وکیل خانواده جوادی‌فر گفت: اگر اعزام بازداشت‌شدگان با ۳۸ ساعت تأخیر همراه نبود و مقتولان از تیررس ضاربان خارج می‌شدند قطعاً قتلی صورت نمی‌گرفت.   به گزارش  پیارم به نقل ارخبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، محمد صالح نیکبخت پس از پایان یازدهمین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خصوص معاونت ...

وکیل خانواده جوادی‌فر گفت: اگر اعزام بازداشت‌شدگان با ۳۸ ساعت تأخیر همراه نبود و مقتولان از تیررس ضاربان خارج می‌شدند قطعاً قتلی صورت نمی‌گرفت.

خبرگزاری فارس: تأخیر 38 ساعته در انتقال بازداشت‌شدگان از کهریزک علت اصلی فوت بود

 

به گزارش  پیارم به نقل ارخبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، محمد صالح نیکبخت پس از پایان یازدهمین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خصوص معاونت در قتل، جوادی‌فر در دادسرا شکایت کرد نه دادگاه بنابراین اعلام رضایت او به این دادگاه که شکایت در آن مطرح نشده ارتباطی ندارد.

وی افزود: در مورد اتهام معاونت در گزارش خلاف واقع و مشارکت در بازداشت غیرقانونی حتی در صورت گذشت شاکی خصوصی موضوع مختومه نمی‌شود.

نیکبخت با اشاره به عمومی بودن جنبه جرم گفت: در مورد معاونت در قتل که موکل من اعلام کرده قانع شده که سعید مرتضوی در این ماجرا مداخله ندارد من به عنوان یک وکیل هر چه جلسات دادگاه ادامه پیدا کرد بیشتر به این نتیجه رسیدم که اتهام در قتل نامبرده ثابت شده است.

وکیل خانواده جوادی‌فر در بیان علت استدلال خود گفت: مرتضوی می‌گوید روز شنبه و یکشنبه ۲۱ تیر ماه ۸۸ در مرخصی بوده اما قبول کرده که در جلسه کمیته سیاسی یا هر جلسه دیگری که در وزارت اطلاعات برگزار شده به عنوان یکی از اعضا و یا یکی از مسئولیت حضور داشته است.

وی تصریح کرد: در این جلسه دستور انتقال بازداشت‌شدگان کهریزک توسط وزیر وقت اطلاعات ابلاغ شد بنابراین اگر فکر کنید که این جلسه به طور متوسط ۳ ساعت ادامه داشته بنابراین مرتضوی موظف بوده شب ۲۱  تیر ماه ۸۸ بازداشت‌شدگان را به جایی خارج از کهریزک مثل اوین منتقل کند.

صالح نیکبخت در ادامه خاطر نشان کرد: مرتضوی قبول کرده صبح اول وقت هم دبیر شورای عالی امنیت ملی بر این امر یعنی انتقال بازداشت‌شدگان تأکید کرده اما با این حال بازداشت‌شدگان روز جمعه، تا ساعت ۱۱ و ۱۲ روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ۸۸ در کهریزک مانده‌اند و در این ساعت به اوین منتقل شدند.

نیکبخت تأکید کرد: اجرای آن دستور از عصر یکشنبه به مدت ۳۸ ساعت به تأخیر افتاده و ۷ نفر از پزشکان برجسته قانونی کشور در اظهارنظر مندرج در صفحه ۲۲۵۱ جلد ۱۱ پرونده دادسرای نظامی تهران نظر دادند که علت تامه قتل یا فوت هر سه مقتول ضربات وارده به نسوج نرم بدن آنها در طول ۷۲ ساعت قبل از فوت بوده است.

صالح نیکبخت تأخیر در انتقال بازداشت‌شدگان را علت اصلی فوت آنها دانست و گفت: اگر در اعزام آنها در آن ۳۸ ساعت تأخیر صورت نمی‌گرفت و مقتولان از تیررس ضاربان خارج می‌شدند قطعا قتلی واقع نمی‌شد.

وی تأکید کرد: با توجه به این استنتاج تأخیر ۳۸ ساعته در خارج کردن متوفیان از کهریزک از موجبات قتل است و این نظر وکالتی من در مورد معاونت در قتل است.

وکیل خانواده جوادی‌فر با اشاره به ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی گفت: بر اساس قانون ارتکاب قتل عمد و مشارکت و معاونت آن مشمول این ماده است و با رضایت شاکی خصوصی جنبه عمومی جرم از بین نمی‌رود.

صالح نیکبخت در پایان خاطر نشان کرد: دادگاه ختم جلسه را اعلام کرده اما ختم دادرسی هنوز اعلام نشده و معمولا یک هفته پس از پایان وقت دادرسی رأی نهایی صادر می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4234

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.