شبکه های ماهواره ای وهابی از پدیده های رسانه ای هستند که در چند سال اخیر ظاهر شدند این شبکه سابقا به دلیل تحریم استفاده از تلویزیون و سایر ابزارهای مدرن توسط سلفیون و هابیون وجود خارجی نداشتند اما گویا انقلابی در افکار متشدد این فرقه پدید آمد و تحریم جایش را به رقابت ...

 

شبکه های ماهواره ای وهابی از پدیده های رسانه ای هستند که در چند سال اخیر ظاهر شدند این شبکه سابقا به دلیل تحریم استفاده از تلویزیون و سایر ابزارهای مدرن توسط سلفیون و هابیون وجود خارجی نداشتند اما گویا انقلابی در افکار متشدد این فرقه پدید آمد و تحریم جایش را به رقابت در افتتاح شبکه های ماهواره ای داد به حدی که تعداد آنها از شبکه های مربوط به موسیقی و سرگرمی نیز فراتر رفت.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از رهیاب نیوز تبلیغ وهابیت” پدیده نه چندان جدیدی است که منشاء پیدایش آن کشف نفت در عربستان سعودی بود. این فرقه سابقا برای ترویج افکار خود تنها به ارسال مبلغ و افتتاح مراکز اسلامی و تبلیغی در کشورهای دیگر متکی بسنده می کرد  و با سوء استفاده از فقر و جهل مردم در کشورهای ضعیف و توزیع کتب و نوار مذهب خود را گسترش می دادند. روش تبلیغی دیگر این گروه استفاده از ظرفیت حج و عمره و همچنین میلیونها کارگر عربی و غیر عربی که نیروی تبلیغی قدرتنمدی برای ترویج این افکار در سایر کشورها به شمار می آمد.

این روش های کلاسیک توانست این افکار را در جهان اسلام تا حدی رواج دهد بطوری که بخش اعظم سلفی گری که در مصر و سوریه وجود دارد مربوط به همین نوع تبلیغات در زمان ماقبل از ماهواره و اینترنت است.سلفی ها  به دلیل تحریم آلات مدرن تا مدتی از استفاده از مظاهر تمدن جدید محروم بودند اما پس از جواز استفاده از این وسایل در طی چند سال به سرعت توانستند عقب ماندگی خود را جبران کنند و شبکه های ماهواره ای وهابی یکی پس از دیگری پا به عرصه وجود گذاشتند.

ریاض الصیداوی مدیر مرکز تحقیقات الوطن العربی شبکه های خبری و دینی وابسته به قطر و عربستان را طرح کشورهای استعماری برای نگاه داشتن کشورهای عربی در جهل و افراط گرایی می داند و می گوید : این شبکه ها بوجود آمده اند تا در خدمت پادشاهان کشورهایی باشند که خود ساخته و پرداخته استعمار و غرب هستند. این دو کشور که خود به شیوه قرون وسطی اداره می شوند چگونه می خواهند آزادی و دموکراسی را در سوریه و مصرو لبنان و غیره برقرار سازند؟
وی در ادامه سخن خود به طرحهای ورای این شبکه ها اشاره کرد و گفت : ویکیلیکس در یکی از اسناد خود منتشر کرد که مدیر سابق شبکه الجزیره خط مشی خود را از مسئولین در اطلاعات مرکزی آمریکا دریافت می کرد و هدف اصلی آن مبارزه با هرآن چیزی است که به ضرر آمریکا می باشد و ما شاهدیم که اکنون جنگ تمام عیار رسانه ای علیه سوریه و مقاومت لبنان را متکفل شده است.

رسانه های دینی عربستان نیز در همین اهداف گام بر می دارند و شبانه روز بر طبل فتنه های مذهبی و قومی می کوبند و هدف اصلی شان این است که مردم منطقه را متوهم کنند که جنگ کنونی جنگ بین شیعه و سنی است. این در حالیست که ما شاهد بودیم آل سعود با شاه شیعی ایران روابط حسنه ای داشت. اهداف این شبکه های دینی و خبری تنها ایجاد نزاعی است که ادامه حیات خودشان را تضمین می کند.

موضوع جالب اینجاست که صاحبان شبکه های دینی همان کسانی هستند که شبکه های منحرف اخلاقی را نیز اداره می کنند. بعنوان مثال صالح کمال وهمسرش صفاء ابوالسعود دو شبکه به نامهای “اقرا” و ” ارتی ویدیو کلوپ” دارند که یکی مذهبی است و دیگری شبکه منحرف موسیقی و فساد است. شیوخ سلفی مانند عریفی و محمد حسان و خواننده ها همگی ستاره هایی هستند که در برابر یک دوربین می ایستند و از یک سرمایه تغذیه می شوند.

