معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته صنعت و معدن صادراتی در حدود ۱۷ میلیارد دلار به صورت خالص ارزش داشته است.   به گزارش  پیارم به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، علیرضا شجاعی عصر امروز در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن که در سالن آمفی تئاتر شرکت توزیع نیروی برق ...

معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته صنعت و معدن صادراتی در حدود ۱۷ میلیارد دلار به صورت خالص ارزش داشته است.

خبرگزاری فارس: صادرات 17 میلیارد دلاری صنعت و معدن در سال گذشته

 

به گزارش  پیارم به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، علیرضا شجاعی عصر امروز در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن که در سالن آمفی تئاتر شرکت توزیع نیروی برق در ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت آذربایجان غربی در ۱۰ روز آینده کارگروهی در استان  برگزار می‌شود، تا اولویت‌های سرمایه‌گذاری بررسی و برنامه‌‌ریزی شود، در این زمینه سندی تهیه می‌شود تا در سه نکته ما را کمک کند.

شجاعی تصریح کرد: این سه نکته شامل این است که چگونه ظرفیت‌های خالی را در استان تکمیل کنیم، چگونه پروژه‌های نیمه‌تمامی که در استان وجود دارد تکمیل کنیم، و از چه مکانیسم‌هایی در این زمینه استفاده کنیم، و نکته آخر اگر بخواهیم کلنگی‌زنی در آذربایجان غربی صورت گیرد، در چه حوزه‌هایی و چه شهرستان‌هایی انجام گیرد.

وی افزود: رویکرد جدیدی در عرصه سرمایه‌گذاری ایجاد شده است، که در آذربایجان غربی نیز باید به آن سمت جهت‌گیری صورت گیرد.

شجاعی با بیان اینکه آذربایجان غربی در بین ۱۰ استان برتر در حوزه صادرات قرار دارد، خاطرنشان کرد: امسال را از نظر صادرات سال ارزآوری گذاشته‌ایم، و در آذربایجان غربی نیز باید برنامه‌ریزی و بررسی کنیم ، که چگونه این استان می‌تواند جزو پنج استان برتر در زمینه صادرات قرار گیرد و بررسی‌های لازم انجام شود، که برای محقق شدن این موضوع چه انتظارات و کمک‌هایی از وزارت و دستگاه‌ها مورد نیاز است، که مهم‌ترین موضوع در این زمینه تسهیل‌گری است که باید فضاها باز شود فرآیندها اصلاح شود تا کمک لازم برای یک سری رشته‌های صادراتی انجام گیرد.

شجاعی با بیان اینکه نگاه دشمن مشخص است، همان‌طور که تحریم‌های فلج‌کننده را مطرح کرده‌اند، ادامه داد: آمریکا اعلام کرده است امسال تحریم‌های قدرتمندی اعمال می‌شود، به طوری که سرمایه مالی ایران را به طور قابل توجهی در خارج از کشور کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه این تصویری است که از بیرون به ما اعلام  می‌شود، افزود: باید بررسی شود، تولیدکنندگان و صنعت‌گران تا کنون چه اقداماتی انجام داده‌‌اند، به طوری که صادرات صنعت و معدن در سال ۸۳ سه میلیارد دلار بود، که این میزان در سال ۹۰ به ۱۴ میلیارد دلار رسید و در سال ۹۱ به ۱۷ میلیارد دلار رسید که حتی از میزان هدف‌گذاری شده بیشتر شد.

شجاعی ادامه داد: این صادرات در بخش صنعت و معدن به صورت خالص بوده و بدون احتساب کشاورزی، فرش، پتروشیمی و … بوده است که در این زمینه ۲۳ درصد رشد در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ داشتیم.

وی اظهار داشت: سال گذشته در حوزه صنعت و معدن کارهای خوبی انجام شده، و امید است دولت جدید بیش از پیش تلاش کند، تا تعامل را با تشکل‌ها افزایش دهد، زیرا این تشکل‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند.

وی اعلام کرد: اتفاق ویژه‌ای که در اواخر سال گذشته افتاد، ایجاد کارگروه معدن بود، که بعد از ادغام صورت گرفته، یکی از نخستین سال‌هایی بود که بیشترین توجه به معدن شد.

شجاعی تصریح کرد: برآورد مالی امسال این است که در حدود ۴ هزار میلیارد تومان به حوزه خاص معدن برای اکتشاف، سرمایه‌گذاری و … تزریق شود.

وی با بیان اینکه اگر در سال گذشته مرکز مبادلات ارزی راه نمی‌افتاد، شاید ارزهایی که در کشور وارد شده بود، به طرف حوزه‌های غیر مولد می‌رفت، خاطرنشان کرد: مرکز مبادلات از اتفاقاتی بود که در شرایط ادغام صورت گرفت و خیلی از ارزها را به سمت مواد اولیه تولید جهت‌گیری کرد.

شجاعی به تهیه کتاب استراتژی‌های وزارت صنعت و معدن، اشاره و اظهار داشت: در کتاب استراتژی‌های وزارت صنعت و معدن، اولویت‌های تولید و صادرات مشخص شده است.

وی افزود: امید است محورهای این کتاب نیز در آذربایجان غربی شکل گیرد و از محورهای ۱۰گانه این کتاب قطب بعضی از محورها اعم از صنعتی، خدماتی، تجارتی و… در این استان ایجاد شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5453

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.