تشکیل جلسه هیات دولت در فیس بوک/ پروژه «رفع فیلتر فیس‌بوک» را چه کسی کلید زد؟ به نظر می‌رسد پروژه نانوشته‌ای در دستور کار برخی جریان های خاص قرار گرفته تا زمینه برای پیگیری برخی سناریوهای امنیتی – اطلاعاتی در کشور فراهم شود. به گزارش پیارم به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا ایجاد صفحه‌هایی ...

تشکیل جلسه هیات دولت در فیس بوک/ پروژه «رفع فیلتر فیس‌بوک» را چه کسی کلید زد؟

تشکیل جلسه هیات دولت در فیس بوک/ پروژه «رفع فیلتر فیس‌بوک» را چه کسی کلید زد؟

به نظر می‌رسد پروژه نانوشته‌ای در دستور کار برخی جریان های خاص قرار گرفته تا زمینه برای پیگیری برخی سناریوهای امنیتی – اطلاعاتی در کشور فراهم شود.

به گزارش پیارم به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا ایجاد صفحه‌هایی با نام سیاستمداران در فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر تازه‌ نیست با این حال طی هفته‌های اخیر به دنبال فعالیت صفحاتی با نام برخی اعضای کابینه جدید دولت در این شبکه اجتماعی بحث‌های مختلفی درباره رفع فیلتر فیس بوک مطرح شده است.

بعد از محمد جواد ظریف ( وزیر خارجه ) و اسحاق جهانگیری ( معاون اول رییس جمهور ) این بار نوبت به بیژن نامدار زنگنه رسید که به فیس بوک بپیوندد تا سومین دولت مرد حسن روحانی باشد.

درپی عضویت زنگنه، وزیر نفت دولت روحانی به شبکه اجتماعی فیسبوک،کمپین”دعوت از وزیران دولت تدبیر و امید برای عضویت در فیسبوک” ایجاد شد.

چند روز قبل نیز محمد علی ابطحی در فیس بوک خود با اشاره به فعالیت دفتر مقام معظم رهبری و حسن روحانی در فیس بوک به وضعیت فیلتر فیس بوک انتقاد کرد.

مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان هم صفحه​ای در فیسبوک ایجاد کرد. افخم در یکی از نخستین مطالبی که در این صفحه منتشر کرده درباره فعالیتش در فضای مجازی نوشته است: سوالات زیادی در مورد مدیریت این صفحه دریافت شده است که می باید به عرض برسانم که این صفحه شخصی اینجانب مرضیه افخم می باشد که با تاسی از اقدام پیشروانه مقام عالی وزارت، جناب آقای دکتر ظریف تصمیم بر ایجاد این صفحه گرفتم.
این اتفاقات در حالی رخ می دهد که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در دنیا این روزها مشخص شده است که شبکه اجتماعی فیس بوک در حال از دست دادن جذابیت‌های خود در میان مخاطبان است و بررسی‌های صورت گرفته از کاهش ۹ درصدی کاربران این سایت نسبت به گزارش سال ۲۰۱۲ خبر می دهند
در ادامه این فضا سازی ها روزنامه قانون با اشاره به حضور زنگنه در فیسبوک از احتمال تشکیل جلسات هیات دولت در این شبکه اجتماعی خبرداد! و نوشت با این اوصاف بعید نیست که هیات دولت هم زمانی در فیسبوک جلساتی برگزار کنند!
اما مساله به این سادگی ها نیست…

جرقه اول در این زمینه را سایت شخصی اکبر هاشمی رفسنجانی زد. چند روز پس از روی کار آمدن رسمی دولت آقای روحانی، سایت هاشمی رفسنجانی در اقدامی معنادار، جمله‌ای مثبت از او را که سال گذشته بیان شده بود بازنشر کرد.

