استاندار مانگستائو قزاقستان با سفر به پایتخت اقتصادی ایران از بخش‌های مختلف بندر شهید رجایی بازدید کرد و از انعقاد قراردادهای مشترک در زمینه عملیات بندری و توسعه شبکه راه‌آهن بین ۲ کشور خبر داد.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، آلیک آیدار بایف صبح امروز در همراه با هیئتی ...

استاندار مانگستائو قزاقستان با سفر به پایتخت اقتصادی ایران از بخش‌های مختلف بندر شهید رجایی بازدید کرد و از انعقاد قراردادهای مشترک در زمینه عملیات بندری و توسعه شبکه راه‌آهن بین ۲ کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: استاندار مانگستائو قزاقستان از بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران بازدید کرد

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس، آلیک آیدار بایف صبح امروز در همراه با هیئتی بلند پایه برای بررسی زمینه‌های همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی ۲ کشور از مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران دیدن کرد.

وی اظهار کرد: روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی بین ۲ کشور ایران و قزاقستان سال به سال در حال افزایش است و امروز هم در قزاقستان و هم در ایران طرح‌های مشترکی به منظور تعمیق روابط اقتصادی در دست اجراست.

استاندار مانگستائو قزاقستان هدف از سفر خود به پایتخت اقتصادی ایران را بررسی توانمندی‌های صنعت حمل و نقل ایران و استفاده از ظرفیت‌های بندر شهید رجایی توسط سرمایه‌گذاران این کشور اعلام کرد.

وی افزود: طرح اتصال راه‌آهن ایران به قزاقستان و ترکمنستان امسال نهایی شده و این خط آهن، کوتاه‌ترین مسیر حمل کالا از کشورهای حوزه خلیج فارس به مقصد قزاقستان است.

بایف، مانگستانو را نزدیک‌ترین استان کشور قزاقستان به ایران دانست و گفت: حمل کالاهای تولیدی کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله کالاهای اساسی به قزاقستان و ارسال محموله‌های گندم، مواد شیمیایی و سایر کالاهای مورد علاقه کشورهای این حوزه از برنامه‌های تجاری قزاقستان است.

به گفته این مقام قزاقستانی، قرار است بین بندر اکتائوی این کشور و بندر شهید رجایی قراردادهای مشترکی در زمینه عملیات بندری و توسعه شبکه راه‌آهن امضا شود.

مجتبی خوش‌نیت معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در حاشیه این بازدید گفت: تاکنون بیش از هشت هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای احداث پایانه‌های کانتینری و مخازن فرآورده‌های نفتی در اراضی این بندر توسط بخش خصوصی و برای نگه‌داری کالا به منظور واردات، صادرات، ترانزیت و سوآپ صورت گرفته است.

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین عنوان کرد: در حال حاضر، حدود ۵۰ کیلومتر خط ریلی در بندر شهید رجایی ایجاد شده تا قطارهای ترانزیتی بتوانند در این مسیر تردد کنند.

وی افزود: ظرفیت ایجاد شده در بخش ریلی کانتینری این بندر ۷۰۰ هزار TEU کانتینر در سال است که ترانزیت کالا را پشتیبانی می‌کند.

گفتنی است، سفر استاندار ایالت مانگستائوی قزاقستان به هرمزگان و بازدید از بزرگترین بندر تجاری ایران در حالی صورت گرفت که وی پیش از این از بنادر تجاری استان‌های مازندران و گلستان دیدن کرده بود.

 

این استان‌ها در ۲ سوی مسیر ترانزیتی کشور ایران واقع شده‌اند که به عنوان کریدور شمال جنوب شناخته می‌شود.

همچنین، مجتمع بندری شهید رجایی با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۸۸ میلیون تن کالا در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده و بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد.

این مجتمع بندری که بزرگترین بندر تجاری ایران محسوب می‌شود با بهره‌مندی از ۱۸ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری کرین) و چهار هزار و ۸۰۰ هکتار محدوده عملیاتی و پسکرانه، تخلیه و بارگیری حدود ۹۰ درصد کالاهای کانتینری کشور را انجام می‌دهد.

بندر شهید رجایی با بهره‌مندی از حدود ۴۰ پست اسکله و با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور و با ظرفیت ۶ میلیون TEU کانتینر در سال، حجم گسترده‌ای از عملیات جابه‌جایی کالاهای عمومی به ویژه محصولات فولادی، فله خشک، فله مایع و فرآورده‌های نفت خام در این بندر انجام می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11408

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.