رئیس‌جمهور گفت:‌ ایران و چین در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از گذشته تاکنون همکاری‌های ارزشمندی داشته‌اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱+۵ است تا طرفین به توافق جامع و نهایی دست یابند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به ...

رئیس‌جمهور گفت:‌ ایران و چین در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از گذشته تاکنون همکاری‌های ارزشمندی داشته‌اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱+۵ است تا طرفین به توافق جامع و نهایی دست یابند.

خبرگزاری فارس: خواهان تلاش بیشتر پکن در مذاکرات ایران با ۱+۵ برای رسیدن به توافق نهایی هستیم


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار داشت: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مذاکرات مهم روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس‌های «شانگهای» و «سیکا»، گفت: ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط فی ما بین نمی‌بیند و در انتظار است با سفر «پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین به تهران در آینده‌ای نزدیک این همکاری‌ها بیش از پیش ارتقاء یابد.

وی سوابق همکاری دو کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد و گفت: چین در دورانی که ایران مورد تجاوز قرار گرفت و در هنگام تحریم‌ها اقدامات مفیدی انجام داد که راهگشا و مفید بود و ما هیچ گاه این روابط دوستانه را فراموش نخواهیم کرد.

رئیس جمهوری گفت: ایران و چین همچنین در زمینه فناوری صلح آمیز هسته‌ای از گذشته تاکنون همکاری‌های ارزشمندی داشته اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱+۵ تا طرفین به توافق جامع و نهایی دست یابند.

وی از سفیر جدید چین خواست تا تمام مساعی خود را برای تحقق طرح های امضاء شده میان دو کشور در حوزه ایجاد شهرک «آی تی»، قراردادهای «فاینانس» و انرژی را بکار ببندد.

روحانی ادامه داد: ایران آماده است تا در ساخت مخازن بزرگ نفت و پالایشگاه‌های بزرگ با چین همکاری کند.

رئیس‌جمهوری از حضور شرکت‌های چینی برای سرمایه گذاری در بنادر چابهار و جاسک استقبال کرد و گفت: طرح اتصال راه آهن بندر چابهار از طریق کشورهای افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان به چین می‌تواند زمینه‌های توسعه همکاری بیش از پیش را فراهم آورد و ایران به سرعت در حال تکمیل قطعه ریلی بندر چابهار تا افغانستان است.

وی از قراردادهای مهم ایران و چین در مذاکرات دوجانبه را همکاری دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک با هفت گروه کاری در تهران خواند و گفت: نتیجه تلاش های این کمیسیون باید زمینه های تعامل تهران – پکن در هفت شاخه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم کند و با سفر رییس جمهوری چین و قراردادهای نهایی در این خصوص امضا شود.

پانگ سن سفیر جدید چین نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی هایش با مقامات عالی رتبه چین برای پیشبرد روابط دو جانبه، گفت: پکن خواهان توسعه روابط در حوزه «آی تی»، «فاینانس» و انرژی است.

وی تأکید رییس جمهوری چین برای احیاء جاده ابریشم از طریق آبهای آزاد را خاطر نشان کرد و گفت: این اقدام می تواند منجر به ارتباط بیشتر دو ملت و افزایش تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شود.

پانگ سن با بیان اینکه دو کشور در حوزه مسایل منطقه ای و جهانی دیدگاه مشترک دارند و از یکدیگر حمایت کرده اند، گفت: از اشتراک مساعی ایران قدردانی می کند و آماده است تا در حد توان این بسترهای مشترک را افزایش دهد.

سفیر جدید چین با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان نماینده ویژه چین در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشته است، گفت: کشورش همواره از حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در چارچوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای حمایت کرده است.

وی افزود: ما مخالف تحریم های یک جانبه ایجاد تکلیف برای کشورهای خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در مذاکرات آتی ایران با ۱+۵ از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=13352

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.