوشانید و آن را هر جند روز یک بار به سر بمالید .

 

توجه : در خوردن آویشن نباید زیاده روی کرد ؛ زبرا باعث دفع آلبومین از طریق ادرار می شود .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5527

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.