سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان «راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای» را شعار نشست دوستان سوریه که قرار است هشتم خرداد ماه در تهران برگزار شود، اعلام کرد.   به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آنها پاسخ داد. *اگر از ...

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان «راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای» را شعار نشست دوستان سوریه که قرار است هشتم خرداد ماه در تهران برگزار شود، اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: «راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای» شعار نشست دوستان سوریه در تهران

 

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آنها پاسخ داد.

*اگر از ایران برای ژنو ۲ دعوت شود با نظر مثبت بررسی می‌کنیم

وی در پاسخ به سؤالی درباره نشست ژنو ۲ اظهار داشت: این نشست اثبات ایده‌ها، راهکارها و پیشنهادات جمهوری اسلامی برای سوریه بوده و ما از روز اول اعتقاد داشتیم که هیچ راه‌حلی برای سوریه متصور نیست مگر از طریق گفت‌وگو بین دو طرف درگیر.

وی اضافه کرد: اینکه ابتکارات بین‌المللی به تدریج به این سمت رفته برای ما جای خوشبختی است و اگر زودتر از این به توصیه‌های ایران توجه می‌شد جلوی بسیاری از خونریزی‌ها و مصائب گرفته می شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این موضوع که ما از ابتکاری در مورد سوریه از جمله نشست ژنو ۲ استقبال می‌کنیم، افزود: ‌امیدواریم راهکاری که ارائه می شود راهکار مورد پذیرش مردم سوریه باشد و هیچ کس حق ندارد چیزی را خلاف اراده مردم سوریه به آنها تحمیل کند.

عراقچی ادامه داد: انتظار ما از نشست ژنو ۲ رسیدن به راهکار مورد پذیرش مردم سوریه است و لازمه موفق بودن این اجلاس فراگیر بودن آن می‌باشد و اینکه همه کسانی که در سوریه مؤثر هستند و می‌توانند به حل بحران کمک کنند باید در این نشست مشارکت داشته باشند تا موفقیت آن تضمین شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در همه ابتکارات مربوط به موضوعات منطقه‌ای از جمله عراق و افغانستان مشارکت سازنده و مثبتی داشته، عنوان کرد:‌این مشارکت نتایج خوبی را به بار آورده است.

عراقچی در عین حال گفت:‌ اگر نشست ژنو ۲ برگزار و از ایران برای حضور در آن نیز دعوت به عمل آید با نظر مثبت این حضور را بررسی می‌کنیم.

* راه‌حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای شعار نشست تهران

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره نشست دوستان سوریه که‌ قرار است ۸ خرداد ماه در تهران برگزار شود، عنوان کرد:‌این نشست تلاشی از سوی ایران برای کمک به راه‌های سیاسی در خصوص موضوع سوریه است. ما از ابتدا معتقد بودیم که این بحران هیچ راه‌حل و راهکار نظامی ندارد و باید از طریق راهکارهای سیاسی و برگزاری گفت‌وگوهای ملی بین دولت سوریه و مخالفین به راهکاری عادلانه و مطلوب دست یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که ایران برای کمک به حل بحران سوریه تاکنون دو نشست بین‌المللی برگزار کرده و این سومین نشست است، گفت: شعار این نشست راه حل سیاسی و ثبات منطقه‌ای است و معتقدیم ثبات و آرامش در سوریه از طریق مسالمت‌آمیز حاصل می‌شود و افزایش تنش و تشنج در این کشور ثبات منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گفته عراقچی هدف این نشست کمک به رویکردهایی است که برای راهکار سیاسی در سوریه هر روز بیشتر شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه از وزرای امور خارجه، مقامات و شخصیت‌های بلندپایه و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از مناطق مختلف برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده، گفت: تا به حال استقبال خوبی از این نشست به عمل آمده و امیدواریم در موعد مقرر برگزار و به راه‌حل سیاسی در قبال سوریه کمک کند.

*امیدواری به آزادی تبعه ایرانی بازداشت شده در آذربایجان

عراقچی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره بازداشت میکائیل کاظمی در جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: رفت و آمدهای سطح بالایی بین مسئولان کشور ایران و آذربایجان در ماه‌های اخیر انجام شده که نشانگر اراده و تلاش دو کشور برای افزایش همکاری‌های دوستانه می‌باشد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ایران و آذربایجان را دو کشور دوست و همسایه خواند و در عین حال گفت:‌ بعضا سوءتفاهماتی بوجود می‌آید که اکثر این موارد ریشه در جاهای دیگری دارد که خواستار گسترش روابط تهران و باکو نیستند.

