پناهندگان سوری در لبنان در حالی اعضای بدن خود را از روی ناچاری می‌فروشند که سعودی‌ها با خرید آنها، آن را برای آینده خود ذخیره می‌کنند.     به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیروت، «احمد رستم»، پناهنده سوری در لبنان پس از گذشت بیش از یک سال از پناهندگیش مجبور ...

پناهندگان سوری در لبنان در حالی اعضای بدن خود را از روی ناچاری می‌فروشند که سعودی‌ها با خرید آنها، آن را برای آینده خود ذخیره می‌کنند.

خبرگزاری فارس: فروش اعضای بدن پناهندگان سوری و ذخیره آن از سوی سعودی‌ها

 

 

به گزارش پیارم حاجی آباد به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیروت، «احمد رستم»، پناهنده سوری در لبنان پس از گذشت بیش از یک سال از پناهندگیش مجبور شد، برای امرار معاش خانواده خویش، متشکل از همسر و هفت کودک، دو کلیه‌ خود را به حراج بگذارد.

وی پس از تشدید درگیری‌های ارتش سوریه و گروه‌های مسلح سلفی جهادی در بخش‌های وسیعی از ریف دمشق به همراه خانواده خود از استان ادلب سوریه به کشور لبنان پناهنده شدند.

«احمد رستم» یکی از هزاران پناهنده سوری در لبنان است که برای سرپوش گذاشتن بر پناهندگی‌شان و همچنین نجات کودکان آواره و سرگردان خود در خیابان‌های بیروت و دیگر شهرهای لبنان اقدام به فروش اعضای بدن خود می‌کند.

بیش از یک میلیون و پانصد هزار سوری به سبب ترس از جنگ به وجود آمده در کشورشان که نزدیک به سه سال پیش از این رخ داده، به کشور لبنان پناه برده‌اند.

در پی افزایش تعداد پناهندگان سوری در لبنان و پیامدهای منفی این پدیده بر اقتصاد این کشور سبب شد تا مقامات لبنانی اقدامات اتخاذ شده مبنی بر جلوگیری از ورود پناهندگان سوری به این کشور را افزایش دهند. این امر دولت لبنان را بر آن داشت تا از برپایی اردوگاه‌های سازمان پناهندگان سوری جلوگیری به عمل بیاورد.

پدیده فروش اعضای بدن در میان آوارگان سوری در لبنان از چند ماه پیش آغاز شده است، این پدیده پیش از آنکه برای جامعه لبنانی خطرساز باشد، تهدیدی بزرگ برای خود پناهندگان سوری به شمار می‌آید؛ چرا که رشد و توسعه این پدیده باعث افزایش و گسترش بیماری‌های عارضی و مزمن می‌گردد.

«ایاد ابو فاعور»، وزیر امور اجتماعی لبنان، این پدیده را نه نفی و نه تایید می‌کند، با این حال فاعور ابراز داشت: اخبار مربوط به گسترش پدیده فروش اعضای بدن پناهندگان سوری غیرموثق است. البته وی با توجه به گزارش‌های رسمی، وجود چنین پدیده‌ای را بعید به شمار نیاورد و افزود: پناهندگان سوری به سبب فقر و نیاز به امرار معاش دست به چنین کاری می‌زنند.

فروش کبد و کلیه در بین آوارگان سوری

 

احمد رستم برای خبرنگار خبرگزاری فارس در بیروت، دلیل فروختن یکی از کلیه‌های خود را اینگونه توجیه کرد که وی به سبب تامین غذا برای هفت کودک خود و نیافتن کار در لبنان دست به چنین کاری زده است.

بنا به گزارش منابع آگاه به وضعیت پناهندگان سوری در لبنان، در میان پناهندگان سوری، کلیه تنها عضو بدنی نیست که به فروش می‌رسد، بلکه کبد نیز به عنوان یک عضو دیگر بدنی است که آوار‌گان سوری برای نجات کودکان خود به فکر فروش آن هستند.

بنابر اطلاع منابع آگاه، اردوگاه‌های پناهندگان فلسطینی و محله‌های فقیرنشین و حاشیه شهر بیروت از جمله مناطقی است که شهروندان سوری برای پناهندگی آنجا را ترجیح می‌دهند، و همین امر سبب شده است تا بازارهای پر رونق فروش اعضای بدن دایر شود.

این منابع با اشاره به اینکه پدیده خرید و فروش اعضای بدن از طریق واسطه‌هایی صورت می‌پذیرد که شیوخ کشورهای حوزه خلیج فارس آنها را به کار گمارده‌اند و از این طریق خواستار دست‌یابی به آن اعضاء هستند، تاکید دارند: افراد ثروتمند کشورهای متعدد حوزه خلیج به ویژه عربستان سعودی و کویت برای خرید اعضای پناهندگان سوریِ نیازمند در تلاش هستند.

بنابر گزارش منابع مذکور، این نوع از تجارت به سبب اقبال گسترده سعودی‌ها که به دنبال دست‌یابی به اعضای بدنی پناهندگان سوری هستند، هرچند که بیمار نیستند و نیازی به آنها ندارند. حال آنکه این اعضای فروخته شده به وسیله سردکن‌‌هایی به کشورهای حوزه خلیج فارس منتقل می‌شود تا در صورت نیاز خود یا نزدیکان‌شان از آن استفاده کنند.

بنا به گزارش این منابع، قیمت خرید و فروش کلیه بین پنج تا ده هزار دلار بر حسب مشتریان خلیج فارسی در نوسان است. این درحالی است که قیمت کبد هفده هزار دلار خرید و فروش می‌شود.

براساس گزارش سازمان بین المللی پزشکان بدون مرز، این پدیده جنایت بزرگی در حق انسانیت به شمار می‌آید که باید پلیس بین الملل تمامی کسانی را که دیگران را برای این کار تشویق یا آنها را از نظر مالی تامین می‌کنند، مورد پیگرد قرار دهد.

در نهایت، در بحبوحه شانه خالی کردن مسئولان از مسئولیت انتشار این پدیده آوارگان سوری به لبنان پناه بردند که درحال حاضر از سویی قربانی فقر و نداری و از سویی دیگر، قربانی این تجارت غیر انسانی این تجارت غیر انسانی قرار گرفته‌اند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=9315

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.