بلومبرگ اعلام کرد: سال‌های آینده شرایط جمعیتی در بسیاری از کشورها به حالت خاکستری در خواهد آمد. به گونه‌ای که جمعیت بالای ۶۴ سال در جهان به نسبت اقشار جوان و میانسال رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.     به گزارش پیارم حاجی آباد  به نقل از بلومبرگ، رشد نامتعادل جمعیت می‌تواند اثرات مختلفی را در کشورهای ...

بلومبرگ اعلام کرد: سال‌های آینده شرایط جمعیتی در بسیاری از کشورها به حالت خاکستری در خواهد آمد. به گونه‌ای که جمعیت بالای ۶۴ سال در جهان به نسبت اقشار جوان و میانسال رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: نرخ رشد جمعیت ایران به ۱.۳درصد رسید/ لزوم تجدید نظر در سیاست جمعیتی

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد  به نقل از بلومبرگ، رشد نامتعادل جمعیت می‌تواند اثرات مختلفی را در کشورهای جهان در بر داشته باشد.  کاهش قابل توجه رشد جمعیت و یا حتی رشد منفی جمعیت که در حال حاضر در بعضی کشورهای اروپایی شاهد هستیم، باعث بروز عدم تعادل در اجتماع خواهد شد که یکی از اصلی‌ترین تأثیرات آن کاهش نیروی کار شاغل در جامعه و همچنین بالارفتن بیش از حد هزینه‌های حمایتی و مستمری افراد بالای ۶۴ سال خواهد بود.

با کاهش نیروی کار و افزایش مستمری بگیران دولتها با مشکلات جدی در رشد اقتصاد ملی و تولید ناخالص داخلی و در نتیجه تأمین بودجه سلامت برای افراد اجتماع روبرو خواهند شد.

با بالا رفتن نسبت سنی افراد جامعه به کل افراد، نیاز جامعه به پرداخت مستمری، تأمین خدمات حمایتی برای افراد سالخورده و یا حتی ایجاد آسایشگاه برای نگهداری افراد سالخورده افزایش خواهد یافت که تأمین هرکدام از این موارد در صورت کاهش نیروی کار در هر کشوری با موانع جدی برای تأمین هزینه مواجه خواهد شد.

به عنوان مثال هزینه‌های حوزه سلامت در کشور ژاپن که در حال حاضر در شرایط جمعیتی خاکستری قرار دارد، با الگوی دیگر کشورها متفاوت است.

رشد جمعیت پیر در این کشور به گونه ای است که بیش از ۵۰ درصد بودجه درمانی این کشور به این قشر اختصاص پیدا کرده است.

از مجموع حدود ۴۲۰ میلیارد دلار بودجه سالانه حوزه سلامت در ژاپن، ۲۰۸ میلیارد دلار در این کشور صرف مراقبت و درمان اقشار کهنسال می‌شود.

به عنوان مثال بنا به اعلام انجمن بیمارستان های ژاپن، معادل ۹۰ درصد از مجموع  ۲۵۰ هزار بیمار که از راه لوله گذاری در ژاپن تغذیه می‌شوند، بر روی تخت بستری بوده و متوسط سنی آنها ۸۱ سال ارزیابی شده است، متوسط زمان بستری شدن این افراد تا زمان بهبودی یا مرگ آنها ۲٫۳ سال محاسبه شده است و هزینه سالانه تغذیه هر بیمار از طریق لوله گذاری معادل ۴۸ هزار دلار برآورد شده است که این میزان در سال برای تمام بیماران معادل ۱۲٫۷ میلیارد دلار در ژاپن است که معادل ۳ درصد کل بودجه سلامت در این کشور می‌شود.

علی رغم ظرفیت بالای بیمارستان‌های ژاپن به نسبت دیگر کشورها، دولت این کشور در حال سوق دادن مردم این کشور برای استفاده از خدمات پرستاری و بستری شدن در منازل است. بر اساس آخرین آمارها در کشور ژاپن به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، ۱۳٫۵ تخت در بیمارستان‌های این کشور وجود دارد. این میزان در کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلیس به ترتیب معادل ۳٫۱ و ۳ تخت محاسبه شده است.

بنابر این کشورهای جهان از جمله ایران که در سال های اخیر با کاهش فزاینده نرخ رشد جمعیت روبرو بوده‌اند، باید با تغییر در سیاست های جمعیتی و تلاش برای افزایش رشد آن تا میزان متعادل از بروز جمعیت خاکستری جلوگیری کنند، تا اولا از کاهش نیروی کار و تبعات اقتصادی- اجتماعی آن در سال‌های آینده جلوگیری کنند و ثانیا با اتخاذ سیاست های اجتماعی و اقتصادی متناسب با رشد جمعیت اقشار کهنسال اجتماع، خود را برای تأمین مالی و حمایت از این افراد آماده کند.

همچنین بانک جهانی، اعلام کرد: نرخ رشد جمعیت در ایران در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ رقم ۱.۲درصد و در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رقم ۱.۳درصد بوده است.

سایت نیشن مستر، جمعیت ایران در سال ۲۰۱۱ حدود ۷۵میلیون و ۴۴۸هزار نفر بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=9964

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.