وی با اشاره به دستگیری دو تبعه آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی کشورمان گفت: مراحل بازجویی از آنها انجام و تخلفات آنها به دولت آذربایجان اعلام شد و بعد از پایان مراحل بازپرسی و بازجویی در راستای حسن نیت، این دو تبعه به دولت آذربایجان تحویل داده شدند.

عراقچی درباره میکائیل کاظمی نیز گفت: کاظمی از کارمندان استانداری اردبیل است که در سفر یک هیئت رسمی از کشورمان به آذربایجان در پس سوء تفاهم پیش آمده دستگیر شد. ما از کانال‌های مختلف و در تماس با مقامات امنیتی و سیاسی آذربایجان در حال پیگیری این موضوع هستیم و امیدواریم سوء تفاهم پیش آمده هرچه سریعتر حل شده و این فرد به کشور بازگردد.

*تکذیب خبر اخراج دو دیپلمات ایرانی از بوسنی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اخبار منتشره شده مربوط به اخراج دو دیپلمات ایرانی از بوسنی را رد کرد و گفت:‌ این دو نفر پس از پایان ماموریت خود به کشور بازگشتند.

*ما برای مذاکرات آماده‌ایم

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوهای اخیر اشتون و جلیلی در استانبول، این مذاکرات را در راستای بررسی ابعاد مختلف مذاکرات اصلی و پاسخ ۱+۵ به پیشنهادات ایران در آلماتی ۲ عنوان کرد و افزود: قرار بود که خانم اشتون نتیجه مشورت‌های ۱+۵ را بعد از نشست آلماتی ۲ و ظرف یک هفته ارائه دهد که یک هفته به تاخیر افتاد و نزدیک به ۴۰ روز بعد اشتون دیدگاه‌های طرف مقابل را بیان کرد.

وی با بیان اینکه دو طرف مذاکرات استانبول را مفید خواند افزود: قرار شد تماس‌ها ادامه یابد تا دور بعدی مذاکرات در تماس‌های بعدی مشخص شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد:‌ اگر ۱+۵ ترجیح می‌دهد که مذاکرات بعد از انتخابات برگزار شود به خودشان مربوط است. ما برای ادامه مذاکرات قبل و بعد از انتخابات آمادگی داریم و تغییری در مواضع اصولی ایران رخ نمی‌دهد.

*مذاکرات سخت و پیچیده ایران و آژانس

وی درباره دهمین دور مذاکرات ایران و آژانس که در وین برگزار شد، نیز گفت: ‌این مذاکرات به منظور تعیین چارچوب همکاری‌های ایران و آژانس فراتر از تعهدات NPT و پادمان بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان این مذاکرات را سخت و پیچیده خواند و افزود: دهمین دور مذاکرات به نتیجه نرسید، اما امیدواریم در دوره‌های بعدی نتیجه حاصل شود و از نظر ما این مذاکرات شکست‌ خورده نیست.

*برنامه‌ریزی برای سفر احمدی نژاد به اتیوپی

عراقچی از برنامه‌ریزی برای سفر رئیس جمهور به اتیوپی برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه آفریقا خبر داد و گفت: ‌اجلاس امسال اتحادیه آفریقا با پنجاهمین اجلاس تأسیس این اتحادیه همزمان شده است و از ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشد.

وی با بیان اینکه هنوز این سفر قطعیت نیافته، یادآور شد: برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است.

*برگزاری روز جهانی آ‌فریقا  ۹ خرداد ماه در تهران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین از برگزاری مراسمی به مناسبت روز جهانی آفریقا توسط وزارت خارجه و با حضور سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای آفریقایی مقیم در تهران در روز ۹ خردادماه و در محل دفتر مطالعات وزارت خارجه خبر داد گفت که صالحی وزیر خارجه در این نشست شرکت و به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

*فراتر از تعهداتمان در NPT عمل نمی‌کنیم

به گزارش فارس، عراقچی در ادامه نشست هفتگی امروز (سه‌شنبه) با خبرنگاران داخلی و خارجی، در پاسخ به سؤالی درباره بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طبق تعهدات خود براساس معاهده NPT و موافقتنامه‌های پادمانی با آژانس، به تعهداتی که باید انجام دهد پایبند است و هیچ کوتاهی نمی‌کند.

