بزرگ‌ترین قدرتی که می‌تواند در این زمینه به میدان بیاید رسانه‌ها هستند. ضمن اینکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار نباید در جیب رئیس دستگاه اجرایی کشور باشد، بلکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران ما قرار گیرد”. به گزارش پیارم به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، حجت‌الاسلام حسن ...

بزرگ‌ترین قدرتی که می‌تواند در این زمینه به میدان بیاید رسانه‌ها هستند. ضمن اینکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار نباید در جیب رئیس دستگاه اجرایی کشور باشد، بلکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران ما قرار گیرد”.

به گزارش پیارم به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز شنبه در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه های اطلاع‌رسانی که در تالار وحدت برگزار شد، ارتباطات و اطلاعات را  آفریننده اصلی قدرت در یک کشور دانست و گفت: اگر قدرت را به سخت و نرم تقسیم کنیم، بخش بزرگی از جنگ نرم در اختیار صاحبان فکر و اندیشه و بیان و قلم است.

وی افزود: هر کشوری که در آن آزادی اندیشه و سخن و بیان و قلم و گردش آزاد اطلاعات بیشتر باشد، زمینه پیشرفت و تعالی در آن کشور مهیاتر خواهد بود.

*دولت معتقد به آزادی مسئولانه است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بی‌تردید اگر در جامعه‌ای بیان‌ها بسته و قلم‌ها شکسته شود اعتماد عمومی در آن جامعه از بین خواهد رفت و چشم‌ها و گوش‌ها به سمت امکانات ارتباطاتی بیگانگان قرار خواهد گرفت، اظهارداشت: بگذاریم میدان قلم و بیان، میدان بازی باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود. البته آزادی بیان باید با در نظر گرفتن شرایط تاریخی، فرهنگی، دینی و مذهبی و شرایط اجتماعی آن کشور و جامعه باشد و به بیان دیگر دولت، معتقد به آزادی مسئولانه است.

*اگر رسانه‌ها ارزش‌ها و مقدسات را مراعات نکنند ارتباطشان با مردم قطع می‌شود

وی با اشاره به اینکه در همه جوامع اصول و ارزش‌ها و مقدساتی وجود دارد که باید مورد احترام همگان قرار گیرد، افزود: اگر رسانه‌ای بخواهد این اصول را مورد مراعات قرار ندهد بی‌تردید او رسانه‌ ارتباطی است، اما ارتباط خود را با جامعه و مردم تضعیف و یا قطع کرده است.

وی اضافه کرد: مقدسات دینی و مذهبی و ارزش‌های فرهنگی، ملی و قومی باید مورد احترام همگان باشد. شما می‌بینید که حساسیت‌ها امروز در جامعه ما حتی برای طوایف، اقوام، ایلات، تا چه اندازه زیاد است که با کوچک‌ترین خطایی یک جمع قابل ملاحظه‌ای می‌شورند. این معنای حساسیت جامعه ماست. از این رو همه ما باید به این حساسیت‌ها توجه کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته امروز می‌دانیم قدرت رسانه‌های ما هرچه بیشتر و قوی‌تر باشد، کشور توانمندتر در صحنه جامعه حضور خواهد یافت، گفت: چرا ما نتوانستیم بعد از ۳۵ سال کاری کنیم که بزرگان ما از شرایط فرهنگی جامعه ما رضایت داشته باشند؟ اشکال از کجاست؟ اگر با فشارها، شیوه‌های پلیسی، مساله فرهنگی حل شده بود که امروز نباید بعد از گذشت آن سال‌ها باز هم نگران فرهنگ جامعه‌مان باشیم.

“مشکل اعتیاد، طلاق، اختلافات اجتماعی، مشکلات مربوط به شکاف‌های اجتماعی، نادیده‌گرفتن قواعد بازی در مسائل سیاسی، بسیاری از مسائل و مشکلات اخلاقی و اجتماعی امروز، بخش بزرگ آن مربوط به ضعف در حوزه فرهنگ است”.

