معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در مورد ابلاغ سیاست‌ اقتصاد مقاومتی به وزارت نیرو و توسعه صادرات برق گفت: ایران با کمک بخش خصوصی، در آینده صادرات برق را از ۱۱ میلیارد کیلووات ساعت فراتر برده و به قطب انرژی منطقه تبدیل می‌شود.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از ...

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در مورد ابلاغ سیاست‌ اقتصاد مقاومتی به وزارت نیرو و توسعه صادرات برق گفت: ایران با کمک بخش خصوصی، در آینده صادرات برق را از ۱۱ میلیارد کیلووات ساعت فراتر برده و به قطب انرژی منطقه تبدیل می‌شود.

خبرگزاری فارس: ایران قطب انرژی منطقه است/ عبور صادرات برق از مرز ۱۱ میلیارد کیلووات ساعت

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,علیرضا دایمی در گفت‌وگو در مورد ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و ابلاغ وظایف دستگاهها در این زمینه از سوی معاون اول رئیس جمهور افزود: سیاست‌ وزارت نیرو این است که با توجه به نقشی که در تولید انرژی به ویژه در برق منطقه دارد و اقداماتی که تاکنون انجام شده است، تبدیل به هاب (قطب) انرژی منطقه شود، یعنی ما بتوانیم کمبود انرژی در منطقه را تأمین و مدیریت انرژی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: مزیتی که باعث شده این شرایط برای ایران رقم بخورد، این است که ایران به منابع انرژی نفت و گاز دسترسی دارد و نکته دوم داشتن توان فنی برای اجرا و ساخت نیروگاه است.

وی اضافه کرد:در خصوص داشتن منابع نفت و گاز همه چیز مشخص است و در خصوص نکته دوم باید اذعان شود که ایران رتبه چهاردهم در جهان از لحاظ تولید برق دارد و تقریباً می‌توان گفت که به تمام کشورهای همسایه مراوده و صادرات برق داریم.

وی خاطر نشان کرد: بخشی از برق افغانستان، ترکیه و عراق توسط نیروگاه‌های برق ایران تأمین می‌شود و نکته آخر و قابل توجه این است که ایران توان ساخت نیروگاه برق را دارد و این دانش فنی در کشور منحصر به فرد است، به طوری که اخیراً طراحی و ساخت تمام واحدهای نیروگاهی در داخل کشور انجام می‌شود که این یک مزیت بزرگ است.

وی ادامه داد: پس سه مزیت داشتن منابع نفت و گاز، داشتن نیروهای متخصص و توان فنی بالا و سوم عهده‌دار شدن تأمین انرژی کشورهای همسایه است.

دایمی با اشاره به اینکه ایران می‌خواهد تقاضای برق کشورهای همسایه در زمان اوج را نیز تأمین کند، گفت: در حال حاضر صادرات برق ایران ۱۱ میلیارد کیلووات ساعت است که حدود یک بیستم تولید داخلی اضافه داریم که به کشورهای همسایه در زمان مناسب اقدام به صادرات برق کنیم.

*۵۰ درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تامین می‌شود

وی در پاسخ به این سؤال که برای توسعه صادرات برق آیا به توان ‌بخش خصوصی توجه خواهد شد، گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، بنابراین باید با رویکردهای اقتصاد مقاومتی برنامه‌های قبلی اصلاح شود و برنامه‌های خود را منطبق با آن برنامه‌های قبلی پیش ببریم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11221

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.