خبرگزاری پیارم: وکلای ملت در مجلس در جلسه امروز خود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را ممنوع کردند که با واکنش نماینده دولت در مجلس مواجه شد که معتقد بود وقتی دولت گفته نمی‌خواهد فاز دوم را اجرا کند نیازی به مصوبه نیست. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی امروز(یکشنبه) ۲۱ آبان‌ماه  ...

خبرگزاری پیارم: وکلای ملت در مجلس در جلسه امروز خود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را ممنوع کردند که با واکنش نماینده دولت در مجلس مواجه شد که معتقد بود وقتی دولت گفته نمی‌خواهد فاز دوم را اجرا کند نیازی به مصوبه نیست.

خبرگزاری فارس: 168 نماینده اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را ممنوع کردند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی امروز(یکشنبه) ۲۱ آبان‌ماه  ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه و با حضور ۲۰۵ نماینده و به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

*تجمع ۲۰ نفری کامیون‌داران در مقابل مجلس شورای اسلامی

یکی از اتفاقاتی که با شروع جلسه علنی مجلس رخ داد تجمع کامیون‌دارن مقابل مجلس بود که این افراد که تعداد آنها از عدد ۱۵ عبور نمی‌کرد می‌گفتند که آنها کامیون مد نظرشان را بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان پیش‌خرید کرده‌اند اما اکنون برای تحویل کامیون‌ها شرکت «ماموت‌دیزیل» از آنها مبلغ ۳۲۰میلیون تومان درخواست کرده و دلیل آن را افزایش قیمت ارز دانسته است.

* اختیارات صندوق توسعه ملی به سه قوه و بخش خصوصی بازگشت

وکلای ملت در ابتدای جلسه طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۸۴ قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

اصل ماده واحده این طرح با ۱۵۸ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۳۱ رای ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید و سپس رئیس مجلس حذف ماده واحده طرح مذکور را به رای وکلای ملت گذاشت که خانه ملتی‌ها با ۳۸ رای موافق، ۱۳۵ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع از ۲۴۱ نماینده حاضر در جلسه، با حذف ماده واحده طرح مذکور نیز مخالفت کردند.

بهارستان نشینان سپس با یک پیشنهاد اصلاحی در جزئیات ماده واحده این طرح با ۱۶۰ موافق ، ۳۴ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه، بالاخره بعد از ۳ بار رای گیری با جزئیات طرح اصلاح ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم موافقت کردند.

به موجب مصوبه مجلس، وزرای کار و امور اجتماعی و نفت از ترکیب اعضای هیئت امنای صندوق توسعه ملی حذف شدند.

ترکیب اعضای هیئت امنای صندوق توسعه ملی متشکل از مسئولان ۳ قوه و بخش خصوصی است.

خانه ملتی‌ها همچنین در تبصره یک جزء (ج) ماده ۸۴ قانون برنامه مقرر کردند که جلسات هیئت امنای صندوق توسعه ملی هر ۴ ماه یکبار برگزار شود.

بهارستان نشینان همچنین یکی از اختیارات و وظایف هیئت عامل را اصلاح کردند که به موجب این اصلاح مقرر شد افتتاح یا بستن حساب‌های ارزی در حساب‌های مورد نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و حساب‌های ریالی نزد بانک مرکزی و معرفی صاحبان امضای مجاز از بین اعضای هیئت عامل، رئیس و سایر مدیران صندوق توسعه ملی، انجام شود.

مجلسی‌ها در مصوبه دیگری نیز مقرر کردند اتخاذ تصمیم نسبت به هر گونه اقدامی به نام صندوق توسعه ملی در محدوده وظایف و اهداف مندرج در اساسنامه به جز آنکه تصمیم درباره آنها به صراحت در حوزه صلاحیت هیئت امنا یا رئیس هیئت عامل است و هیچ کدام از وظایف هیئت امنا قابل تفویض به هیئت عامل و مراجع دیگر نیست و اختیارات تفویض شده قبلی نیز لغو می‌شود.

