نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران با تشکیل کمیته ای مشترک برای پیگیری گفت و گوها تا حل بحران این کشور، به کار خود پایان داد. نشست گفت و گوی ملی سوریه که از صبح یکشنبه در تهران آغاز شده بود، شامگاه دیروز به کار خود پایان داد. شرکت کنندگان در این نشست، ...

نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران با تشکیل کمیته ای مشترک برای پیگیری گفت و گوها تا حل بحران این کشور، به کار خود پایان داد.

نشست گفت و گوی ملی سوریه که از صبح یکشنبه در تهران آغاز شده بود، شامگاه دیروز به کار خود پایان داد. شرکت کنندگان در این نشست، پشت درهای بسته راهکارهای رسیدن به توافق و پایان خشونت ها در سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر از نشست پشت پرده معارضین سوری از اختلافات جدی شرکت کنندگان در اجلاس تهران حکایت دارد به شکلی که برخی از آنان بحث دولت انتقالی در سوریه را مطرح کرده اند، این در حالی است که براساس گزارش های دریافتی هیچ یک از شرکت کنندگان در اجلاس تهران بحثی در رابطه با لزوم کنار رفتن بشار اسد مطرح نکرده و همگی بر انجام اصلاحات و پیگیری پروسه سیاسی و برگزاری انتخابات تاکید داشته اند. در پایان این نشست، شرکت کنندگان درباره تشکیل یک کمیته مشترک ۱۶ نفره با یکدیگر توافق کردند. همچنین مقرر شد کمیته پیگیری با برقراری ارتباط با سایر نمایندگان آحاد مردم سوریه ، نسبت به شکل گیری گفتگوی ملی فراگیر و دستیابی به آشتی ملی و اجرای اصلاحات سیاسی تلاش کند.

نشست بعدی در دمشق

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: وظیفه اصلی این کمیته، تهیه مقدمات برگزاری نشست بعدی گفت و گوی ملی در شهر دمشق پایتخت سوریه است.در پایان این نشست صالحی وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از شرکت همه طرفهای سوری شرکت کننده در این نشست با عنایت به ابتکار عمل تشکیل کمیته پیگیری تداوم گفتگوهای فراگیر در سوریه ، تشکیل این کمیته را به شرکت کنندگان در نشست تبریک گفت. وزیر امور خارجه همچنین ضمن محکومیت تداوم جنایات صهیونیستها علیه نوار غزه بر ضرورت تحرک و اقدام فوری مجامع جهانی بویژه سازمان ملل متحد و همچنین کشورهای اسلامی برای حمایت از مردم بی دفاع ، تحت محاصره و مقاوم فلسطین در غزه تاکید کرد. سفیر ایران در دمشق نیز در حاشیه این نشست گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه، راه حلی سیاسی است.

همه مخالفین با قطار راه حل صلح آمیز همراه شوند

محمدرضا شیبانی اظهارداشت: انتظار می رود همه گروه های مخالف با قطاری که از سوی ایران با نام »راه حل صلح آمیز« شروع به حرکت کرده، همسو شوند. وی نشست تهران را دومین برنامه در جهت گفت وگوی ملی سوریه دانست و گفت: در این نشست برخی از شخصیت های سوریه در خارج از این کشور شرکت کرده اند. سفیر ایران در سوریه گفت: این نشست می تواند مقدمه و سنگ بنایی برای اقدامات و حرکت های بعدی باشد که بتواند نشست فراگیر ملی را در سطح سوریه با مشارکت تمام طیف های فعال در این کشور فراهم کند. شیبانی با تاکید بر این که نشست تهران، نخستین و آخرین نشست برای حل بحران سوریه نخواهد بود، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری نشست های بعدی، بتوان در مقابل نگاهی که از طریق اقدام نظام برای حل بحران سوریه است، از راه سیاسی و مسالمت آمیز، به بحران در این کشورپایان داد.

وی با یادآوری خسارت های غیرقابل جبران به مردم سوریه در نتیجه اقدامات مسلحانه گروه های معارض با تخریب زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی، افزود: امیدواریم افرادی که طرفدار اقدام مسلحانه در سوریه هستند با برگزاری نشست تهران، در نگاه و رویکردشان تجدیدنظر کنند. نشست گفتگوی ملی سوریه با شعار خشونت نه ، مردمسالاری آری برای اولین بار با حضور بیش از ده ها تن از نمایندگان آحاد مردم سوریه از گروهها و احزاب موافق و مخالف و وزیر آشتی ملی این کشور به مدت دو روز در تهران برگزار شد. ترکیب شرکت کنندگان در نشست تهران از ۴۰ حزب سیاسی فعال در صحنه سوریه روسای عشایر و قبایل، شخصیت های مستقل، سازمان ها و مجموعه های فعال اجتماعی، کمیته هایی که در مناطق بحرانی سوریه فعالند و برخی از گروه های مذهبی اعم از مسیحی و مسلمان بوده است. گفته شد ۱۳۰ شخصیت از داخل سوریه حضور داشتند که در این نشست قریب به ۴۰ شخصیت سوری و غیرسوری از خارج آمده بودند.

نمایندگان کشورهای چین ، روسیه ، ترکیه ، لبنان، مصر ، نیکاروگوئه و برزیل از جمله کسانی بودند که در نشست صبح نظرات کشورهای خود را درباره سوریه با تأکید بر جلوگیری از خشونت و گفتگوی ملی در سوریه اعلام کردند که البته لاوروف وزیر خارجه روسیه در پیام خود به این نشست بر ناتوانی کشورهای غربی در حل بحران سوریه تأکید کرده بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2359

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.