در حالی کە هنوز پزشکان و نهاد ریاست جمهوری عراق دربارە آیندە سیاسی طالبانی اظهار نظری نکردەاند ولی گروه‌های سیاسی عراق از هم‌اکنون از«برهم صالح» به عنوان بخت اول ریاست جمهوری این کشور یاد می‌کنند. بە گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در منطقه کردستان عراق، در حالی کە هنوز پزشکان و نهاد ریاست جمهوری عراق دربارە آیندە ...

در حالی کە هنوز پزشکان و نهاد ریاست جمهوری عراق دربارە آیندە سیاسی طالبانی اظهار نظری نکردەاند ولی گروه‌های سیاسی عراق از هم‌اکنون از«برهم صالح» به عنوان بخت اول ریاست جمهوری این کشور یاد می‌کنند.

خبرگزاری فارس: «برهم صالح» بخت اول ریاست جمهوری عراق/ نقش بازیگران داخلی و فرامنطقه‌ای

بە گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در منطقه کردستان عراق، در حالی کە هنوز پزشکان و نهاد ریاست جمهوری عراق دربارە آیندە سیاسی طالبانی اظهار نظری نکردەاند و هنوز معلوم نیست آیا وی در صورت بهبودی ، بار دیگر سکان ریاست جمهوری عراق را در دست خواهد گرفت یا خیر؛ از هم اکنون گروههای سیاسی در عراق، «برهم صالح» از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق را دارای بیشترین شانس برای در دست گرفتن پست ریاست جمهوری این کشور می دانند.

برهم صالح نخست وزیر سابق کردستان عراق و معاون دبیرکل حزب اتحاد میهنی

مجلس اعلا و جریان صدر موافق انتخاب برهم صالح

یک منبع آگاە در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد اعلام کرد، در میان عرب‌های عراق، مجلس اعلا بە ریاست سید عمار الحکیم و جریان صدر بە ریاست مقتدا صدر موافق انتخاب برهم صالح بە عنوان رئیس جمهور آیندە عراق هستند اما فهرست دولت قانون به رهبری نوری المالکی و بخش بزرگی از فهرست العراقیە با انتصاب وی برای جانشینی طالبانی موافق نیستند

دولت قانون به رهبری مالکی به دنبال خضیر الخزاعی

بە گفتە این منبع ، فهرست دولت قانون می‌خواهد، «خضیر الخزاعی» معاون کنونی طالبانی پست ریاست جمهوری عراق را در اختیار بگیرد اما کردها و فهرست العراقیە بە شدت با این تلاش‌ها مخالفت کردەاند.

رئیس  پارلمان عراق در تکاپوی پست ریاست جمهوری

هر چند رئیس فهرست العراقیە روز گذستە با انتشار بیانیەای اعلام کرد تا زمانی که رئیس جمهور عراق برای معالجه در بیمارستان به سر می برد اظهار نظر در خصوص یافتن شخص دیگری برای جایگزین کردن طالبانی نادرست و به دور از اخلاق ملی و انسانی است اما منابع آگاە بە خبرنگار خبرگزاری فارس گفتەاند ، «اسامە النجیفی» رئیس مجلس سنی عراق از هم اکنون برای تصاحب پست ریاست جمهوری عراق ، بە تکاپو افتادە است.

توافق گروههای سیاسی کُرد با انتخاب برهم صالح/مخالفت احتمالی همسر طالبانی

گروههای سیاسی داخل منطقە کردستان عراق نیز ، همگی بر سر انتخاب ، «برهم صالح» بە عنوان رئیس جمهور آیندە عراق توافق دارند و تنها جناح «هیرو ابراهیم احمد» همسر جلال طالبانی در داخل حزب اتحادیە میهنی کردستان است کە ممکن است با این انتصاب مخالفت کند.

حزب بارزانی هم موافق انتخاب برهم صالح

حزب دمکرات کردستان عراق بە ریاست مسعود بارزانی نیز موافق ریاست جمهوری برهم صالح است ، زیرا از یک طرف وی را همانند طالبانی از صحنە سیاسی کردستان دور می‌کند و از طرف دیگر ، سمت ریاست حکومت منطقە کردستان را کە چند سالی است میان نیچیروان بارزانی و برهم صالح ، جا بە جا می‌شود را برای نیچیروان بارزانی تضمین یافتە می‌بیند.

برهم صالح تنها رقیب نیچیروان بارزانی برای ریاست حکومت کردستان عراق است و با رفتن وی بە بغداد ، عملا تنها کاندید حزب اتحادیە میهنی و حزب دمکرات برای این سمت بارزانی خواهد بود ، زیرا اتحادیە میهنی تاکنون نتوانستە کسی غیر از برهم صالح را برای این سمت بزرگ آمادە کند.

هر چند روز گذشتە «مسعود بارزانی» رئیس منطقە کردستان عراق در پاسخ بە سوال خبرنگار خبرگزاری فارس دربارە جایگزین کردها برای طالبانی ، گفتە بود تاکنون در این بارە بە هیچ عنوان حرف نزدیم، زیرا آقای طالبانی زندە است و هنوز رئیس جمهور عراق است ، در آیندە با روشن شدن اوضاع ، موضع رسمی کردها اعلام خواهد شد اما بە نظر می رسد ، تنها معادلات داخلی عراق برای انتخاب رئیس جهمور آیندە این کشور کافی نباشد و کشورهای خارجی و همسایە عراق نیز هر کدام می‌توانند در تعیین رئیس جمهور آیندە این کشور موثر باشند.

نقش بازیگران فرامنطقه‌ای/ روابط گرم برهم صالح با ایران

«برهم صالح» تنها کاندیدای عراقی است کە از یک سو مورد تائید آمریکا است و از سوی دیگر روابط نزدیکی با تهران دارد اما در این میان ترکیە و حکومت اردوغان بە شدت با انتصاب وی مخالف هستند.

برهم صالح نخست وزیر پیشین حکومت کردستان و معاون سابق نوری المالکی است کە روابط بسیار نزدیکی با کشورهای منطقە از جملە جمهوری اسلامی ایران دارد ؛ وی از شخصیت های میانە رو کردستان عراق است کە تاکنون در فضای نسبتا باز مطبوعاتی این منطقە، از گزند و اتهامات مالی و اخلاقی روزنامەها ، بدور بودە است.

صالح تنها نخست وزیر منطقە کردستان است کە در دو دورە ریاست خود بە عنوان نخست وزیر این منطقە ، هیچ سفر رسمی و غیر رسمی بە ترکیە نداشتە است ؛ اما چندین بار بە تهران سفر کردە  و با مقامات بلندپایە کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردە است.

روابط برهم صالح با مقامات ایران بسیار گرم و صمیمانە است بە طوری کە در صفحە فیس بوک وی دهها عکس از دیدارش با مقامات بلندپایە کشورمان منتشر شدە است.

برهم صالح در دیدار با محمود احمدی نژاد

 

ترکیه به دنبال نماینده سنی برای پست ریاست جمهوری

اردوغان خواستار تعیین یک نمایندە اهل تسنن و یا نمایندەای از حزب بارزانی برای این انتصاب است ، اما از هم اکنون تلاش‌های وی بی نتیجە خواهد بود ، زیرا پست ریاست جمهوری عراق در اختیار حزب اتحادیە میهنی کردستان است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2604

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.