// پیارم – کارشناس طبیعت گردی، شهر تهران را گنجینه ای ارزشمند برای جذب گردشگران پرنده نگر عنوان کرد و گفت: ۱۴۸ گونه پرنده وحشی در تهران شناسایی شده است و بسیاری از پرندگان در فصل مهاجرت از این شهر عبور می کنند. به گزارش  پیارم به نقل ازخبرنگار فرهنگی ایرنا، ˈپرویز بختیاریˈ شب ...

 

//

پیارم – کارشناس طبیعت گردی، شهر تهران را گنجینه ای ارزشمند برای جذب گردشگران پرنده نگر عنوان کرد و گفت: ۱۴۸ گونه پرنده وحشی در تهران شناسایی شده است و بسیاری از پرندگان در فصل مهاجرت از این شهر عبور می کنند.

به گزارش  پیارم به نقل ازخبرنگار فرهنگی ایرنا، ˈپرویز بختیاریˈ شب گذشته(چهارشنبه) در آیین افتتاح خانه طبیعت گردان ایران در مجموعه سعدآباد افزود: پرنده نگری یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین شاخه های طبیعت گردی به شمار می رود.

وی تاکید کرد: انواع پرنده در محدوده شهر تهران به خاطر اختلاف ارتفاع در این شهر یافت می شود و می توان تورهای پرنده نگری را در پارک های بزرگ پایتخت به راه انداخت.

این فعال طبیعت گردی با بیان اینکه کوچک ترین پرنده خاورمیانه در نیمه دوم سال در تهران زیست می کند، ادامه داد:‌ بسیاری از پرنده هایی که برای گردشگران اروپایی حایز اهمیت هستند، در تهران یافت می شوند.

بختیاری افزود: برخی پرنده های مهاجر و عبوری نیز از شهر تهران گذر می کنند که می توان با داشتن آگاهی لازم از زمان مهاجرت این نوع پرندگان، تورهای پرنده نگری جذابی را برگزار کرد.

این کارشناس حوزه پرنده نگری گفت: برای نمونه پرنده ˈکاکلی سرسیاهˈ در تمام پارک های تهران که دارای دریاچه های بزرگ باشد، قابل رویت است.

وی با یادآوری اینکه در تهران چهار نوع گنجشک یافت می شود، افزود: برای نمونه گنجشک ˈسینه سیاهˈ زمستان ها به تهران می آید و اوایل فروردین ماه از این شهر کوچ می کند و کافی است برای دیدن آن کمی دقت داشته باشیم.

به گفته بختیاری، در تهران دو نوع طوطی، هفت نوع سهره و انواع توکاها زندگی می کنند و حتی بلبل هزاردستان که پرنده ای مهاجر است، در زمان مهاجرت از آفریقا به سمت زیست گاه خود چند وقتی در تهران دیده می شود.

این فعال پرنده نگری، به دیده شدن انواع پرندگان شکاری در آسمان تهران نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از این پرندگان در مسیر مهاجرت به آفریقا بر فراز آسمان پایتخت و بویژه در مناطق جنوبی تهران دیده می شوند که از جمله می توان به قرقی، بالابان، طرلان، عقاب، دلیجه و … اشاره کرد.

وی تهران را دارای ظرفیت بسیار مناسب برای توسعه رشته پرنده نگری به شکل تخصصی آن عنوان کرد و از مسوولان خواست تا از این ظرفیت برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری کشور استفاده کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=3258

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.