مسکو – معاون وزیر امور خارجه روسیه از گروه ۱+۵ خواست تا حق جمهوری اسلامی ایران را در دستیابی به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز بدون هیچ پیش‌ شرطی به‌رسمیت بشناسد.   به گزارش پیارم به نقل از ایرنا، ˈایگور مارگولوفˈ روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با خبرگزاری ˈاینترفاکسˈ روسیه با بیان این که مسکو پیشنهادات گروه ...

مسکو – معاون وزیر امور خارجه روسیه از گروه ۱+۵ خواست تا حق جمهوری اسلامی ایران را در دستیابی به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز بدون هیچ پیش‌ شرطی به‌رسمیت بشناسد.

 

به گزارش پیارم به نقل از ایرنا، ˈایگور مارگولوفˈ روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با خبرگزاری ˈاینترفاکسˈ روسیه

با بیان این که مسکو پیشنهادات گروه ۱+۵ را به ‌عنوان مبنای اساسی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران می پذیرد، اظهار داشت: گروه ۱+۵ باید بدون هیچ پیش‌ شرطی حق ایران را در دستیابی به برنامه هسته‌ای صلح‌ آمیز به‌رسمیت بشناسد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: معتقدیم که روند حل و فصل پایدار و درازمدت مسأله هسته ای ایران باید پذیرفتن بدون قید و شرط حق این کشور برای توسعه برنامه هسته ای غیرنظامی ازجمله حق غنی سازی اورانیوم باشد که باید پس از رفع مسایل باقی مانده در باره کنترل کامل فعالیت های هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام گیرد.

وی همچنین گفت که گروه ۱+۵ همواره مواضع هماهنگ و واحدی را در مذاکرات هسته‌ای با ایران دارد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: هدف تمامی کشورهای عضو گروه ۱+۵ واحد و بر اساس حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک وضع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران مبتنی بر سلسله مراحل و همکاری متقابل است.

مارگولوف با اشاره به مواضع مشترک روسیه و چین در باره مسأله هسته ای ایران و تشریک مساعی دو کشور در خصوص این مسأله اظهار داشت: گفت وگوهای با چین در باره مسایل هسته ای ایران را عالی ارزیابی می کنیم.

وی با انتقاد از تحریم های یکجانبه واشنگتن در باره تهران گفت: به همراه شرکای چینی بارها اعلام کرده ایم که تحریم های یکجانبه آمریکا و فشار بر ایران، مذاکرات را به بن بست می کشاند.

مارگولوف افزود: این گونه اقدامات، شرایط نامساعدی را ایجاد کرده و روند پیچیده تلاش های دیپلماتیک برای یافتن راه حل مسأله هسته ای ایران را دشوارتر می کند.

وی ادامه داد: تهدیدها درباره بکارگیری نیروی نظامی برای حل مسأله هسته ای ایران را نیز غیرسازنده و خطرناک می دانیم.

معاون وزیر خارجه روسیه با بیان این که گروه ۱+۵ در مذاکرات با ایران موضع واحد و هماهنگ شده ای دارد، اظهار داشت: هدف تمام اعضای گروه یکی است که شامل حل و فصل دیپلماتیک-سیاسی وضع پیرامون برنامه هسته ای ایران بر اساس اصول گام به گام و اقدام متقابل می شود.

وی گفت: برای پیشبرد این سیاست با دیگر اعضای گروه ۱+۵ تشریک مساعی می کنیم.

مارگولوف افزود: در سایه این تلاش ها بسته پیشنهادات تجدید شده ای را شامل خواسته ها و مشوق ها فراهم کرده و در اجلاس آلماتی در روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه فوریه گذشته به طرف ایرانی ارائه کردیم و امیدواریم مبنایی برای پیشبرد روند مذاکرات با این کشور باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=3456

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.