وی افزود: اگر آژانس فراتر از تعهدات خود براساس معاهده NPT و موافقتنامه پادمان تقاضایی دارد که بازدید از پارچین نیز در همین قالب است، این درخواست‌های فراتر از تعهدات باید چارچوبی داشته باشد و در آن چارچوب رفتار شود.

عراقچی با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و آژانس در تهران و وین، خاطرنشان کرد: تا زمانی این چارچوب و همکاری‌های ایران و آژانس فراتر از تعهدات مشخص نشده و ما به ازای آن تعریف نشود، مسلما ایران فراتر از تعهدات خود اقدامی انجام نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات اخیر جلیلی و اشتون در استانبول این گفت‌وگوها را مفید خواند و گفت: خانم اشتون قرار بود نتیجه‌ مشورت‌های خود با شش کشور را ارائه دهد و قرار شد تماس‌ها برای تعیین زمان بعدی مذاکرات ادامه یابد.

*استقرار پ.ک‌.‌ک در کردستان عراق

استقرار نیرو‌های پ.‌ک.‌ک در کردستان عراق سؤال دیگری بود که از عراقچی پرسیده شد و وی در این باره گفت: ما با دقت و از نزدیک تحولات را دنبال می‌کنیم و هرگونه تحولی در منطقه باید با مشورت و توافق همه کشورهای درگیر باشد. ما همواره از استقلال و تمامیت ارضی عراق دفاع کرده و معتقدیم باید به آن احترام گذاشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: اگر قرار است تحولاتی در مرز صورت گیرد و نیروهایی جابه‌جا شوند قطعا باید با موافقت دولت‌های مرکزی باشد. امیدواریم اگر در این زمینه تحولاتی قرار است انجام شود مشورت‌های لازم با ایران و عراق صورت گیرد.

*استقبال از تغییر مواضع ترکیه در قبال سوریه

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر اردوغان به آمریکا و تغییر در مواضع ترکیه نسبت به سوریه نیز اظهار داشت: بعد از این سفر توجه و اعتقاد به راهکار سیاسی برای سوریه در مواضع ترکیه پررنگ‌تر شده و ما از این موضع استقبال می‌کنیم.

عراقچی افزود: این حرفی است که ما و بسیاری از کشورها از ابتدای بحران عنوان کرده و معتقد بودیم که سوریه راه‌حل نظامی ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اگر به توصیه و تحلیل درست ایران در رابطه با بحران سوریه توجه می‌شد شاید جلوی بسیاری خونریزی‌ها و کشتارها در سوریه گرفته می‌شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این تغییر موضع ترکیه در قبال سوریه را تحولی مثبت خواند و مشورت‌های منطقه‌ای را موثرتر از مشورت‌های فرامنطقه‌ای برشمرد و گفت: اگر مشورت بین کشورهای منطقه که در این بحران موثرند بیشتر شود به حال بحران سوریه مفیدتر خواهد بود.

وی در این زمینه به استقبال ایران از گفت‌وگوهای چهارجانبه با حضور ایران، عربستان، ترکیه و مصر اشاره کرد.

* برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران

اظهارات وزیر خارجه آلمان درباره ماهیت نظامی برنامه هسته‌ای ایران سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و عراقچی با اشاره به تأکید مقامات کشورمان مبنی بر مسالمت‌آمیز بودن این برنامه و همچنین فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن سلاح‌ هسته‌ای، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز به سمت سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی نخواهد رفت و این موضع قاطع ایران است و هرگونه نگرانی در این زمینه بی مورد می‌باشد.

*پرهیز از درگیری‌های قومی و طائفه‌ای

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین، در پاسخ به سؤالی درگیری‌های قومی و طائفه‌ای و ایجاد تشتت و تفرقه بین اقوام و مذاهب و گروه‌های اسلامی را محکوم کرد و گفت: این طرح‌ها در سوریه و عراق دنبال می‌شود و باید با این توطئه‌ها برخورد کرد. ما همواره برای ایجاد آرامش و تفاهم بین مذاهب مختلف اسلامی تلاش کرد‌ه‌ایم و امیدواریم همه کشورهای منطقه نسبت به این توطئه درک و بینش لازم را پیدا کنند.

وی افزود: باید از گسترش و شعله ور شدن این آتشی که می‌تواند دامن همه را در برگیرد، جلوگیری کرد. هرگونه حمایت مالی و سیاسی و ارسال پول و اسلحه برای این گروه‌ها از دید ما مردود است.

