این روزها خودروسازان ایرانی در حالی نسبت به حضور دوباره شرکت‌های خارجی در صنعت خودروی ایران اقبال نشان می‌دهند که به گفته کارشناسان صنعت خودرو، تنها با پول خرید یک ماه قطعات از پژو می‌شد دو خودروی ایرانی طراحی و تولید کرد.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,یک مقام ...

این روزها خودروسازان ایرانی در حالی نسبت به حضور دوباره شرکت‌های خارجی در صنعت خودروی ایران اقبال نشان می‌دهند که به گفته کارشناسان صنعت خودرو، تنها با پول خرید یک ماه قطعات از پژو می‌شد دو خودروی ایرانی طراحی و تولید کرد.

خبرگزاری فارس: سنگ‌اندازی پژو در خودکفایی ایران/ هزینه تولید یک محصول پژو، دو برابر تولید خودروی ایرانی

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از فارس ,یک مقام آگاه در گفت‌ و گو ، دلایل تلاش شرکت پژو و برخی مدیران ایرانی را برای حضور دوباره در بازار ایران تشریح کرد و گفت: مدیران خودروساز ایرانی در حالی به حضور دوباره شرکت‌های خارجی مانند پژو در ایران روی خوش نشان می‌دهند که هزینه‌ صرف شده برای تولید محصولات این شرکت‌ها در ایران دو برابر هزینه لازم برای طراحی و تولید یک خودروی داخلی است.

* به جای تولید ۲۰۶ صندوق دار می‌توانستیم دو خودروی ایرانی تولید کنیم

این مقام آگاه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری سنگینی در ایران برای تولید محصولات پژو صورت گرفته است، گفت: اگر این سرمایه‌گذاری برای تولید خودرویی داخلی هزینه می‌شد، صرفه آن برای کشور بیشتر بود.

به گفته وی، اگر سرمایه‌گذاری که برای تولید پژو ۲۰۶ صندوق‌دار صورت گرفت، برای طراحی و تولید محصولی مانند رانا انجام می‌شد، دو محصول جدید داخلی در کشور تولید می‌ شد.

این مقام آگاه با بیان اینکه برای تولید ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: اگر این سرمایه‌گذاری برای توسعه برند ملی صورت می‌گرفت، علاوه بر تولید خودروی داخلی، به جای یک خودرو، ۲ یا ۳ محصول در کشور تولید می‌شد.

* حق لیسانس نیم تا یک درصدی در داخلی سازی قطعات

وی در مورد دریافت حق لیسانس از سوی شرکت‌های خودروساز خارجی از تولیدکنندگان ایرانی نیز گفت: حق لیسانس یا رویالتی توسط شرکت‌های معتبر دریافت می‌شود و به شرکت‌هایی که برند آنها چندان شناخته شده نیست و یا اکثر شرکت‌های چینی پرداخت نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر حق رویالتی برای خودروهایی مانند پژو ۴۰۵ و پژو پارس به کمتر از ۱۰ یورو بابت هر دستگاه رسیده است.

به گفته وی، حق لیسانس بابت تولید یک خودرو به میزان داخلی سازی‌ آن بستگی دارد به طوری که اگر یک قطعه داخلی‌سازی شود، نیم یا یک درصد ارزش آن قطعه بابت رویالتی به شرکت خارجی پرداخت می‌شود، به عنوان مثال بابت یک قطعه ۱۰۰ دلاری باید یک دلار به شرکت خارجی پرداخت شود.

وی تأکید کرد: در مذاکره با شرکت‌های خارجی باید به آنها اعلام کنیم که ساخت داخل برای ما اهمیت زیادی دارد تا دانش فنی تولید را به ما منتقل کند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به داخلی‌سازی پژو ۲۰۶ گفت: تنها اعتراضی که شرکت پژو می‌تواند علیه ایران داشته باشد این است که از بابت تولید این خودرو، حق لیسانس دریافت کند که در مورد داخلی‌سازی پژو ۲۰۶ ایرانی حدود ۴۰ یورو به ازای هر دستگاه از این خودرو است.

* طراحی خودرو در تحریم‌های کاخ سفید وجود ندارد

این مقام آگاه با تأکید بر لزوم توسعه طراحی خودرو در کشور، گفت: طراحی خودرو جزء مواردی است که در تحریم‌های کاخ سفید به آن اشاره‌ای نشده است و در حال حاضر شرکت‌های خارجی زیادی آماده همکاری با ایران در این خصوص هستند تا آخرین حلقه تکنولوژی تولید خودرو در ایران از این طریق تکمیل شود.

* طراحان ایرانی به دلیل نبود کار به شرکت‌های آمریکایی پیوستند

وی با اشاره به طراحی رانا و دنا با مشارکت مهندسان ایرانی، گفت: به دلیل نبود کار در زمینه طراحی خودرو، بسیاری از این مهندسان از ایران خارج شده و به آمریکا و  استرالیا رفته‌اند و در حال حاضر در شرکت‌های معروفی مانند بوئینگ آمریکا و یا فورد استرالیا مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: اگر این شرایط ادامه داشته باشد، باقیمانده مهندسان ایرانی نیز از ایران خارج خواهند شد در حالی که می‌توان از آنها برای طراحی محصولات جدید استفاده کرد.

* هزینه تولید یک محصول پژو، دو برابر طراحی یک خودروی ایرانی

این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه بابت طراحی و تولید رانا ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: بابت طراحی و تولید دنا نیز همین مقدار هزینه شده که نصف هزینه‌ای است که برای طراحی ۲۰۶ صندوق‌دار صورت گرفت.

