کارشناس سیاسی افغان با اشاره به تماس تلفنی اخیر کرزی و اوباما اظهار داشت که حکومت افغانستان در تلاش ایجاد همگرایی منطقه‎ای به جای وابستگی به آمریکا است و این مسئله موجب نگرانی آمریکا شده است.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,«عبدالطیف نظری»، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‎وگو ...

کارشناس سیاسی افغان با اشاره به تماس تلفنی اخیر کرزی و اوباما اظهار داشت که حکومت افغانستان در تلاش ایجاد همگرایی منطقه‎ای به جای وابستگی به آمریکا است و این مسئله موجب نگرانی آمریکا شده است.

خبرگزاری فارس: تصمیم عاقلانه کرزی در همگرایی منطقه‎ای به جای وابستگی به آمریکا

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,«عبدالطیف نظری»، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‎وگو  بیان داشت: آمریکا درپی تجدید نظر و ترمیم روابط خود با افغانستان است زیرا این کشور پی برده که حکومت افغانستان می‎خواهد همگرایی منطقه‎ای را جایگزین وابستگی به آمریکا سازد.

حکومت افغانستان و دریافت نشانه‎هایی از تحول و جابه‎جایی جدی در عرصه قدرت جهانی

نظری در ادامه افزود: حکومت افغانستان به این نتیجه رسیده است که جابه‎جایی عمیق و عظیمی در عرصه قدرت جهانی در حال شکل‎گیری است و  نشانه‎های واضحی از تغییر ساختار قدرت جهانی به چشم می‎خورد.

به گفته وی، تا آن‎جا که وی می‎داند دولت‎مردان افغانستان دریافته‎اند که قدرت‎های بزرگی در آسیا در حال شکل‎گیری است و قرار است در آینده نه چندان دور، جایگزین قدرت‎های غربی در ساختار جهانی قدرت شوند.

به اعتقاد نظری قرار است در آینده نزدیک، چین موقعیت بهتری نسبت به آمریکا پیدا می‌کند و از این جهت افغانستان نمی‎خواهد چشم خود را به روی تحولاتی که در پیرامون این کشور در جریان است ببندد.

این کارشناس افغان افزود: از جانب دیگر کشورهای منطقه‌ای تا حدودی دارای ساختارهای فرهنگی مشابه با افغانستان هستند و امکان تفاهم با این کشورها برای افغانستان کم‎هزینه‌تر، راحت‌تر، پایدارتر و پردوام‌تر خواهد بود.

تبعات انزوای منطقه‎ای به مراتب بد‎تر و شدید‎تر از پیامدهای تیرگی روابط کابل-واشنگتن است

نظری افزود : تصور آمریکا این بود که حکومت افغانستان در برابر تهدید کاهش و قطع کمک‎های خارجی نمی‎تواند مقاومت کند و در نهایت ناگزیر خواهد بود که به امضای پیمان امنیتی تن دهد.

این کارشناس افغان خاطر نشان کرد: اما در مقابل حکومت افغانستان پی برده است که انزوای منطقه‎ای تبعات بیشتری از تنش و تیرگی در روابط کابل با واشنگتن خواهد داشت، از این جهت می‎کوشد به جای ابراز نیاز به آمریکا، درصدد بهبود روابط خود با کشورهای منطقه برآید.

نظری، هشدار اوباما به کرزی در مورد «خروج کامل» آمریکا از افغانستان را- که در تازه‎ترین تماس تلفنی ۲ رئیس جمهور مطرح شده است- تهدیدی تکراری و بی‎اثر خواند و گفت: «گزینه صفر» برای آمریکا در گام نخست ناممکن و در صورت تحقق، یک ناکامی تمام عیار است.

این آگاه سیاسی افغان، گزینه صفر را ابزار فشار و نوعی حربه سیاسی از سوی آمریکا برای امضای پیمان امنیتی با افغانستان تلقی کرد و گفت: آمریکا نمی‎خواهد گزینه صفر را عملی سازد؛ زیرا این کشور نمی‎تواند نیاز به حضور خود در افغانستان را نادیده بگیرد.

نظری در پایان خاطرنشان کرد که اگر آمریکا گزینه صفر را عملی کند در حقیقت تن به پذیرش ناکامی تمام عیار داده است زیرا از هیچ‎ کجای دنیا نمی‎تواند کنترل اطلاعاتی خود را بر آسیای مرکزی و پاکستان اعمال کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11160

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.