رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای به مراحلی رسیده که نیاز به حضور کارشناسان فنی دارد، تصریح کرد که قرار است تعدادی از کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی به تیم مذاکره کننده اضافه شوند.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی اکبر ...

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای به مراحلی رسیده که نیاز به حضور کارشناسان فنی دارد، تصریح کرد که قرار است تعدادی از کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی به تیم مذاکره کننده اضافه شوند.

خبرگزاری فارس: صالحی: کارشناسان فنی به تیم مذاکره کننده اضافه می‌شوند/بازرسان آژانس برای بازدید از «معدن گچین» به ایران می‌آیند

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای این سازمان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در آخرین جلسه از مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است تصریح کرد که هنوز مطالبی مانده که قرار است این مطالب مورد پیگیری قرار گیرد و بر همین اساس عباس عراقچی معاون وزیر خارجه به ژنو خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم قدم‌های اولیه برای عملی شدن توافقات «اقدام مشترک» برداشته شود، تصریح کرد که در هفته سوم یا چهارم ژانویه شاهد پیاده شدن توافقات «اقدام مشترک» خواهیم بود و آثارش را امیدواریم ما و طرف مقابل در جامعه بین‌المللی مشاهده کنیم.

وی در ادامه درباره جزئیات اختلافات موجود در روند مذاکرات گفت که اکنون زمان مطرح کردن این مسائل نیست ولی باید گفت که اختلافات قابل حل است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه گروه مذاکره کننده ایران با ورود کارشناسان فنی (هسته‌ای) تقویت خواهد شد تصریح کرد که تیم مذاکره کننده از سازمان قرار است به تیم مذاکره‌کننده ایران اضافه شود.

وی با بیان اینکه روند مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که طرفین وارد جزئیاتی چون چرخه سوخت و آب سنگین شده‌اند تأکید کرد که از قبل نیز کارشناسان هسته‌ای در مذاکرات حضور داشتند اما الآن بنابر اقتضای روند مذاکرات کارشناسان جدید اضافه می‌شوند.

صالحی در ادامه افزود: قرار است بازرسان آژانس در فاصله ژانویه تا فوریه (حدود سه هفته دیگر) برای بازدید از معدن گچین بنرد عباس به ایران بیایند.

وی با بیان اینکه از بازرسی پیشین از تأسیسات اراک رضایت کامل حاصل شد، تأکید کرد که ما به شش مورد توافق خود با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند هستیم.

وی با بیان اینکه گزارش اخیر آمانو نسبت به گذشته دارای لحن مثبتی نسبت به گذشته بود و امیدواریم گزارش‌های آینده نیز همینطور مثبت باشند، ‌گفت: من به آینده مذاکرات خوشبین هستم و هم مذاکرات با آژانس و هم مذاکرات ۵+۱ را مثبت می‌بینم.

وی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند که مسئولان حافظ منافع ملی هستند، تأکید کرد که سازمان انرژی اتمی فعالیت‌های خود را با قدرت ادامه می‌دهد و اگر ما اقدامی کرده‌ایم داوطلبانه بوده است، اگر ما غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف کرده‌ایم به دلیل این بوده که نیازی نداشته‌ایم چرا که به اندازه ۴ تا ۵ سال ذخیره در اختیار داشتیم و این به معنی عدول از حق غنی سازی نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه غنی‌سازی با هر شیوه حجم و سطحی حق کشور ماست تأکید کرد که اگر ما غنی سازی ۵ درصد را انجام می‌دهیم به دلیل این است که از نظر اقتصادی به سود ما نیست ما از از ابتدا به دنبال غنی سازی ۲۰ درصد نبودیم چون انتظار داشتیم ان را خریداری کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه برگزاری مراسم‌هایی این چنین برای گرامی داشتن یاد شهدا حیات بخش است، تصریح کرد که مسئولان باید همانند شهدا بدون هیچ چشم داشتی خدمت کنند و چنین مراسم‌هایی به مشئولان اخلاص و صداقت را گوشزد می‌کند.

صالحی با اشاره به نزدیک بودن سالگرد شهادت شهدای هسته‌ای احمدی ‌روشن، قشقایی و علی‌محمدی تصریح کرد که شهادت این عزیزان نه تنها حرکت علمی کشور را متوقف نکرد بلکه به آن سرعت بیشتری داد و باعث شد تا دانشمندان و کارشناسان هسته‌ای کشور بدون هیچ روکودی به کار خود ادامه دهند و بر ابتکارات خود بیفزایند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=10166

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.