وی با طرح این سؤال که چه دلیلی دارد که مسئولان داخلی به توان کارشناسان و مهندسان ایرانی توجهی ندارند؟ گفت: چرا باید در شرایطی که مهندسان ایرانی از توان بالایی برخوردار هستند برای تولید خودرو به شرکت‌های خارجی التماس کنیم.

وی افزود: شرکت پژو لابی سنگینی در بخش‌های مختلف کشور دارد.

وی با بیان اینکه می‌توانیم از طراحان بزرگ دنیا برای همکاری دعوت کنیم، گفت: شرکت‌های کره‌ای و چینی در این زمینه آماده همکاری هستند که باید از آنها استفاده کرد.

* درخواست ۱۰۰ میلیون یورویی رنو برای توسعه یک محصول

وی ادامه داد: شرکت رنو ۲ سال پیش برای توسعه پلت‌فرم در ایران خواستار دریافت ۱۰۰ میلیون یورو شد در حالی که تنها با ۳۰ میلیون یورو می‌توان یک شرکت طراحی خارجی را به ایران آورد و با کمک آن، خودروی داخلی طراحی و تولید کرد.

* روی خوش ایران خودرو به شرکتی که به ایران ضربه زد

این مقام آگاه در ادامه با انتقاد از نوع مدیریت شرکت‌های بزرگ خودروساز کشور، گفت: اگر این شرکت‌ها به معنی واقعی خصوصی بودند، هیچ‌گاه مدیر عامل آن اجازه چنین خسارت سنگینی را از محل حضور شرکتی مانند پژو نمی‌داد و پس از دو سال خسارت، با روی خوش با شرکت پژو برخورد نمی‌کرد.

وی با طرح این سؤال که کدام مدیر خصوصی با یک شرکت متخلف این طور برخورد می‌کند؟ گفت: برآورد اولیه بابت قطع رابطه ناگهانی پژو با ایران حداقل ۸۰۰ میلیون یورو است و این در حالی است که مدیر عامل ایران خودرو بدون توجه به این رقم و بدون توجه به سرمایه سهامداران باز هم از پژو می‌خواهد که در ایران حضور داشته باشد.

* سنگ اندازی پژو در خودکفایی ایران

وی توضیح داد: شرکت پژو در مورد داخلی‌سازی موتور و همچنین قطعات حساس محصولاتش در ایران سنگ‌اندازی می‌کرد و نمی‌گذاشت در این بخش‌ها خودکفایی صورت گیرد.

وی بالا بودن قیمت پک قطعات محصولات پژو را دلیلی برای عدم تمایل شرکت پژو به داخلی‌سازی آن در ایران عنوان کرد و گفت: اگر پولی که تنها در یک ماه بابت خرید قطعات به شرکت پژو پرداخت می‌شود در بخش صنعت هزینه می‌شد، می‌توانستیم یک محصول جدید مانند دنا را تولید کنیم.

وی افزود: شرکت پژو در این زمینه سنگ‌اندازی می‌کرد تا بخش عمده‌ای از پک قطعات محصولات پژو به این شرکت وابسته باشد.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، دلیل بالا بودن قیمت محصولات تولیدی با شرکت‌های خارجی در ایران، عدم داخلی‌سازی قطعات این محصولات است.

وی توضیح داد: در حال حاضر پژو ۲۰۶ ایرانی با قیمت ۳۰ میلیون تومان در داخل عرضه می‌شود که تکنولوژی تولید این خودرو از پژو گرفته شده و در همین حال، محصول مزدا ۲ که یک خودروی وارداتی است با قیمت ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی خودکفایی در تولید پژو ۲۰۶ را عاملی برای کاهش قیمت تمام شده این خودرو عنوان کرد و گفت: با توجه به تعرفه‌های فعلی برای واردات خودرو و قطعات، تولید خودرو به صورت CKD صرفه اقتصادی ندارد.

* قیمت بی‌کیفیت‌ترین خودروی وارداتی، کمتر از ۳۵ میلیون تومان نیست

وی توضیح داد: در حال حاضر واردات پک قطعات یک خودروی ارزان قیمت چینی با استاندارد یورو ۴ ، دارای ۲ ایربگ، ترمز ای‌بی‌اس و ایموبلایزر کمتر از ۷ تا ۷۵۰۰ دلار نیست که به این ترتیب قیمت پک این خودرو با محاسبه دلار ۳ هزار تومانی، حدود ۲۸ میلیون تومان تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: واردات این پک مشمول تعرفه ۲۶ درصدی می‌شود که قیمت آن را به ۳۳ میلیون تومان می‌رساند و در نهایت با احتساب هزینه مونتاژ، رنگ و هزینه شرکت خودروساز این خودرو به قیمت ۴۴ میلیون تومان تولید می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که کیفیت چنین خودرویی پایین است و در عین حال، قیمت بی‌کیفیت‌ترین خودروی وارداتی کمتر از ۳۵ میلیون تومان نخواهد بود.

به گفته این مقام اگاه، در حال حاضر قیمت پک قطعات خودروهای اروپایی نیز کمتر از ۱۲ هزار دلار نیست و همچنین کوچکترین خودروی اروپایی قیمتی بالای ۱۳ تا ۱۵ هزار دلار دارد.

وی ادامه داد: در نتیجه، قیمت چنین خودرویی ۴۵ میلیون تومان تمام می‌شود و با احتساب هزینه حمل و نقل و تعرفه به ۸۰ میلیون تومان خواهد رسید.

وی افزود: مقایسه این اعداد با یکدیگر نشان می دهد که تولید خودرو در داخل نسبت به واردات خودروی ساخته شده و یا تولید به صورت CKD با صرفه تر است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=9800

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.