بحران «تروریسم داعش» در عراق چند بعد دارد اما یک بعد اصلی بحران عراق را باید در عملیات روانی ایجادشده در رسانه‌های عربی منطقه علیه دولت و مردم عراق مشاهده کرد. با نگاهی به رسانه‌هایی چون العربیه، الجزیره، رسانه‌های کشورهای عربی خلیج فارس و در کنار این‌ها سایت خبری  بی بی سی (عربی)، ۶ خط تخریبی ...

بحران «تروریسم داعش» در عراق چند بعد دارد اما یک بعد اصلی بحران عراق را باید در عملیات روانی ایجادشده در رسانه‌های عربی منطقه علیه دولت و مردم عراق مشاهده کرد.

خبرگزاری فارس: ۶ خط تخریبی رسانه‌های عربی معاند در حمایت از «تروریسم داعش» در عراق


با نگاهی به رسانه‌هایی چون العربیه، الجزیره، رسانه‌های کشورهای عربی خلیج فارس و در کنار این‌ها سایت خبری  بی بی سی (عربی)، ۶ خط تخریبی را علیه مردم و دولت عراق، مشاهده می‌کنیم که از این قرار است:
لشگرکشی گروهک تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به عراق و پیشروی اولیه آن به کمک بازوهای متعددی انجام شده است که در کنار حمایت برخی کشورهای منطقه و مسلح ساختن آن‌ها، نباید جنگ و هجمه روانی برخی رسانه‌ها را نادیده گرفت. این عملیات روانی، از دو جهت بر روی مردم و نیروهای امنیتی عراق هجمه می‌آورد. یکی از سوی عناصر داعش که با پخش گسترده تصاویر و فیلم‌های جنایات خود بر ارعاب و تولید وحشت تمرکز دارند و جهت دوم از سوی رسانه‌های عرب زبانی پیگیری می‌شود که وحدت و یکپارچگی عراق را نشانه رفته‌اند.

۱- جا زدن عشایر و اهل سنت عراق به جای داعش و پیش کشیدن موضوع انقلاب اهل سنت

این خط تخریبی از سوی اکثر رسانه‌های معاند چون شبکه سعودی العربیه و رسانه‌های کشورهای عربی خلیج‌فارس به ویژه رسانه‌های اماراتی دنبال می‌شود.

سایت شبکه العربیه به عنوان نمونه در خبری از تروریست‌های داعش به عنوان عشایر یاد می‌کند و چنین می‌نویسد: «انقلابیون عشایر راهی بغداد شدند…»

یا در خبر دیگری اشغال چند گذرگاه مرزی توسط داعش به عشایر اهل سنت نسبت داده شده است. در کنار این موضوع، استفاده گسترده از عبارت «نیروهای مالکی» به جای ارتش عراق، یا استفاده از اصطلاح «شبه نظامیان مالکی» نیز نشان از شیطنتی به همین سیاق دارد. این خط تخریبی نشان از این دارد که تمام سعی رسانه‌های معاند در جداسازی ارتش ملی و مردم عراق از نوری مالکی و دولت قانونی وی است.

۲- ‌تبلیغ و بزرگنمایی پیش‌روی داعش

اغراق در پیش‌روی‌های گروهک تروریستی داعش و همچنین دروغ پراکنی در مخابره پیروزی‌های این گروه تروریستی روندی است که به طور اتفاق از سوی رسانه‌های الجزیره ، العربیه، بی بی سی و اسکای‌نیوز عربی و این نوع رسانه‌ها پیگیری می‌شود.

در روزهای گذشته این رسانه‌ها بارها اشغال پالایشگاه «بیجی» در شمال عراق به دست تروریست‌های داعش را مخابره کرده‌اند در حالیکه این پالایشگاه صرفا  از کارکنان خود تخلیه شده است تا جان آنها در امان باشد و کنترل آن کماکان در دست نیروهای ارتش عراق است.

همچنین با نگاهی به تیترهای صفحه نخست سایت الجزیره، صرفا اخبار پیشروی‌های گروهک تروریستی داعش را مشاهده خواهید کرد.

