پیگیری حقوقی ایران در باره حق از دست رفته اش در پرونده موسوم به سامانه اس ۳۰۰ علیه روسیه به نتیجه نهایی نزدیک شد. دادگاه داوری بین المللی در ژنو در حالی شکایت ۴ میلیارد دلاری ایران را اعلام وصول کرده است که روسها در اخرین روزهای رسیدگی به دادخواست ایران پیشنهاد مذاکره دادند . ...

پیگیری حقوقی ایران در باره حق از دست رفته اش در پرونده موسوم به سامانه اس ۳۰۰ علیه روسیه به نتیجه نهایی نزدیک شد.

دادگاه داوری بین المللی در ژنو در حالی شکایت ۴ میلیارد دلاری ایران را اعلام وصول کرده است که روسها در اخرین روزهای رسیدگی به دادخواست ایران پیشنهاد مذاکره دادند . طبق گزارش رسانه های مسکو وزارت امور خارجه روسیه در پیامی فوری برای تهران رسماً از ایران خواست از شکایت خود بابت قرارداد فروش اس-۳۰۰ نزد مراجع بین المللی انصراف دهد

الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه منکر حق ایران برای تقدیم دادخواست به دادگاه نیست، اما بدون این کار نیز می‌توان مساله مناسبات دوجانبه مسکو و تهران را حل کرد.

لوکاشویچ روز جمعه اظهار کرد: البته این حق مسلم هر کشور است که به دادگاه بین‌المللی شکایت کند، اما ما معتقد بوده و هستیم که این روشی نیست که بتواند مساله را حل کند.

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت که انگیزه‌ تصمیم روسیه در این باره مطابق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به اطلاع طرف ایرانی رسانده شده است.

وی گفت: امیدوارم عقل سلیم غلبه کرده و ما این مساله را از دستور کار مناسبات دوجانبه خود خارج سازیم.

قرارداد فروش سیستم‌های “اس-۳۰۰” به ایران در ماه دسامبر ۲۰۰۷ امضا شد و قرار بود روسیه پنج سیستم موشکی پدافند هوایی “اس ـ ۳۰۰” به مبلغ حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران بفروشد. اما دمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه در ماه سپتامبر ۲۰۱۰ با صدور فرمانی تحویل سیستم های “اس ـ ۳۰۰″، تجهیزات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد و مدعی شد این دستور مطابق قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل، مورخ ۹ ژوئن سال ۲۰۱۰ (۱۹ خرداد ۱۳۸۹) صادر شده است.

قرارداد فروش این سیستم ها به ایران با مخالفت جدی غرب روبرو بود. سیستم‌های “اس-۳۰۰” ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه‌ترین مدل سیستم “اس-۳۰۰” می‌تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری نابود کند.

ایران در شکایت از روسیه به دلیل نقض تعهدات ناشی از این قرارداد، دادخواستی ۴ میلیارد دلاری را به دادگاه داوری بین المللی در ژنو تقدیم کرده است.

اوایل هفته گذشته روزنامه روسی کامرسانت گزارش کرد که روسیه در تلاش است ایران را متقاعد سازد ایران را به صرف نظر از شکایتش متقاعد کند.

این روزنامه به نقل از منابعی در سرویس همکاری نظامی و فنی فدرال روسیه گزارش داد: شکایت ایران مساله‌ای آزار دهنده است که امیدواریم از شر آن راحت شویم.

این روزنامه افزود: این مساله در دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از ایران در نیمه ماه ژوئن مورد بحث قرار گرفت. با این حال تهران از صرف نظر از شکایتش خودداری کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1164

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.