نمایندگان ملت همچنین مقرر کردند که منابع صندوق توسعه ملی فقط در حساب‌های مورد نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری شود.

*سعدون‌زاده: جاده آبادان ـ ماهشهر هزار و ۳۲۵ قربانی گرفته است

پس از بررسی طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۸۴ قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه، جواد سعدون‌زاده نماینده مردم آبادان طی اخطاری با استناد به اصل ۱۹ قانون اساسی خطاب به رئیس مجلس گفت: شما باید شرایط یکسانی را برای آحاد مردم ایران در نظر بگیرید. متاسفانه حادثه دلخراشی در آبادان رخ داد و ۱۰‌ها جنازه روی دست‌مان ماند اما شما برخلاف انتظار ما هیچ عنایتی به این حادثه نداشتید.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رفت رئیس مجلس در آغاز جلسه علنی به خانواده‌های عزادار آبادانی تسلیت بگوید و یا پیام تسلیت خطاب به آنها صادر کند، گفت: وزارت راه و شهرسازی علیرغم وعده‌هایی که به مردم آبادان داده است هنوز جاده آبادان ـ ماهشهر را به مرحله بهره‌برداری نرسانده است.

سعدون‌زاده با بیان اینکه جاده آبادان ـ ماهشهر هزار و ۳۲۵ قربانی از مردم خوزستان گرفته است، خطاب به لاریجانی گفت شما باید طی یک نامه شدیدالحن به وزیر راه و شهرسازی نسبت به حوادث ناگوار جاده آبادان- ماهشهر اعتراض کنید.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار نماینده مردم آبادان گفت: این‌گونه حوادث که در آبادان و در کشور رخ می‌دهد، ناگوار و دلخراش است و باید رسیدگی شود، و البته کمیسیون‌های مربوطه این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

وی افزود: وقتی وارد دستور می‌شویم بهتر است نمایندگان درباره دستور جلسه اخطار یا تذکر بدهند.

در جریان بررسی طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، دولت پیشنهاد سلب دو فوریت را طبق ماده۱۶۲ آئین نامه داخلی مجلس تقدیم هیئت رئیسه کرد.

*لاریجانی: پیشنهاد دولت برای سلب دو فوریت اصلاح برنامه پنجم قابل طرح نیست

علی لاریجانی رئیس مجلس خطاب به نمایندگان گفت: طبق ماده ۱۶۲ باید قبل از ورود به شور در ماده واحده طرح یا لایحه‌ای دولت پیشنهاد خود را ارائه می‌داد اما در بخش دوم این ماده مطرح شده که پیش از بررسی مواد طرح‌ها و یا لوایح، دولت یا ۱۵ نفر از نمایندگان می‌توانند پیشنهاد سلب فوریت را ارائه دهند که به نظر می‌رسد با توجه به این بخش از آئین نامه پیشنهاد دولت را می‌توانیم مطرح کنیم.

پس از این سخنان لاریجانی نماینده دولت پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی درباره پیشنهاد قوه مجریه، اظهار داشت: در قانون برنامه پنجم تصمیم گرفته شد اساسنامه صندوق توسعه ملی مطرح و تصویب شود که در آنجا موضوعات و مسائل زیادی صورت گرفت.

وی افزود: پس از تصویب این اساسنامه هم اکنون هیئت عامل صندوق توسعه ملی ۱۴ ماه است که شروع به کار کرده و در این ۱۴ ماه گذشته از اجرای اساسنامه این صندوق با مشکلات زیادی مواجه شدیم، از این رو دولت می‌خواهد مجلس اجازه دهد پیشنهاد کامل و جامعی مطرح شود و به صحن علنی بیاید.

نماینده دولت ادامه داد: اجازه دهید یک بار برای همیشه اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شود و پیشنهاد می‌دهیم دو فوریتی طرح مذکور سلب شده و به کمیسیون بازگردد.

پس از سخنان نماینده دولت تعدادی از وکلای ملت در تذکراتی نسبت به ارائه این پیشنهاد انتقاد کردند.