روحانی با طرح این پرسش که امروز فرهنگ در اختیار کیست؟ تصریح کرد: من خوشحالم که به ندای  مقام معظم رهبری، وزیر فرهنگ و ارشاد بلافاصله پاسخ داد و کار بسیار درستی بود، اما  چه مقدار از مسائل فرهنگی ما در اختیار آقای وزیر است؟ چه مقدار بودجه فرهنگی در اختیار بخش‌های فرهنگی دولتی است؟ چند برابر بودجه‌ای که در اختیار دولت به معنی قوه مجریه در زمینه فرهنگ است، در اختیار نهادهای دیگر است؟

وی با بیان اینکه در اختیار مراکز دیگری هم است که از بودجه عمومی بهره‌برداری و استفاده می‌کنند، ادامه داد: نیازی به نام بردن آنها نیست، اگر با این حرف‌ها فرهنگ درست می‌شد باید همه امروز اظهار رضایت می‌کردیم.

رئیس‌جمهور افزود: امروز بودجه عظیم فرهنگی در اختیار نهادها و بخش هایی است که لااقل تحت نظارت قوه مجریه کشور به معنی خاص کلمه نیستند. البته شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این امر باید بیندیشد و مسیری را در پیش گیرد تا بدانیم بخش فرهنگی ما با بودجه عمومی که در اختیار می‌گیرد چه می‌کند؟

روحانی ادامه داد: اینکه چقدر کتاب چاپ شد، تیراژش چقدر بود و چقدر سی دی منتشر کردیم، آمار فرهنگی نیست. اثر آن کتاب‌ها چه بود؟ اثر آن‌ همه سرمایه گذاری در بخش فرهنگ چه بود؟ اگر اثر خوب بود پس چرا امروز همه نگرانند؟ و همه ناراحتند؟ پس باید راه دیگری را برگزینیم و انتخاب کنیم.

وی اظهارداشت: حتی اگر در بخش مطبوعات نگاه کنیم، ببینید در این بخش، مطبوعاتی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند چقدرند؟ رسانه‌هایی که از بودجه خاص قوه مجریه استفاده می‌کنند چقدرند؟ بخش خصوصی ما چه مقدار فضا دارد؟

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نمی‌گویم رسانه به بخش خصوصی واگذار شود، گفت: اگر بحث اعتدال و توازن است، من نمی‌گویم بخش رسانه به بخش مردمی و بخش خصوصی واگذار کنیم، نه، یک توازنی، یک تعادلی برقرار شود.

*دولت یکی از وظایف خود را ایجاد تعادل و توازن می‌داند

“چه مقدار خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، روزنامه‌ها و مجلات در اختیار نهادها و بخش‌هایی است که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند و چه مقدار در اختیار بخش خصوصی است؟ پایداری مطبوعات یا رسانه‌های بخش خصوصی ما چه مقدار است؟ “

به گزارش تسنیم، روحانی افزود: اشاره شد به ۱۷۰ و چند سالی که جریده و روزنامه و مطبوعات در کشور ما شروع به کار کرده و سی و چند سالی که از انقلاب گذشته. به روزنامه‌ها نگاه کنید. جز یکی دو تا که آنها هم از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، بقیه روزنامه‌ها عمرشان چند ساله است؟ و چرا این نهال به درخت تنومند تبدیل نمی‌شود؟ و چرا پرثمر و پربار نمی‌شود؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه چرا بخش مطبوعات، جراید و رسانه‌های ما استقلال نمی‌یابند و روی پای خود نمی‌توانند بایستند؟ تاکید کرد: دولت یکی از وظایف خود را ایجاد این تعادل و توازن می‌داند. از ابتدا دولت معتقد بوده و امروز هم معتقد است که فرهنگ باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود.

روحانی گفت: اندیشمندان‌، صاحب نظران، انجمن‌های تخصصی و حرفه‌ای با قانون شفاف حرکت کنند چون حاکمیت با قانون است، اما قانون باید چه راجع به مطبوعات و چه رسانه‌ها و چه کتاب و فیلم روشن و شفاف باشد.