این سایت در مطلبی با عنوان «نظر هاشمی درباره فیس بوک چیست؟»، مسدود شدن این شبکه اجتماعی در ایران را غیرقابل قبول دانست و به نقل از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: «امروز عصر انفجار اطلاعات است و این مهم‌ترین تفاوت شرایط زمانی برای انقلاب ما و انقلابهای امروز منطقه است. قیام ۱۵ خرداد را که مردم ما انجام داده‌‌اند و شهدای بسیاری داشت در دنیا بسیار کم مطرح شد. روزنامه‌های خارجی تنها چند کلمه‌ای و آن هم حرف‌های رژیم را می‌نوشتند اما اکنون وقتی یک خبرنگار به زندان می‌رود در کل دنیا پخش می‌شود. رسانه‌های آزاد و مخصوصاً سایت‌ها که درگیر دولت نیستند گاهی هم با اغراق و بزرگ‌نمایی این موضوعات را مطرح می‌کنند. این گونه انفجار اطلاعات دیگر بسته نمی‌شود البته عوارض بدی هم دارد اما ما برخلاف عده‌ای که فکر می‌کنند این جریان‌ها خطرناک است فکر می‌کنیم این جریان به سعادت بشریت کمک می‌کند و چیز مبارکی در دنیاست. امروز یک صفحه فیس بوک که هزینه‌ای برای مردم ندارد تبدیل به موضوع خبری در تمام تلویزیون‌ها و دستگاه‌های دنیا می‌شود.»
از سوی دیگر، روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی در مورد محمدجواد ظریف، صفحه فیس بوک او را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه انگلیسی نوشته است: «دو هفته پس از معرفی ظریف به عنوان وزیر خارجه، این دیپلمات کارآزموده ۵۳ ساله، طرفداران زیادی را برای صفحه فیس بوک خود جذب کرده است. ظریف که نماینده سابق ایران در سازمان ملل بوده، چهار سال پیش به فیس بوک ملحق شد.»
پیش از این نیز گزارش‌های متعددی در مورد صفحه‌های فیس بوک و توییتر منصوب به روحانی منتشر شده بود و حالا فعالیت‌های مجازی وزیر خارجه جدید ایران مورد توجه قرار گرفته است.
یک سایت نزدیک به دولت یازدهم هم درباره این مساله نوشته است: «هم اکنون فرزندان و دیگر اعضای خانوادهٔ بسیاری از مقامات کشوری و نیز برخی از مسولان رده پایین‌تر و همچنین بسیاری از فعالان سیاسی و تقریبا اکثریت فعالان مطبوعاتی و همچنین بسیاری از چهره‌های شناخته شدهٔ دیگر حوزه‌ها، صفحاتی به نام خود در فیسبوک دارند که هر از گاهی برخی از آن‌ها در رسانه‌ها هم بازتاب پیدا می‌کند.»
این مساله در حالی صورت گرفته که پیش از این، مدیریت شبکه اجتماعی فیس بوک صفحات مرتبط با جریان مقاومت مانند صفحات مرتبط با سیدحسن نصرالله، حزب الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی و سوریه‌ای را نیز مسدود کرده بود.
به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد ضدارزشی و ضدایرانی مدیران فیس‌بوک و نقش آفرینی این شبکه اجتماعی در کودتاهای مخملی مدرن، اصرار عجیب برخی سیاسیون بر طرح موضوع لزوم رفع مسدودیت این سایت در داخل کشور، مشخص می‌کند که پروژه مشخصی در این زمینه مورد اقدام قرار گرفته و احتمالا رفع فیلتر فیس‌بوک، گام اولیه در اجرای آن خواهد بود؛ پروژه‌ای که با توجه به سابقه استفاده از این شبکه اجتماعی در جریان آشوب‌های خیابانی سال ۸۸، لزوم توجه ویژه مقامات امنیتی به این مساله را گوشزد می‌کند.
ماجرا چیست؟
در حقیقت مساله این است که جناح اصلاح طلب می کوشد در جهت آماده شدن برای فتح مجلس بعد زمینه های حضور خود را در فضای شبکه های اجتماعی افزایش داده و رسمیت بخشد.
در این راه دو اتفاق مد نظر است . اول این که کسی مسئولیت هیچ سایتی را بر عهده ندارد که به دلیل رفتار مجرمانه بتوان آن را مسدود یا مجازات کرد. چرا که مالکان صفحات فیس بوک اشخاص هستند و نمی توان همه آنها را مورد پیگرد قانونی قرار داد. از سوی دیگر هیچ کس موظف نیست داشتن صفحه فیس بوک را به ارشاد اطلاع داده و برای آن مجوز بگیرد لذا به راحتی هر کس می تواند به هر نامی در اینترنت صفحه ایجاد کرده و از زیر بار مسئولیت آن نیز شانه خالی کند.
نکته مهم تر این که در صورت برخورد قانونی با دارندگان صفحات فیس بوک که اقدامات مجرمانه انجام می دهند ، حامیان آنها می توانند با توسل به شعارهای نخ نما شده دست به جریان سازی مورد خواست خود زده و پروژه های مختلف را به اجرا بگذارند. در این میان بیچاره کسانی که فدای این پروژه ناخواسته خواهند شد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=7251

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.