به گفته چهار دیپلماتی که منبع این خبر بوده اند، هدف از این اقدام “محرمانه” ، قدرت بخشیدن به توانایی های تحقیق و بازرسی در باره سوءظن های حاکی از فعالیت های تهران در امور مرتبط با تسلیحات اتمی است.   پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت صدای آمریکا (VOA) به نقل از خبرگزاری ...
به گفته چهار دیپلماتی که منبع این خبر بوده اند، هدف از این اقدام “محرمانه” ، قدرت بخشیدن به توانایی های تحقیق و بازرسی در باره سوءظن های حاکی از فعالیت های تهران در امور مرتبط با تسلیحات اتمی است.

 

پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت صدای آمریکا (VOA) به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس (AssociatedPress) نوشت: «آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال تشکیل تیم ویژه ای شامل کارآگاهان و مأموران تحقیق درباره فناوری های تسلیحاتی، تحلیلگران اطلاعاتی و کارشناسانی دیگر از جمله کارشناسان امور مرتبط با تشعشعات اتمی، برای نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران است. به گفته چهار دیپلماتی که منبع این خبر بوده اند، هدف از این اقدام “محرمانه” ، قدرت بخشیدن به توانایی های تحقیق و بازرسی در باره سوءظن های حاکی از فعالیت های تهران در امور مرتبط با تسلیحات اتمی است.»

 

صدای امریکا تصریح کرد: «اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تشکیل واحدی که فقط فعالیت های یک کشور را زیر ذره بین بگذارد، اقدامی “غیرعادی” محسوب می شود.»

رسانه دولتی امریکا همچنین از قول دیپلمات‌های حاضر در وین مدعی شد: «ایران بر تعداد سانتریفیوژهای فردو افزوده است. چندین دیپلمات‌ در وین می گویند که جمهوری اسلامی سانتریفیوژهای بیشتری در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی فردو، در نزدیکی قم، نصب کرده‌ است. یکی از این منابع، تعداد این سانتریفیوژها را “صدها دستگاه” اعلام کرده است. او با اشاره به اینکه ایران به نصب سانتریفیوژ در فردو ادامه می‌دهد، تأکید نموده است که سانتریفیوژهایی که به تازگی نصب شده‌اند هنوز غنی‌سازی را آغاز نکرده‌اند. یک دیپلمات دیگر گفته است که به نظر می‌رسد ایران نصب دو آبشار سانتریفیوژ‌ را با ظرفیت ۱۷۴ سانتریفیوژ در هر آبشار، به پایان رسانده است.»

گفتنی است خبرگزاری ایسنا روز جمعه اعلام کرد که آقای “علی اصغر سلطانیه” مذاکره کننده ارشد ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، از تشکیل چنین تیم ویژه ای ابراز بی اطلاعی کرده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1565

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.