*معضل ما در جامعه فقر اقتصادی و فرهنگی است

وی با اشاره به اینکه امروز ساختن افکارعمومی در مسیر توسعه، تعالی، اخلاق و معنویت اهمیت دارد، این پرسش‌ها را مطرح کرد که” آیا اخلاق، اخلاق حرفه‌ای، در زمینه رسانه‌ها رو به توسعه و تعالی است؟ تهمت‌ها کم شده؟ اتهامات کم شده؟ سخنان ناروا کم شده؟ دروغ کم شده؟ “اگر این چنین است پس ما موفق بودیم و اگر نشده باید ببینیم اشکال کار کجاست؟

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما آزادی مسئولانه همه رسانه‌های ارتباطی را ارج می‌نهیم و از همه صاحبان فرهنگ، قلم و بیان می‌خواهیم که برای آنکه اذهان و افکار در مسیر منافع ملی و مصالح ملی قرار بگیرد و واقعیت‌ها را به مردم بگوییم، شعارها را کم کنیم و مشکلات جامعه را برای مردم تبیین کنیم. معضل ما در جامعه، فقر اقتصادی و فرهنگی است.

*اگر کسی خود را برتر می‌پندارد، این دولت او را برتر نمی‌بیند

روحانی معضل  جامعه  را نبود اخلاق حسنه عنوان کرد و با بیان اینکه “معضل ما امروز در جامعه نبودن اعتدال و افراط و تفریط‌هاست”، گفت: افراط‌ها آن چنان که گویی باید منزوی باشیم و درها بسته باشد، تفریط‌ها به گونه‌ای که گویی باید هویت اسلامی و ایرانی ما روز به روز تضعیف شود. ما دنبال اعتدال در این جامعه هستیم تا افراط‌ها و تفریط‌ها رخت بربندد.

وی توازن در امنیت  را مورد نیاز دانست و اضافه کرد: مطبوعات و رسانه‌های ما باید دارای امنیت و برای کشور امنیت آفرین باشند. چرا برخی از مطبوعات دارای دژ پولادین هستند؟ هیچ‌کس جرات نمی‌کند نه قوه اجرایی‌اش، نه قوه قضائی‌اش به آنها نزدیک شود. بالاتر از دژ پولادین این است که خود را قیم می پندارند. نه قیم تنها برای دولت، نه تنها برای احزاب و جناح‌ها، حتی قیم برای مردم.

*هیچ‌کس نباید خود را در حصار امن احساس کند

“تمام مطبوعات و رسانه‌ها دارای اختیارات و حقوق مساوی هستند. اگر کسی خود را برتر می‌پندارد، این دولت او را برتر نمی‌بیند و همه باید دارای امنیت مساوی باشند”.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هرکس خطا کرد باید با خطا کار برخورد شود، تصریح کرد: هیچ‌کس نباید خود را در حصار امن احساس کند.  در این زمینه دولت معتقد است، توقف‌ها و توقیف‌ها آخرین راه است نه اولین راه ‌حل. ممکن است مطبوعه‌ای و یا جریده‌ای خطا کند یا مرتکب اشتباه بزرگی شود و اولین قدم این است که اگر می‌خواهیم برخورد کنیم با نویسنده و با مدیرمسئول باشد. چرا کل آن رسانه بسته شود؟ و عده‌ای از عزیزان ما که آنجا کار می‌کنند در بخش‌های مختلف به خاطر خطای یک نفر بیکار شوند.

