پیارم به نقل از پایگاه بصیرت:این روزها تظاهرات در عربستان بویژه در مناطق شیعه‌نشین با شدت بیشتری برگزار می‌شود و مردم این کشور با آمدن به خیابان‌ها اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت ‌اعلام می‌کنند. رژیم سعودی از سال گذشته تاکنون از هر حربه‌ای برای پایان دادن به قیام مردمی مناطق شرقی این کشور استفاده کرده ...

پیارم به نقل از پایگاه بصیرت:این روزها تظاهرات در عربستان بویژه در مناطق شیعه‌نشین با شدت بیشتری برگزار می‌شود و مردم این کشور با آمدن به خیابان‌ها اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت ‌اعلام می‌کنند.

رژیم سعودی از سال گذشته تاکنون از هر حربه‌ای برای پایان دادن به قیام مردمی مناطق شرقی این کشور استفاده کرده است که از جمله آن تلاش برای جلب حمایت شخصیت‌های سیاسی و مذهبی با دادن رشوه و وعده به آنها، وارد آوردن فشار اقتصادی بر مردم مناطق ناآرام و استفاده از مهمات جنگی علیه تظاهرات‌کنندگان است که در نتیجه این اقدام تاکنون شماری از مردم عربستان شهید شده‌اند. با وجود همه فشارهای اعمال شده با این حال معارضان عربستانی در مبارزه خود علیه ستمگری و سرکوب مقاوم ایستادگی کرده‌اند و بر تحقق مطالبات و خواسته‌های مشروع خود بسیار مصرند. با این ‌حال انقلاب آینده در عربستان اجتناب‌ناپذیر است، زیرا همه شواهد از قبیل تاریخ، تفکر استبدادی، فقر، نابرابری، ترکیب اجتماعی و جنگ قدرت به آن اشاره دارد. در این میان خاندان آل‌سعود که اصولا از واژه انقلاب وحشت دارد و نگران تبعات آن است لذا برای مقابله با مردم، نیروهای اطلاعاتی و  امنیتی خود را به حدود یک‌میلیون نفر افزایش داده است. شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه در گزارشی در این‌باره نوشت، شاهزادگان و امرای خانواده سلطنتی آل‌سعود در پی وخیم‌تر شدن اوضاع در عربستان اموال خود را تحت عنوان شرکت‌های ساختگی به کشورهایی مانند آمریکا منتقل کرده‌اند تا در آینده کسی قادر به استرداد آن نباشد. طبق گزارش این شبکه، اگرچه خبرهای مربوط به عربستان بشدت سانسور می‌شود اما به نظر می‌رسد تحرکات مردمی که دولت عربستان‌سعودی آن را بشدت سرکوب می‌کند به تدریج در حال نتیجه‌دهی است. نشانه‌های اخیر نشان می‌دهد اوضاع در عربستان به سوی تشدید خشم مردم این کشور از خانواده حاکم پیش می‌رود. شاهزادگان سعودی نیز با دستپاچگی در حال انتقال دارایی‌ها و خانواده‌های خود به خارج هستند. پیش‌بینی‌ها درباره انفجار آتشفشانی که دولت سعودی با مشت آهنین نظامی آن را سرکوب می‌کند، فرمانده نیروهای گارد ملی یعنی متعب بن عبد العزیز، فرزند پادشاه عربستان را بر آن داشته است دستور بدهد لشکر ملک خالد به لشکر ویژه امنیتی تبدیل و ۲۰ هزار نیرو به آن افزوده شود تا به ۴۰ هزار نفر افزایش یابد. ماموریت این لشکر بزرگ نیز حفظ امنیت خانواده سلطنتی و هواداران آنان در داخل کشور است چرا که اوضاع امنیتی بدتر شده و خشم مردم نیز شدت یافته است. خلاصه آنکه اوضاع در عربستان در مسیر فروپاشی پیش می‌رود. آل‌سعود قدرت خود را از مهار خواسته‌های ملت عربستان می‌گیرد. منطقه شرق عربستان که عمدتا شیعه‌نشین است را می‌توان کانون اعتراضات علیه حکومت آل‌سعود خواند که به رهبری شیخ نمر النمر به پا خاسته و خواهان بازیابی حقوق پایمال شده خود است. با گسترش اعتراضات در این منطقه، رژیم سعودی ۴ ماه قبل این رهبر انقلابی را در عملیاتی خشونت‌آمیز بازداشت کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1965

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.