مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مراسم معنوی «شال سالاماخ (شال اندازی)» در روستاهای استان زنجان احیا می‌شود.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,یحیی رحمتی در گفت‌وگو در زنجان اظهار داشت: عید نوروز، نخستین پرونده زنجیره‌ای ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو است که ...

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مراسم معنوی «شال سالاماخ (شال اندازی)» در روستاهای استان زنجان احیا می‌شود.

خبرگزاری فارس: احیای مراسم معنوی «شال سالاماخ» در 15 روستای زنجان

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,یحیی رحمتی در گفت‌وگو در زنجان اظهار داشت: عید نوروز، نخستین پرونده زنجیره‌ای ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو است که امروزه سایر کشورهای جهان به منظور ثبت میراث معنوی خود به عنوان الگو به آن توجه دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر آئین‌های قدیمی نوروز را از دست دهیم عید نوروز خود به خود تهی می‌شود، تصریح کرد: مراسم «شال سالاماخ» یکی از این آئین‌های خوب و سنتی محسوب می‌شود که دارای ارزش فرهنگی نیز است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مراسم «شال سالاماخ» در سال جاری در استان زنجان احیا می‌شود، بیان داشت: این میراث معنوی در روستاهای هدف گردشگری استان اجرا خواهد شد.

رحمتی با اشاره به اینکه ۱۵ روستای هدف گردشگری به منظور اجرای مراسم «شال سالاماخ» در استان زنجان در نظر گرفته شده، یادآور شد: این مراسم در روستاهایی که «شال سالاماخ» در آن مرسوم بوده نیز اجرا می‌شود.

این مسئول در ادامه با اشاره به وجود بدعت‌هایی در مراسم چهارشنبه سوری و سایر مراسمات معنوی اذعان داشت: مراسمی چون «گل نوروز» نیز به فراموشی سپرده شده است.

وی قرائت چهل یاسین را در مراسم تحویل سال نو از جمله مراسم‌های آیینی استان زنجان برشمرد و افزود: در سال جاری این دعا قرائت می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11304

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.