با انفجار خط لوله انتقال نفت عراق به ترکیه، صادرات ۲۵ درصد نفت عراق از این طریق به بازارهای جهانی متوقف شد. به گزارش پیارم به نقل از جام نیوز به نقل از آسوشیتدپرس(AP)، یک مقام رسمی ترکیه گفت: انفجار خط لوله انتقال نفت عراق از طریق مرزهای ترکیه به کسی آسیبی نرسانده است. این ...
با انفجار خط لوله انتقال نفت عراق به ترکیه، صادرات ۲۵ درصد نفت عراق از این طریق به بازارهای جهانی متوقف شد.

به گزارش پیارم به نقل از جام نیوز به نقل از آسوشیتدپرس(AP)، یک مقام رسمی ترکیه گفت: انفجار خط لوله انتقال نفت عراق از طریق مرزهای ترکیه به کسی آسیبی نرسانده است.

این انفجار اواخر شب گذشته در مسیر خط لوله انتقال نفت از شهر کرکوک عراق به بندر جیهان ترکیه در نزدیکی شهر میدیات صورت گرفته است.

 

خط لوله دیگر نفتی که در موازات این خط لوله نیز قرار دارد گرچه منفجر نشده ولی فعالیت آن از کار افتاده است. این مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود گفت: علل انفجار این خط لوله در دست بررسی است ولی به احتمال زیاد حمله تروریستی بر ضد این خط لوله علت اصلی انفجار آن بوده است.

گروه تروریستی پ ک ک، در گذشته طی بمب گذاری های متعددی در مسیر این خط لوله آن را منفجر کرده است. هنوز مشخص نیست چه زمانی انتقال نفت از طریق این خط لوله از سر گرفته خواهد شد.

این انفجار در شرایطی رخ داده که تنش ها در خاورمیانه به شدت بازار نفت را نگران کرده است. در اثر این انفجار، ۲۵ درصد صادرات نفت عراق به بازارهای جهانی از این طریق متوقف می شود. عراق روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت به خارج صادر می کند.

بر اساس گزارش فارس، دولت خود مختار کردستان و دولت مرکزی عراق طی سال های اخیر اختلافات شدیدی بر سر مالکیت منابع و ذخایر نفت و گاز منطقه کردستان و نحوه تقسیم در آمد های حاصل از فروش نفت و گاز این منطقه داشته اند. دولت مرکزی عراق مقام های کردستان را به قاچاق نفت خود به کشورهای همسایه متهم می کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1171

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.