۳- شیعه و سنی کردن بحران و ایجاد اختلاف و تفرقه

طائفی و مذهبی جلوه دادن بحران عراق، از جمله تخریب‌ها و سوگیری‌هایی است که به شدت در این رسانه‌ها دنبال و ترویج می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط وابسته به خاندان سعودی که در لندن منتشر می‌شود، با انتشار مقاله‌ای در مورد فتوای آیت‌الله سیستانی معترض و خواستار توضیح این مرجع عالیقدر شده است. این روزنامه نگرانی ساختگی را پیش می‌کشد مبنی بر اینکه فتوای آیت‌الله سیستانی منجر به جنگ شیعه و سنی خواهد شد در حالی که آیت الله سیستانی خواستار دفاع مردم از کشور عراق شده است و این مسئله کاملا روشن است.

در حالی که بیشتر مناطق درگیری در استان های سنی نشین واقع شده و بسیاری از داوطلبان مردمی برای جنگ با تروریست‌ها نیز از اهل سنت هستند.

۴- مداخله جمهوری اسلامی ایران

همانطور که پس از سقوط دیکتاتور سابق عراق «صدام» خط تخریبی علیه جمهوری اسلامی ایران با شانتاژ و بزرگنمایی حضور ایران در عراق شروع شد، همراه با لشگرکشی گروهک تروریستی داعش به عراق، بهانه لازم به دست این رسانه‌ها جهت حمله به ایران فراهم شد.

رسانه‌های وهابی با توصیف نیروهای ارتش عراق به ارتش وابسته به ایران، سعی دارند این موضوع را به مخاطبان خود القاء کنند که نوری مالکی بازیگر ایران در عراق بوده و باید نفوذ ایران را از کشور از بین برد.

۵- القاء و تکرار موضوع همکاری آمریکا با ایران

پایگاه خبری شبکه الجزیره در گزارشی چنین می‌نویسد: «آیا ایران با شیطان بزرگ همراه می‌شود؟» شبکه العربیه می‌نویسد: «پهبادهای آمریکایی در کنار نیروهای قدس ایران…»

موضوع همکاری جمهوری اسلامی ایران و آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی در عراق، خط شانتاژی است که پیش از این‌ها از سوی رسانه‌های غیر رسمی و شدیدا تندروی وهابی تبلیغ می‌شد ولی هم اکنون رسانه‌های رسمی چون الجزیره و العربیه  سعی می‌کنند این موضوع را القاء کنند که ایران به عنوان دشمن اهل سنت و آمریکا به عنوان دشمن اسلام دست در دست هم داده و برای مبارزه با اهل سنت عراق همکاری می‌کنند.

۶- تبلیغ طرح تجزیه عراق یا حداقل تغییر ساختار آن

تبلیغ مدام بر طائفی گری و ظلم و جور حکومت مرکزی و معرفی نوری مالکی به عنوان محور بحران عراق، به این جا می‌رسد که حال با این اوصاف عراق باید به سه منطقه شیعی، اهل سنت و کردستان تقسیم شود یا حداقل ساختار توزیع قدرت باید تغییر یابد (تا شیعیان تضعیف شوند و عربستان در عراق جان بگیرد). رسانه‌های معاند در چند روز گذشته با اشاره مستقیم به تجزیه عراق، به طور گسترده مصاحبه‌هایی را با افراد مختلف در این زمینه روی خروجی خود برده‌اند.

این موضوع از آن‌جا نشأت می‌گیرد که حضور دموکراسی در عراق، و انتخابات اخیر پارلمانی که نتیجه آن دلخواه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی نبود، با نظم مورد انتظار کشورهایی چون عربستان همخوانی ندارد.

دموکراسی ایجاد شده پس از سقوط صدام، برای کشورهای بی‌بهره از مردم سالاری تلخ آمده است.

در کنار این خطوط تبلیغاتی تبلیغات سوء دیگری نیز می‌شود اما از همه خطرناک‌تر «سنی جلوه داده گروهک داعش» و «اختلاف میان اهل سنت و شیعیان است» که چنین نیست زیرا بسیاری از مردم اهل سنت در زمره داوطلبان اعزام به مبارزه با گروهک داعش هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=13461

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.