روحانی ادامه داد: اشکال ندارد اگر نویسنده‌ای خطا می‌کند با او برخورد قانونی شود. اگر خدای ناکرده فردی خیانت کرده و به مقدسات و منافع ملی احترام نمی‌کند، با آن نویسنده و مدیرمسئول برخورد شود اما  چرا با همه؟

*شکایتی از طرف دولت نسبت به روزنامه و رسانه نباید باشد

وی با بیان اینکه چرا باید قدم اول توقیف و توقف باشد؟ افزود: اشکال ندارد.گاهی ممکن است نیاز باشد به توقیف هم کشیده شود، اما چرا این قدر عجله؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: چطور امروز برخی آزاد آزادند و برخی از این آزادی سهمی اندک در اختیار دارند؟ منتقدان دولت و مخالفان دولت آزادند و آزاد خواهند بود اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد سازنده کنند و  این افتخار برای دولت است و  من در هیئت وزیران و به مسئولان گفته‌ام شکایتی از طرف دولت نسبت به روزنامه و رسانه نباید باشد و یا باید به حداقل ضروری اکتفا شود.

روحانی خطاب به فعالان رسانه‌ای، گفت: شما می‌بینید امروز انتقاد صریح می‌کنند که البته حق آنهاست. حتی گاهی اتهام می‌زنند و دروغ مطرح می‌شود و  نسبت به آن موارد هم دولت وارد عمل نشده و شکایتی را مطرح نکرده است. فقط از طریق مسئولان به آنها تذکر داده شده که این حرف ناصحیح و نادرست است.

*علیه رئیس‌جمهور سی دی پخش می‌شود

وی به پخش سی دی های علیه رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: گفتیم به آنها بگویند این قسمت‌های سی دی ناصیحیح است. بگذاریم در مسیری قرار بگیریم که ملت و کشور ما شایسته آن مسیر است. بگذاریم معضلات جامعه حل و فصل شود. فقط مشکل ما مشکل جناحی، سیاسی و حزبی است؟

رئیس‌جمهور با طرح این پرسش که “آیا ما در محیط زیست مشکل نداریم؟ و نباید بخشی از وقت، توان ما پیرامون محیط زیست مصرف شود”؟ گفت: راه‌حل محیط زیستی که در شهرهای بزرگ و کلان شهرها سلامت مردم را به خطر انداخته، چیست؟ و  چه باید کرد؟ شما بدانید در هیچ کاری و هیچ مسیر دشواری دولت موفق نخواهد بود، مگر آنکه مردم پشتیبان و حامی باشند و به صحنه بیایند.

روحانی به حضور مردم در صحنه پرداخت و ادامه داد: اگر ملت در هر موضوعی همچون مسائل فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی و سیاست‌خارجی به صحنه بیاید ما موفق می‌شویم.

وی تاکید کرد: رسانه‌ها باید در مشکلات اساسی جامعه، به کمک این کشور، دولت و حاکمیت بیایند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آلودگی‌ها از حد استاندارد به مراتب پا را فراتر گذاشته است، اظهار داشت: شما می‌بینید با یک سردی هوا در تهران ما با چه معضل بزرگی روبرو می‌شویم. ما می‌خواهیم وارد بحث هدفمندی یارانه‌ها در قدم دوم شویم و  این نیاز به حضور رسانه‌ها دارد. از این‌رو آنها باید زمینه را آماده کرده و شرایط کشور را توضیح دهند و تشریح کنند.

روحانی تصریح کرد: پولی که از حامل‌های انرژی به دست می‌آید با بخشی از پول خزانه دولت ضمیمه شده و تبدیل به یارانه نقدی می‌شود که به طور مساوی برای خانوارها تقسیم می‌شود.

*برای قدم برداشتن در راه یارانه‌ها با ۲ چراغ قرمز روبرو هستیم

وی تاکید کرد: امروز شما می‌بینید کشور با چه مشکلاتی مواجه است و بخش‌های تولید چه مشکلات عظیمی دارند.

رئیس‌جمهور بار دیگر به موضوع هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و با بیان اینکه اگر ما می‌خواهیم در زمینه یارانه‌ها قدم بزرگی برداریم دو چراغ قرمز پیش روی داریم، به تشریح این دو چراغ قرمز اشاره کرد و گفت: یکی مساله گرانی و دیگری مساله بیکاری و رکود است. لذا ناچاریم قدم‌ها را آرام برداریم. وقتی قدم‌ها را آرام بر می‌داریم حل مشکلات به سرعت امکان‌پذیر نخواهد بود.

