وزیر نفت گفت: قراردادهای نقتی ما باید جذابتر از کشورهای همسایه باشد و در این رابطه میادین مشترک در اولویت قرار دارند.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه در همایش بررسی قراردادهای نفتی، گفت: از ۱۸ سال پیش مدل جدیدی برای قراردادهای نفتی موردتوجه قرار گرفته ...

وزیر نفت گفت: قراردادهای نقتی ما باید جذابتر از کشورهای همسایه باشد و در این رابطه میادین مشترک در اولویت قرار دارند.

خبرگزاری فارس: قراردادهای نفتی ما باید جذاب‌تر از کشورهای همسایه باشد/ اولویت میادین مشترک

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه در همایش بررسی قراردادهای نفتی، گفت: از ۱۸ سال پیش مدل جدیدی برای قراردادهای نفتی موردتوجه قرار گرفته بود.

وی گفت: امروز شرایط صنعت نفت نسبت به دهه‌های قبل کاملا متفاوت است و تغییرات ضروری را شاهد بوده است.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در پی این تغییرات ضروری مجبور به اصلاح قراردادهای نفتی هستیم تا بتوانیم همانند گذشته در مسیر توسعه قرار گیریم.

زنگنه با اشاره به چند نکته، گفت: اولین نکته این است که در گذشته قیمت‌ نفت بین ۱۵ تا ۲۰ دلار بوده که هم‌اکنون به ۱۰۰ دلار رسیده است، از این رو باید قراردادها به روز شوند.

وزیر نفت با اشاره به نکته دیگری گفت: هم‌اکنون کشور عراق به دنبال بازگرداندن شرایط خود برای فروش نفت است، بنابراین باید قراردادهایی را طراحی کنیم که جذاب‌تر از کشورهای همسایه باشد.

زنگنه خاطرنشان کرد: مشکل ما در توسعه صنعت نفت فقط کمبود منابع مالی نیست و ما تنها به دنبال جذب سرمایه نیستیم، از این رو باید علاوه بر جذب منابع مالی به دنبال ورود تکنولوژی و فنآوری و مدیریت پیشرفته به داخل کشور باشیم.

زنگنه با اشاره به اینکه در ساختار جدید توجه به ضروریات یک امر کاملا بدیهی است، گفت: باید در شکل قراردادهای جدید به میادین مشترک و میادین داخلی توجه کنیم که البته اولویت با میادین مشترک است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در مدل جدید قراردادها نباید شرایط برای همه میادین داخلی و حتی میادین مشترک یکسان باشد، گفت: ضمن برآوردن منافع ملی باید جذابیت‌هایی را نیز برای شرکت‌های خارجی که تمایل دارد به ایران بیایند ایجاد کنیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه باید از حداکثر ظرفیت داخلی استفاده کرد، گفت: در واقع هیچ مدل قراردادی ممکن است ایده‌آل نباشد، اما باید به یک نقطه بهینه برسیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحریم‌ها رفتنی است و در هر شرایطی ما وظیفه داریم برای صیانت از نفت از همه تلاش‌های داخلی و ملی استفاده کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=11066

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.