رشت – مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لزوم تجهیز واحدهای گمرکی به سامانه متمرکز تعیین ارزش گمرکی(ستاگ) گفت: تا پایان امسال بیش از ۹۰ درصد گمرکات کشور به این سامانه مجهز خواهند شد. ˈرسول کوهستانی پژوهˈ پنجشنبه شب در حاشیه نشستی با فعالان اقتصادی گیلان در رشت ...

رشت – مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لزوم تجهیز واحدهای گمرکی به سامانه متمرکز تعیین ارزش گمرکی(ستاگ) گفت: تا پایان امسال بیش از ۹۰ درصد گمرکات کشور به این سامانه مجهز خواهند شد.

ˈرسول کوهستانی پژوهˈ پنجشنبه شب در حاشیه نشستی با فعالان اقتصادی گیلان در رشت به خبرنگار ایرنا گفت: این سامانه، پایگاه داده های اطلاعاتی از سوابق ترخیص ارزش کالا است که موجب یکنواختی عمل در تعیین ارزش کالاهای وارداتی و ایجاد فضای سالم رقابتی بین فعالان اقتصادی می شود.

وی این تعیین ارزش را منوط به رعایت ضوابط ماده ۱۵ و دستورالعملها از قبیل شرط همزمانی خرید و مبدأ یکسان کشورها دانست و افزود: افزایش سرعت، صحت، دقت و به نوعی اجرای عدالت بین فعالان اقتصادی از دیگر ویژگیهای این سامانه است.

مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک ادامه داد: هم اکنون ۴۴ واحد گمرکی کشور مجهز به سامانه متمرکز تعیین ارزش گمرکی هستند و تا پایان سال شش واحد دیگر نیز به این سامانه مجهز خواهند شد.

وی گمرکات قشم، چابهار، نوشهر، ذوب آهن و فولاد مبارکه را از جمله واحدهای گمرکی عنوان کرد که تا پایان امسال به این سامانه مجهز می شوند.

کوهستانی پژوه افزود: هم اینک تمامی واحدهای گمرکی کشور به صورت آنلاین متصل هستند و می توانند اطلاعات را مشاهده کنند اما فقط واحدهای گمرکی که به این سامانه مجهز باشند می توانند اطلاعات مربوط به کالاهای صادراتی را ثبت کنند.

وی گفت: ۹۹ درصد اطلاعات کالاهای وارداتی در این ۴۴ واحد گمرکی ثبت می شود.

مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک ایران اضافه کرد: برای تعیین ارزش کالاهای صادراتی نیز سامانه ای توسط سازمان توسعه و صادرات پیش بینی شده است.

وی افزود: قانون گمرکی این سامانه تدوین و در حال تصویب است که تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

او همچنین با اشاره به چهارمین دوره کارگاه آموزشی منطقه ای تعیین ارزش به میزبانی گمرک انزلی، برگزاری کارگاههای آموزشی و نشستهای تخصصی را از دیگر مهمترین برنامه های این دفتر در سالجاری عنوان کرد.

وی گفت: اطلاعات مربوط به صادرات کالاها نیز در بانک اطلاعاتی در سامانه متمرکز تعیین ارزش گمرکی پیش بینی شده است.

او افزود: در چهارمین کارگاه آموزشی تعیین ارزش کالا با شرکت گمرکات شمال کشور آموزشهای لازم در راستای نظام ارزش جدید گمرکی داده شد.

وی در ادامه مهمترین مشکلات فعالان اقتصادی را تغییرات قیمتها در بازارهای جهانی و نوسانات ارز ذکر و بیان کرد: نوسانات قیمت ارز موجب هزینه های سربار برای فعالان اقتصادی می شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1659

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.