این موضوع درباره ولید بن طلال شاهزاده سعودی و موسس شبکه های روتانا نیز صادق است . وهابیت از یک سو در شبکه های دینی مردم را از عذاب قبر می ترسانند و در شبکه دیگرشان هنر مبتذل و انحرافات اخلاقی را ترویج می دهند. هدف انها ارائه تعریفی بدوی از اسلام و همچنین نابود سازی فرهنگ اصیل عربی اسلامی است. در سی سال گذشته عربستان هزینه فروانی برای گسترش این مذهب خرج کرده است که میزان آن بیش از هزینه شوروی برای گسترش کمونیسم در طی هفتاد سال بود.

به گزارش سرویس بین الملل رهیاب نیوز شبکه اقرا شبکه ای بود که در ابتدا خود را صوفی سنی معرفی می کرد اما نیم نگاهی به برنامه های این شبکه بویژه کسانی که در آن به اجرای برنامه ها مشغولند خط مشی آن را به خوبی نشان می دهد: العریفی،القرنی،الغامدی ، عبدالله الحامد،سلمان العوده و.. همگی از شیوخ سلفی و وهابی هستند که برخی از آنها کارنامه درخشانی نزد آل سعود در صدور فتواهای تکفیر و جهاد دارند.

اسماعیل القاسمی الحسنی در سرمقاله ای که در روزنامه السفیر لبنانی چاپ شد به فتنه جدید این شبکه در الجزایر پرداخت.وی نوشت :

سروران گرامی ما در عربستان و قطر اگر با بصیرت سیاسی عمیق وضعیت را دنبال کنند خواهند فهمید که کشور الجزایر بدون نیاز به دخالت و ثبت این جرم به نام آنها در حال فروپاشی است.کمی توجه به وضعیت داخلی و نظامی این کشور به آنها خواهند فهماند که کشور رو به انحلال است و هیچ نیازی به دخالت طرف خارجی نیست.

نه من و نه سایر مردم کشورهای عربی طمعی نداشتیم که حکام کشورهای عربی و اسلامی تلاشی برای اصلاح امور کشورهای رو به انحلال و درگیر بحرانهای داخلی انجام دهند اما آرزو داشتیم که بی طرف بمانند و بحرانها و فتنه های جدیدی را خلق نکنند. واقعا خجالت آور است که این  درخواست کوچک ما از روسایمان باشد اما به این حداقل هم اعتنا نکنند.

چندی پیش وزاری امور خارجه عربستان و امارات و بحرین پس از فراخواندن سفرای خود از قطر در بیانیه ای رسانه الجزیره را ” دشمن ” خطاب کردند و آن را متهم کردند که کشورها را به بحران می کشاند. پس از این ژست رسانه ای بر عربستان لازم می آید که هر گونه شبکه ماهواره ای که در این مسیر گام بر می دارد را تخطئه و متوقف کند اما گویا این تصمیمات تنها بر رسانه های کشورهای همسایه نافذ است.

آتش فتنه ای که در شهر ” غردایه ” اکنون روشن است نتیجه برنامه هایی است که از این شبکه پخش شد. برنامه ای که از هفدهم مارس آغاز  و در آن یک فرد جزایری را بعنوان عالم و دانشمند معرفی کرده و به معرفی فرقه اباضی که در کشور عمان و الجزایر و مناطقی دیگر ساکن هستند پرداخت. مهمان برنامه مشتی  تهمت و تکفیر را در قالب احادیث عرضه و به وجوب قتل و غارت این فرقه اشاره کرد. این برنامه که قسمت اول آن یک ماه قبل پخش شد سبب ایجاد درگیریهای قومی شد که در آن شش نفر کشته و بیش از شصت نفر زخمی شدند و خسارتهای مالی زیادی به منطقه وارد شد و بسیاری از خانواده های اباضی را مجبور به ترک محل زندگی خود کرد و اکنون نیز در اقدام هدف داری بقیه قسمتهای این برنامه پخش شد و پس از آن نیز تظاهراتی علیه اباضی ها توسط تندروها انجام شد که در آن این گونه شعار می دادند : لا اله الا الله… الاباضی عدو الله

پس از این اقدام گروههای مختلفی در محکومیت این اقدام شبکه بیانیه صادر کردند. اما سوالی که این نویسنده الجزایری در پایان مقاله خود مطرح کرد این است که اگر یک شبکه الجزایری گروهی از مردم عربستان را تکفیر و حکم به قتل و غارت آنها دهد ؛ آل سعود چه واکنشی نشان خواهد داد؟

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11642

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.