پیارم خبر: رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تا کنون تعرفه واردات همه کالاها بر اساس ارز ۱۲۲۶ تومانی محاسبه می‌شد، گفت: با تک نرخی شدن ارز به منظور مهار تورم وارداتی تعرفه واردات اولویت یک و دو ۵۰ و ۸ گروه بعد ۴۵ درصد کاهش می‌یابد. عباس معمار‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ...

پیارم خبر: رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تا کنون تعرفه واردات همه کالاها بر اساس ارز ۱۲۲۶ تومانی محاسبه می‌شد، گفت: با تک نرخی شدن ارز به منظور مهار تورم وارداتی تعرفه واردات اولویت یک و دو ۵۰ و ۸ گروه بعد ۴۵ درصد کاهش می‌یابد.

خبرگزاری فارس: تعرفه واردات کالاهای اولویتهای ارزی از 45 تا 50درصد کاهش می‌یابد

عباس معمار‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد نرخ جدید ارز برای اعمال حقوق ورودی گمرک گفت: از اول آذر سال جاری قرار است نرخ ارز برای محاسبه حقوق گمرکی براساس ارزشگذاری کالا در گمرک بر مبنای نرخ ارز مرکز مبادلات خواهد بود.

وی افزود: حقوق ورودی گمرکی نیز براساس ارز مرکز مبادلات محاسبه می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران افزود: با توجه به اینکه ارز مبادله‌ای ممکن است به افزایش حقوق ورودی کالا منجر شود بنابر این دولت تصویب کرد تعرفه گمرکی متناسب با افزایش نرخ ارز کاهش پیدا کرد.

معمار‌نژاد افزود: در مورد کالاهای گروه یک و دو شامل کالاهای استراتژیک، مواد اولیه و اساسی و غذا و دارو تعرفه ۵۰ درصدو در مورد ۸ اولویت دیگر کالایی فقط ۴۵ درصد کاهش حقوق گمرکی اتفاق می‌افتد. یعنی اگرچه نرخ ارز براساس مرکز مبادلات محاسبه و افزایش می‌یابد، اما با کاهش مأخذ محاسبه تعرفه این افزایش جبران می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران گفت: از ابتدای سال تاکنون مبنای محاسبه تعرفه گمرکی برای همه کالاها ۱۲۲۶ تومان بوده است.

وی در مورد اینکه آیا درآمد گمرکی با تغییر نرخ ارز به مبادله‌ای تغییر می‌کند، گفت: هیچ تغییری در درآمد گمرکی ایجاد نمی‌شود و همچنین در حقوق ورودی کالا نیز تفاوتی ایجاد نخواهد شد.

معمار‌نژاد تأکید کرد: می‌خواهیم با تغییر مأخذ محاسبه حقوق گمرکی جلوی تورم وارداتی گرفته شود که اگر نرخ ارز بالا می‌رود، حقوق ورودی تغییر نکند و از تورم وارداتی جلوگیری شود.

رئیس کل گمرک ایران در مورد لایحه بودجه ۹۲ و مبنای تعرفه حقوق ورودی گفت: هنوز مذاکرات لایحه بودجه نهایی نشده است.

وی در مورد درآمد گمرکی در سال جاری گفت: در ۷ دوازدهم از قانون بودجه درآمد گمرکی ۶۵ درصد محقق شده است.

معمار‌نژاد در مورد درآمد گمرکی برای لایحه بودجه ۹۲ گفت: فعلا رقم سال گذشته که همان ۱۱ هزار میلیارد تومان است برای درآمد گمرک پیشنهاد شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2319

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.