*آنهایی که نیاز ندارند دست رد به سینه یارانه نقدی بزنند

روحانی اظهار داشت: در قدم دوم یارانه می‌خواهیم به تولید کمک کنیم و می‌خواهیم اقشار نیازمند از کمک یارانه نقدی و غیرنقدی نه تنها محروم نشوند بلکه بتوانیم کمک بیشتری کنیم.

“آنها که نیاز آن‌چنانی به یارانه ندارند، دست رد به سینه یارانه نقدی بزنند و فرم‌هایی که در فروردین در میان مردم پخش خواهد شد و در اختیار آنها قرار خواهد گرفت را پر نکنند تا بتوانیم با دست بازتر به مشکلات جامعه رسیدگی کنیم”.

روحانی ادامه داد: معضل بهداشت، درمان ، حمل و نقل عمومی و تولید همه در سایه آن امکان‌پذیر است. از این رو مردمی که نیاز آن‌چنانی به یارانه ندارند، با صدای رسانه به یارانه نقدی نه بگویند.

وی خطاب به اصحاب رسانه، گفت: برای این کار شما قدم به میدان بگذارید و همه توان خود را به کار بگیرید. تنها بحث محیط زیست و یارانه نیست بلکه همه مسائل اصلی امروز جامعه نیاز به حضور و فعالیت و اقدامات اساسی شما دارد.

رئیس‌جمهور به موضوع فساد اشاره کرد و معضل فساد را بزرگ خواند و تاکید کرد: فسادی که گوشه‌هایی از آن برای مردم بیان شده و گوشه‌های دیگرش بعدا بیان می‌شود را چه کسی می‌تواند با آن بجنگد؟ تنها قوای مجریه و قضائیه است؟

*نام مفسدان نباید در جیب رئیس‌جمهور باشد

“بزرگ‌ترین قدرتی که می‌تواند در این زمینه به میدان بیاید رسانه‌ها هستند. ضمن اینکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار نباید در جیب رئیس دستگاه اجرایی کشور باشد، بلکه نام افراد مفسد و ویژه‌خوار باید بر سر زبان و بیان خبرنگاران ما قرار گیرد”.

وی گفت: اگر مطبوعات و رسانه‌ها همه به صحنه بیایند، می‌شود جلوی فساد را گرفت. ضمن اینکه  باید هزینه‌ها را آن قدر بالا برد که کسی در مسیر فساد قرار نگیرد و هوس فساد به سرش نزند.

رئیس‌جمهور خطاب به خبرنگاران و اصحاب رسانه تاکید کرد: دولت و رئیس‌جمهور بر قولی که به اصحاب رسانه از روز اول داده پایبند است تا محیطی امن‌تر برای اصحاب رسانه به وجود بیاورد.

روحانی افزود: به خاطر مشکلات فراوانی که هست قاعده تحول تدریجی اجتماعی را مدنظر قرار دهید و ما باید آرام آرام به سمت این هدف حرکت کنیم. هر مقدار فشار بر دولت در این زمینه بیشتر وارد شود، دولت در اجرای آنچه به مردم وعده داده، مصمم‌تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم برخی از تنگ نظری‌ها، سلیقه‌ورزی‌ها و ابهامات قانونی باعث شود که سلیقه‌های سیاسی در مسائل مهم فرهنگی و ارتباطی حاکم شوند، افزود: ما باید واقعیت‌ها را برای مردم تبیین کنیم. برای گردش آزاد اطلاعات دست به دست هم دهیم و بدانیم  اگر اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد می‌توانیم به اهداف بلند و از جمله هدف آزادی و تعالی جامعه دست یابیم.

رئیس‌جمهور در پایان با اشاره به حضور مردم در ۲۴ خرداد، ابراز امیدواری کرد که همه با اخوت، برادری، محبت، ایجاد فضای اخلاقی و اعتدال قدم به قدم به اهداف بلندی که مدنظر مردم است و در ۲۴ خرداد امسال به آن رای دادند، دست یابیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11332

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.