فرماندار شهرستان حاجی آباد گفت: اقتصاد مقاومتی صرفا با مشارکت مردمی امکان پذیر است برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر گونه فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد. بهرام پور اشرف در گفتگو با خبرنگار پیارم بیان داشت: باید فضایی را در جامعه حاکم کرد که همه مردم خود را مولد اقتصاد حس کنند و ...

فرماندار شهرستان حاجی آباد گفت: اقتصاد مقاومتی صرفا با مشارکت مردمی امکان پذیر است برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر گونه فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد.


بهرام پور اشرف در گفتگو با خبرنگار پیارم بیان داشت: باید فضایی را در جامعه حاکم کرد که همه مردم خود را مولد اقتصاد حس کنند و بر ان به بالند و افتخار کنند.

پور اشرف اظهار داشت: در  نظریه ی اقتصادی نقش مردم به عنوان مصرف کنندگان کالاها بسیار حائزه اهمیت است بنابراین از مهمترین نقش های مردم در تحقق اقتصادی می توان به چند مورد اشاره کرد که یکی مدیریت مصرف است  امروزه تعادل در مصرف یک حرکت جهادی است که همه دستگاهای دولتی و غیره دولتی و همچنین احاد مردم باید موضوع پرهیز از اصراف و استفاده از تولیدات داخلی را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: جلوگیری از اصراف بهترین اصل در ارائه الگوی اسلامی مصرف است پس فرد و جامعه که در مسیر پایداری مصرف حرکت کنند به پایداری به اقتصاد می رسند و جامعه به همان مطلوب یعنی اقتصاد سالم و شکوفا دست خواهد یافت دومین مورد غناعت است بنا به فرمایش امام علی (ع) بهترین اقتصاد و زندگی سالم اقتصادی که اسایش انسان را تامین بکند را اقتصاد مبتنی بر قناعت فرموده اند که مهمترین عامل در ایجاد اسایش پایدار و راحتی دانسته است.

پور اشرف در ادامه بیان داشت: مردم جامعه باید نظر خود را نسبت به مصرف تغییر بدهند و از ریخت و پاشهای غیر ضروری در همه موارد خود داری کنند، سومین مورد تولید ثروت حلال است این تولید باید در جامعه نهادینه شود و در کنار آن باید تولید ثروت های کاذب و از طریق واسطه گری ها و دلالی به یک امر ناپسند در میان مردم جامعه مبدل شود.

وی تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی بیشتر مردم نقش دارند دولت باید کاهش تکدی گری را رواج دهد فضا را برای مردم باز کند، باید اقتصاد را مردمی کنیم که می توان با رواج اخلاق گرایی در جامعه و ارتقاء اخلاق در میان بازاریان به منظور پرهیز از احتکار اجناس گران فروشی و عدم کم فروشی, توجه به کسب مال حلال است.

وی در ادامه گفت: دوم اینکه رابطه میان مردم و مسئولان باید یک رابطه صمیمانه باشد سومین بحث افزایش اعتماد مردم به مسئولین است ما تجربه جنگ را داریم جنگ تحمیلی نشان داد که مردم اگر به مسئولین اعتماد داشته باشند سطح بالایی از مشارکت را به نمایش خواهند گذاشت مسئولین جامعه در دوران دفاع مقدس از لحاظ وضعیت زندگی هم سطح مردم جامعه بودند.

وی ادامه داد: نقش مسئولین پر رنگ کردن نقش مردم در اقتصاد مقاومتی ، اگاه سازی مردم در بخش کشاورزی و مشاغل خانگی است.

فرماندار حاجی آباد، اقتصاد مقاومتی برای مبارزه با تحریم هاست، مقام معظم رهبری فرموده اند ما باید به درون جامعه خود بنگریم یعنی متکی به درون کشور باشیم ما با توانمندی هایی که در سطح کشور و حتی شهر خودمان حاجی آباد که داریم می توانیم در زمینه اقتصادی فعالیت های چشم گیری داشته باشیم .

وی یاد آور شد: ما امسال دو جشنواره برگزار کردیم که هدف در گیر کردن مردم،  اهمیت دادن به دست رنجشان و تولیدات حلالشان بوده است ما در این جشنواره ها از مردم تشکر کردیم از کشاورزان و نخل کاران و همچنین جشنواره نارنگی چین فارغان همه اینها باعث شد که مردم نسبت به موضوع تولیدات کشاورزی اهمیت بدهند و مردم در صحنه بیایند و بیشتر بپردازند به کارهای اقتصادی و در بالا بردن کیفیت محصولات نقش خوبی ایفا کنند.

وی در ادامه افزود: طبق آمارهای موجود نرخ بیکاری ما ۱۲ درصد در سال جاری است و شهرستان حاجی آباد نسبت به شهرهای دیگر و استان کمتر است  نرخ بیکاری استان آن ۵/۱۵ درصد است کمتر است و در روستاهای استان نرخ بیکاری ۱۷ درصد است و در روستاهای ما ۱۲ درصد است.

وی تصریح کرد: ما تقریبا” ۴۸ درصد اشتغال در بخش کشاورزی داریم  که میانگین نرخ اشتغال در استان ۲۳ درصد است و ما نسبت به میانگین استانی بالاتر هستیم  اشتغال در بخش صنعت ۲۲ درصد است که از میانگین استانی کمتر است و این می طلبد که ما در بخش اقتصاد مقاومتی کارهایی را انجام دهیم.

 

وی در ادامه بیان داشت: ما در بخش کشاوزی الان فرصت های خوبی داریم ما باید از این آب و زمین که ۱۶ هزار هکتار اراضی را که داریم سالانه حدود ۲۱۰ هزار تن برداشت می کنیم که این باید به چندین برابر برسد توی چشم انداز بیست ساله که این با آبیاری قطره ای و آموزش کشاورزی به کشاورزان و با ترویج این موارد سهم کشاورزی و ظریبشان را بالا ببریم با اینکه ما ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب داریم به نظرمن مقرون به صرفه نیست ما باید بیشتر تولید بکنیم .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11543

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.