*قاضی‌پور: دولت نمی‌تواند طرح‌های مجلس را وتو کند

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در تذکری آئین نامه‌ای و در اخطاری قانونی، اظهار داشت: انتظار نداشتیم دولت بیاید طرح‌های مجلس را وتو کند.

وی افزود: دولت می‌توانست قبل از ورود به شور، پیشنهاد سلب دو فوریت را ارائه دهد اما هم اکنون وارد شور شدیم و نمی‌تواند پیشنهاد دهد.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر قاضی پور گفت: در بخش دوم ماده ۱۶۲ آمده پیش از بررسی مواد طرح و لایحه، دولت می‌تواند پیشنهاد سلب دو فوریت دهد.

قاضی‌پور به وی پاسخ داد: برداشت شما در این زمینه درست نبوده اما حالا می‌خواهید با دولت تبانی کنید، مسئله دیگری است.

قاضی‌پور همچنین گفت: باید مشخص شود پول‌های صندوق توسعه ملی را به کجا واریز کردند تا ملت ایران بدانند بر سر پول‌های ایران چه آمده است.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام موسی غضنفر‌آبادی نماینده مردم بم در خانه ملت نیز در تذکری نسبت به سخنان قاضی پور انتقاد کرد و با استناد به بند ۷ ماده ۲۴ آئین نامه داخلی مجلس گفت: اینکه آقای قاضی‌پور می‌گوید چه بلایی بر سر پول‌ها آمده، این گونه صحبت کردن درست و مناسب نیست.

احمد توکلی نماینده تهران در مجلس آخرین نماینده‌ای بود که درباره این پیشنهاد به بیان تذکری آئین نامه‌ای پرداخت و تصریح کرد: شور در ماده واحده هم اکنون حتما آغاز شده است.

وی افزود: اگر ماده واحده را از طرح‌ها و لوایحی که مواد مختلف دارند، منفک نکنید، اعتبارت ماده ۱۶۲ آئین نامه داخلی مجلس عبث می‌شود.

توکلی ادامه داد: کلیات طرح اصلاح ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم در مجلس بحث و تصویب شده و وارد جزئیات شده‌ایم و اصلا ذکر خاص ماده واحده اگر هر زمانی چنین پیشنهادی دهند، در اینجا عبث می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز با قبول کردن تذکر احمد توکلی گفت: دولت پیشنهاد سلب دو فوریت را قبل از ورود جزئیات ارائه داد اما درست است ما هم اکنون وارد شور شدیم و نمی‌توانیم پیشنهاد دولت را طرح کنیم. ایراد آقای توکلی وارد است بنابراین بررسی پیشنهاد دولت قابل طرح نیست.

*نظرات مخالفان طرح متوقف کردن فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مخالفت با کلیات طرح اصلاح اجزای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال۹۱ گفت: آن چیزی که در کمیسیون برنامه و بودجه درباره اصلاح بودجه سال ۹۱ منتشر شده بود را هر چقدر مطالعه کردم چیزی از آن نفهمیدم.

وی با بیان اینکه میزان درآمد حاصل از حامل‌های انرژی در قانون هدفمندی یارانه‌ها ۶۶ هزار میلیارد تومان است، افزود: در طرح کمیسیون برنامه و بودجه به دولت اجازه داده شده که ۵۶ هزار میلیارد بیشتر وصول نکند در حالی که دولت چنین حقی ندارد؛ حتی اگر ما قانونی را مصوب نکنیم، دولت نمی‌تواند تخلف کند و اگر هم بخواهد بکند با تصویب قانون نیز می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه نیازی به اصلاح طرح ماده ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه کل کشور نیست، از نمایندگان مجلس خواست با کلیات این طرح مخالفت کند.

حجت‌الاسلام سید مهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان نیز در مخالفت با کلیات طرح اصلاح ماده ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال ۹۱، گفت: از طرفی ما میگوییم دولت باید برای حل مشکلات اقتصادی اقدام نماید و از طرفی دیگر با تصویب قانون دست دولت را می‌بندیم که این دو با یکدیگر در تضاد است.

