در حمله افراد مسلح به محل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان ۹ نفر از افراد محلی و نظامی کشته و زخمی شدند. به پیارم به نقل از گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، سایت عصر هامون نوشت: به گفته مقامات محلی هرات در خشونت‌های به بار آمده افرادی که قصد تصرف و آتش زدن ...

در حمله افراد مسلح به محل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان ۹ نفر از افراد محلی و نظامی کشته و زخمی شدند.

به پیارم به نقل از گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، سایت عصر هامون نوشت: به گفته مقامات محلی هرات در خشونت‌های به بار آمده افرادی که قصد تصرف و آتش زدن مقر کنسولگری و مغازه های اطراف آن را داشتند، دخیل بودند.

افراد تظاهرات‌کننده نیز می‌گویند که آنان قصد خشونت را نداشتند و می‌خواستند که طبق روال عادی از این کنسولگری ویزای رفتن به ایران را به دست بیاورند.

آنان که شاهدان عینی این رویداد خشونت‌بار بودند می‌گویند که تعدادی از افرادی که حتی قصد گرفتن ویزا را نداشتند به این جمعیت پیوسته و به دلایل نامعلومی به خشونت دست زدند که منجر به ایجاد تلفات و خسارات جانی و مالی شد.

این افراد می‌گویند که تنها فرد کشته شده در این تظاهرات قصد داشت که اسلحه پلیس را بگیرد و به طرف کنسولگری و افراد حاضر حمله کند که با مقاومت پلیس مواجه و در تیراندازی این نیروها زخمی و در اثر جراحت وارده کشته شد.

برخی از مردم، پلیس را متهم به بی کفایتی کرده و می‌گویند که پلیس در تامین امنیت افرادی که به این مرکز مراجعه کرده بودند کوتاهی کرده و در شناسایی افراد مغرض ناتوان بوده است.

در همین حال عبدالرؤوف احمدی؛ سخنگوی پلیس هرات در گفتگو با آوا پرس با رد این ادعای معترضان در تشریح این حادثه اذعان داشت که امروز شنبه حوالی ساعت ۸ صبح در جمع افرادی که برای اخذ ویزای ایران در مقابل کنسولگری این کشور جمع شده بودند تعدادی از افراد مغرض نیز حضور داشتند که از این فرصت می‌خواستند به اهداف برنامه‌ریزی شده شان برسند.

وی گفت که این افراد با پرتاب کردن سنگ به طرف مقر کنسولگری ایران و شکستن شیشه ها و دوربین های این مرکز و حمله به مغازه های اطراف این کنسولگری قصد به آتش کشیدن کنسولگری و مغازه های اطراف را داشتند.

احمدی گفت که در این رویداد ۴ تن از افراد پلیس در اثر پرتاب سنگ و چوب زخمی و یک تن از افراد محلی کشته شده است.

وی گفت که در ارتباط با این قضیه ۱۰ تن از آشوبگران و مغرضین که عامل اصلی این خشونت‌ها بوده اند را دستگیر کرده اند.

سخنگوی پلیس هرات افزود که افراد بازداشت شده تحت تحقیق و بازپرسی پلیس قرار دارند.

به گفته وی، در این رویداد مقداری خسارت مالی نیز وارد شده که با حضور به موقع پلیس از خسارات بیشتر جلوگیری شده است.

در همین حال، محمد رفیق شیرزی؛ سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات اعلام کرد که در این رویداد علاوه بر افراد نظامی ۴ تن از افراد محلی زخمی و یک تن دیگر کشته شده است.

وی گفت که افراد زخمی شده تحت مداوا قرار دارند و وضعیت شان رضایت بخش می‌باشد.

گفته می‌شود که کنسولگری جمهوری اسلامی ایران از جمله شلوغ ترین مراکز صدور ویزا در این شهر است که روزانه صدها متقاضی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=7310

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.