*تا قبل از انتخابات قرار مذاکره‌ای گذاشته نشده

عراقچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شرکت جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری خللی در مذاکرات ایران و ۱+۵ ایجاد خواهد کرد؟ گفت: فعلا تا قبل از انتخابات قرار مذاکره‌ای گذاشته نشده و بنابراین سؤال شما موضوعیت ندارد.

*توافق ایران و آرژانتین درباره آمیا

توافقنامه ایران و آرژانتین برای تشکیل کمیته حقیقت یاب در خصوص حادثه آمیا و اخبار مطرح شده مبنی بر تصویب این توافقنامه توسط ایران، سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و عراقچی در این باره اظهار داشت: یادداشت تفاهمی بین دو کشور امضا شد و  وقتی مراحل قانونی تأیید آن در دو کشور انجام شود اجرایی خواهد شد. این مراحل در ۲ کشور طی شده و در کشور ما نیز طی شده و به سرانجام خود رسیده است.

وی توضیح داد: براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران تأیید یادداشت تفاهم با مجلس شورای اسلامی نیست و در نهادهای دیگری صورت می‌گیرد که این مراحل طی شده و از نظر ما نهایی و قابل اجراست.

*مذاکرات شکست نخورده است

خبرنگاری از عراقچی پرسید چرا در مذاکرات ایران و آژانس مدالیته نمی‌تواند از سوی دو طرف نهایی شود و آیا قرار است ایران به پاسخ‌های خانم اشتون فکر کند و یا منتظر است پاسخ‌های جدید ارائه دهند؟ که وی پاسخ داد: مذاکرات ایران و آژانس مذاکراتی کاملا جدی است. از آن جا که از ایران انتظار می‌رود فراتر از تعهدات خود همکاری‌هایی را با آژانس انجام دهد، مسلما چارچوبی که باید برای این کار تهیه شود از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و مذاکرات بسیار جدی، ‌فنی و دقیق است.

وی اضافه کرد: ما در خصوص بخش عظیمی از سند نهایی و چارچوب توافق کرده‌ایم. بخش‌هایی باقی مانده که به مذاکرات بیشتر نیاز دارد. از نظر ما مذاکرات شکست خورده نیست و باید ادامه پیدا کند و ما برای ادامه آن آمادگی داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز گفت: قرار نبود خانم اشتون جواب پیشنهادهای ما را بدهد بلکه قرار بود نتیجه مشورت‌های بین شش کشور را اعلام کند، اما اگر بخواهد جوابی داده شود مسلما در مذاکرات اصلی بین ۱+۵ و ایران داده خواهد شد. توضیحات خانم اشتون مفید بود و مذاکرات از نظر ما سازنده بود و می‌تواند زمینه را برای مذاکرات بعدی فراهم کند.

* ایران از کشورهای اصلی در حل بحران سوریه

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت آمریکا با حضور ایران در اجلاس ژنو دو و مخالفت برخی کشورها از جمله عربستان اظهار داشت: شرط موفق بودن این اجلاس فراگیر بودن آن و مشارکت همه کشورهای موثر در موضوع سوریه است و فکر نمی‌کنم کسی در این باره تردید داشته باشد که یکی از اصلی‌ترین کشورها جمهوری اسلامی ایران است.

*مسئولیت دولت عراق در حفظ امنیت و جان زائران عتبات عالیات

به گزارش خبرنگار فارس، سید عباس عراقچی در ابتدای این نشست نیز میلاد امام جواد(ع) را تبریک گفت.

وی ضمن تسلیت شهادت تعدادی از هموطنان و زائران عتبات عالیات در حادثه انفجار در نزدیکی سامرا به خانواده آنها و ملت ایران، بار دیگر این انفجارها را محکوم کرد و گفت: به طور جدی خواهانیم دولت عراق و نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور به مسئولیت خود در حفظ امنیت و جان زائران عتبات عالیات عمل کرده و در این زمینه کوشا باشند.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: مسلما این انفجارها در حالی که صحنه سوریه به سمت پیروزی‌های دولت و ارتش آن کشور علیه عوامل تروریستی پیش می‌رود، توسط عوامل خارجی انجام می‌شود و به نوعی جبران شکست‌های تروریست‌ها در سوریه است و در ادامه خط اختلاف و درگیری بین شیعه و سنی و طایفه‌گری در عراق است که ما آن را محکوم می‌کنیم.

عراقچی گفت: امیدواریم این اقدامات جنایتکارانه خاتمه یابد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4189

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.