وی با طرح این سؤال که کسری بودجه را چگونه باید تامین کرد، افزود:‌ دولت باید با کدام منابع می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند اگر قرار باشد ما اجازه ندهیم تا قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد، دولت درآمدی برای حل مشکلات اقتصادی نخواهد داشت.

موسوی‌نژاد با انتقاد از مطرح شدن طرح اصلاح ماده ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه کل کشور از نمایندگان مجلس خواست در راستای کمک به دولت برای حل مشکلات اقتصادی به کلیات این طرح رای ندهند.

مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران نیز در مخالفت با طرح اصلاح اجزای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه کشور در جلسه علنی مجلس گفت: در قانون بودجه ۱۰ هزار میلیارد کسری در نظر گرفته شده که ما هیچ ردیفی برای تامین آن در نظر نگرفتیم. بر همین اساس تصویب چنین طرحی با موضوع ما مغایرت دارد.

وی با بیان اینکه باید زمینه کسری بودجه را رفع کنیم، افزود: در شرایط کنونی دولت راه دشواری برای حل مشکلات دارد، لذا ما باید به فکر تامین کسری بودجه باشیم نه اینکه مسیر تامین درآمد دولت را ببندیم.

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اظهارات لاهوتی گفت: ما طرح را به طور کامل مطالعه کرده‌ایم و برای حل مشکلات آن را به مجلس ارائه کرده‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات نماینده دشتستان که گفته بود طرح اصلاح ماده ۸۴ قانون بودجه کل کشور دست دولت را برای حل مشکلات می‌بندند، افزود:‌ ما نمی‌خواهیم دست دولت را ببندیم. وقتی خود دولت می‌گوید نمی‌خواهد فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، ما می‌خواهیم این اقدام دولت قانونی باشد نه تخلف. لذا می‌خواهیم اقدام دولت برای متوقف کردن فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را قانونی کنیم.

*نظرات موافقان طرح متوقف کردن فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها

احمد توکلی نماینده مردم تهران در موافقت با طرح متوقف کردن فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: با وضعیتی روبرو هستیم که دولت با مصلحت‌اندیشی شرایط سختی را به وجود آورده است و شرایط کشور به لحاظ تورمی بسیار حساس شده است.

وی با بیان اینکه در زمان تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تذکر و هشدارهای او برای دقت در اجرای این قانون رعایت نشده است، افزود: دولت با عجله کار کرد. کاری که باید ۵ ساله انجام می‌شد را ۲ ساله انجام داد. ما اگر تند‌روی کنیم باید ترمز‌دستی را بکشیم و حتی شاید عقب‌گرد کنیم چرا که آثار شوک‌های اقتصادی با وقفه ظاهر می‌شود و به دلیل سوء مدیریت دولت که ضمیمه تحریم‌ها شد ما اکنون شاهد مشکلات زیادی هستیم.

توکلی با اشاره به استمرار کاهش قیمت ارز در بازار گفت: می‌گویند ارز ارزان شده است که باید گفت دولت چرا موجب دو برابر شدن قیمت ارز شد تا به نفع آنهایی که دارایی دارند شد و به ضرر کسانی که پس‌انداز دارند.

نماینده مردم تهران از ارسال نامه محرمانه خود به رئیس‌ مجلس درباره وضعیت اقتصادی کشور خبر داد و گفت: در این نامه گفتم اگر توجه نداشته باشیم شرایط کشور در آینده بهتر از این بود نخواهد بود و خدایی ناکرده ممکن است تورم غیرقابل باوری را شاهد باشیم.

توکلی متوقف شدن افزایش قیمت‌های انرژی در سال جاری را ضروری خواند و طرح اصلاح ماده ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه ۹۱ را از سوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عقلایی توصیف کرد و در نهایت از نماینده‌ها خواست با کلیات این طرح موافقت کنند.

