بازار خودرو همچنان در رکود به سر می‌برد و خرید و فروش در آن تقریبا جریان ندارد. گویا هیجان ناشی از اعلام نتایج انتخابات به حدی است که مشتریان یادشان رفته تابستان از راه رسیده و وقت خرید خودرو و مسافرت است. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، بازار خودرو همچنان راکد است. آنها می‌گویند قیمت‌ها ...
بازار خودرو همچنان در رکود به سر می‌برد و خرید و فروش در آن تقریبا جریان ندارد. گویا هیجان ناشی از اعلام نتایج انتخابات به حدی است که مشتریان یادشان رفته تابستان از راه رسیده و وقت خرید خودرو و مسافرت است.

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، بازار خودرو همچنان راکد است. آنها می‌گویند قیمت‌ها نه تنها افت نکرده‌اند، بلکه حتی در مواردی افزایش نیز داشته‌اند.
این در شرایطی است که طی یکی دو هفته پیش، بازار خودرو پس از مدت‌ها جان گرفته بود و فعالان بازار امید داشتند رونق خرید و فروش خودرو تا چند هفته، پایدار باقی بماند.

با این حال بازار خودرو فعلا قفل شده و سایه رکود دوباره بر سر آن سنگینی می‌کند. هرچند معمولا در دوران رکود، قیمت‌ها افت می‌کنند؛ اما بازار این روزهای خودرو مستثنی از این قاعده است، چه آنکه نه تنها کاهش قیمتی در کار نیست، بلکه منحنی قیمت‌ها صعود نیز کرده است. حال باید دید این رکود ادامه پیدا می‌کند یا اینکه با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و آغاز مسافرت‌های خاص این فصل، سرنوشت دیگری گریبان بازار را خواهد گرفت. به اعتقاد کارشناسان، رونق دوباره بازار خودرو به معنای افزایش قیمت‌هاست، زیرا تولید همچنان با افت روبه‌رو است و خودروسازان نمی‌توانند متناسب با میزان تقاضا، عرضه داشته باشند. این به معنای افزایش دوباره قیمت‌ها به خصوص برای خودروهای کم تیراژتر مثل پژو ۲۰۶ و تندر-‌۹۰ و مگان خواهد بود، خودروهایی که همین حالا نیز گران به شمار می‌روند و مشتریان قدرت هضم گران‌تر شدن آنها را ندارند.

رکود با طعم گرانی
اما از بازار خبر می‌رسد که در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با ۳۶ میلیون تومان دارد.
در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو تیپ۶ این محصول هم در حال حاضر ۵۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و V9 هم با قیمتی برابر با ۵۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین V8 نیز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولی ۲۰۶، از قیمتی برابر با ۴۳ میلیون تومان برخوردار است. V20 نیز به عنوان ساده‌ترین مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی آن حکایت می‌کند.

در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و مدل دوگانه‌سوز آن نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر است. ۴۰۵ در یک هفته گذشته حدود سه میلیون تومان گران شده است. سمند هم با چهار میلیون افزایش در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. همچنین پژو پارس نیز در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و در مدل دوگانه سوز خود قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان دارد. پارس نزدیک به چهار میلیون تومان گران شده است.

اما مدل ۱۱۱ (هاچ بک) این خودرو در حال حاضر ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از جهش یک میلیونی آن حکایت می‌کند. پراید مدل ۱۳۱ نیز که ۵۰۰ هزار تومان گران شده، هم‌اکنون ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. خبر می‌رسد که مدل ۱۳۲ پراید نیز قیمتی برابر با ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دارد. این خودرو نیز ۵۰۰ هزار تومان گران شده است.
مگان هم که دو میلیون تومان گران شده، ۸۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. تندر – ۹۰ هم که این روزها قیمتی بالای نرخ کارخانه دارد در مدل پارس خودرویی خود ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. مدل ایران خودرویی تندر نیز در حال حاضر ۳۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هر دو تندر با افزایش قیمت دو میلیون تومانی در یکی دو هفته گذشته روبه‌رو شده‌اند. از بازار تندر مدل E1 نیز خبر می‌رسد که این محصول قیمتی برابر با ۳۳ میلیون تومان دارد و این یعنی دو میلیون تومان به قیمت آن طی یکی دو هفته گذشته اضافه شده است.
فعالان بازار می‌گویند: تیبا و ماکسیما نیز با افزایش قیمت روبه‌رو بوده‌اند؛ به نحوی که تیبا در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و ماکسیما ۱۱۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. ماکسیما یک میلیون و تیبا نیز ۸۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، همچنین نیسان تیانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با ۱۴۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که پنج میلیون تومان افزایش داشته است. به جز تیانا دیگر خودرو لوکسی که در یکی دو هفته گذشته تغییر قیمت را تجربه کرد، سوزوکی گرندویتارا بود. این محصول هم‌اکنون ۱۳۰ میلیون تومان قیمت دارد. ویتارا در ایران خودرو خراسان به تولید می‌رسد و وضع تولید آن چندان مناسب نیست.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5077

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.