محمد‌علی اسفنانی نماینده مردم فریدون شهر نیز در موافقیت با طرح اصلاح ماده ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه کل کشور گفت: در شرایط کنونی تصویب کلیات این طرح که مانع اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌‌ها می‌شود ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه مجلس می‌خواهد دولت را ملزم به متوقف کردن فاز دوم هدفمند‌کردن یارانه‌ها کند افزود: در بحث هدفمند ‌کردن یارانه‌ها هیچ نیازی به افزایش قیمت کالاها در سال جاری نیست و افزایش قیمت‌ها شرایط کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد.

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس بعد از استماع سخنان نمایندگان مخالف، موافق و نمایندگان دولت و کمیسیون بودجه مجلس درباره طرح اصلاح اجزای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه کل کشور، کلیات این طرح را با ۱۶۸ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع تصویب کردند.

* ممنوعیت اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها/افزایش قیمت‌ها ممنوع می‌شود

وکلای ملت در بهارستان اصلاح اجزای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال ۹۱ کل کشور را بررسی و با کلیات‌ آن را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس با ۱۶۸ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع با کلیات طرحی موافقت کردند که به موجب آن به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و اجرای دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هرگونه افزایش قیمت کالاها در سال۹۱ ممنوع خواهد شد.

*نماینده دولت: وقتی دولت گفته نمی‌خواهد فاز دوم را اجرا کند نیازی به مصوبه نیست

سید ابراهیم ابراهیمی نماینده دولت در مجلس درباره طرح الحاق یک تبصره به بندهای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال ۹۱ کشور، گفت: ما با این طرح مخالفیم چون وقتی دولت مکررا نیز اعلام کرده است که به دلیل شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قصد اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را ندارد، چه دلیلی دارد مجلس درباره این موضوع قانون تصویب کند.

وی با بیان اینکه دولت بارها اعلام کرده و اکنون نیز می‌گوئیم که نمی‌خواهیم فاز دوم هدفمندکردن یارانه‌ها را اجرا کنیم، اکنون نیازی به تصویب قانون در این باره نیست چرا که نمایندگان مجلس نیز می‌دانند که دولت قصد اجرای فاز دوم هدفمندکردن یارانه‌ها ندارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس بعد از سخنان نماینده مجلس گفت: بنابر سخنان شما دولت مخالف این طرح نیست، که ابراهیمی در پاسخ گفت: ما مخالف این طرح هستیم چون ضرورتی ندارد. رئیس مجلس سپس گفت: شما پس قلبا موافق هستید و لسانا مخالف.

* موافقت مجلس با یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، بررسی طرح دوفوریتی تأمین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر را در دستور کار خود قرار دادند.

بعد از بیان اظهارات موافقان و مخالفان این طرح دوفوریتی وکلای ملت با ۱۲۸رأی موافق، ۶۱ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع با بررسی دو فوریتی این طرح مخالفت کردند.

بر همین اساس رئیس مجلس یک فوریت این طرح را نیز به رأی مجلس گذاشت که این بار نمایندگان با ۱۳۹ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در صحن علنی با بررسی یک فوریتی این طرح موافقت کردند.

در ماده واحده این طرح آمده است که دولت موظف است به منظور کمک به معاش خانواده‌های نیازمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان‌های بهزیستی کشور و ۱۰درصد جمعیت آسیب‌پذیر «اولین دهک پایین درآمدی جامعه» نسبت به تأمین کالاهای اساسی آنان شامل برنج، روغن، قند و شکر، مرغ و گوشت قرمز، با اختصاص ارز مرجع و از محل اعتبارات نهادهای مذکور و کمک‌های اختصاص یافته از منابع بودجه عمومی اقدام و از طریق کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور بین آنان توزیع کنند.

در تبصره این ماده نیز آمده است که اعتبارات موضوع مستمری محرومین در سال ۹۱ صد در صد تخصیص یافته تلقی می‌شود.

*پایان جلسه علنی امروز مجلس

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد در پایان نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۱ آبان) مجلس شورای اسلامی زنگ پایان جلسه نهاد قانونگذاری را رأس ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه به صدا درآورد.

جلسه بعدی قوه قانونگذاری رأس ساعت ۸ صبح روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه تشکیل خواهد شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2226

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.