سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مواضع صریح و اصولی خود را درباره سوریه به همه جهانیان اعلام کرده، عنوان کرد: ما مخالف هرگونه خشونت‌، تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه هستیم. ● گزارش تصویری مرتبط——————————-   به گزارش پیارم به نقل از خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مرضیه افخم اولین سخنگوی زن وزارت امور ...

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مواضع صریح و اصولی خود را درباره سوریه به همه جهانیان اعلام کرده، عنوان کرد: ما مخالف هرگونه خشونت‌، تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه هستیم.

خبرگزاری فارس: استقبال از ابتکار روسیه/ ادامه همکاری با آژانس/ تلاش تهران برای جلوگیری از جنگ
گزارش تصویری مرتبط

——————————-

 

به گزارش پیارم به نقل از خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مرضیه افخم اولین سخنگوی زن وزارت امور خارجه امروز (سه‌شنبه) در نخستین نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران به سؤالات آنها پاسخ داد.

* وزارت خارجه و مذاکرات هسته‌ای

افخم در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و ۱+۵، با اشاره به واگذاری مسئولیت تنظیم مذاکرات هسته‌ای به وزارت خارجه توسط رئیس‌جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: وزارت خارجه با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط که چارچوب هماهنگی‌‌ها در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود مذاکرات را رهبری و هماهنگی‌ها را انجام می‌دهد.

وی درباره اینکه رئیس گروه مذاکره کننده چه کسی خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: این موضوع سازوکار ویژه خود را دارد و در حال حاضر اطلاعات بیشتری را منتشر نمی‌کنیم، زیرا گروه کارشناسی باید تعیین و مراحل کار کارشناسی و بررسی‌های اولیه انجام و در زمان مقتضی در خصوص گروه مذاکره کننده و ترتیبات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

* دیدار ظریف و اشتون مذاکره با ۱+۵ نیست/اولین تماس بعد از تشکیل دولت یازدهم

افخم اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اولین دوره مذاکره با ۱+۵ در دولت یازدهم قرار است در نیویورک برگزار شود را تفسیر نادرست از اخبار منتشر شده برشمرد و گفت: آقای ظریف و خانم اشتون در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار خواهند کرد و این دیدار اولین تماس بعد از تشکیل دولت یازدهم است که در آن مسائل و موضوعات مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این دیدار به منزله مذاکره ایران با ۱+۵ نیست و افزود: بعد از آن اعلام نظر خواهد شد که روند کار چگونه خواهد بود.

* رسانه‌های صهیونیستی را ملاک قرار ندهید

وی در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های صهیونیستی مبنی بر طرح مشترک سیاسی ایران و دولت سوریه برای حل بحران در این کشور ابراز امیدواری کرد که رسانه‌های کشورمان رسانه‌های صهیونیستی را ملاک سؤال و تحلیل و تفسیرهای خود قرار ندهند.

*سفر روحانی به بیشکک

افخم درباره سفر حسن روحانی به بیشکک برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، این سازمان را از جایگاه ویژه و خاصی در منطقه برخوردار دانست و افزود: سازمان شانگهای در چارچوب سیاست‌های اصولی خود خواهان تقویت همکاری‌های منطقه‌ای بوده و جمهوری اسلامی همواره از نشست‌ها و رایزنی‌ها در چارچوب این سازمان استقبال کرده است.

وی با بیان اینکه مسائل و موضوعات منطقه‌ای بایستی توسط کشورهای منطقه مشورت و درباره آن تصمیم‌گیری شود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمانی که عضو ناظر این سازمان شد همواره فعالانه در اجلاس‌های مختلف آن شرکت کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه حسن روحانی در سیزدهمین اجلاس شانگهای که ۲۱ و ۲۲ شهریور در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار می‌شود حضور می‌یابد، خاطرنشان کرد: در چنین اجلاس‌هایی روسای جمهور، دیدگاه‌ها و موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند.

وی در خصوص برنامه‌های رئیس‌جمهور در نشست بیشکک، خبرنگاران را به نهاد ریاست جمهوری ارجاع داد.

* همکاری سازنده‌ و شفاف ایران با آژانس

به گزارش خبرنگار فارس، مرضیه افخم در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی در خصوص درخواست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمهوری اسلامی ایران برای صدور مجوز بازرسی از سایت نظامی پارچین، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره همکاری سازنده و شفافی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته و بازرسی‌های انجام شده از تأسیسات هسته‌ای ایران در نوع خود بی‌نظیر و کم نظیر است گفت: ما شاهد تأکید مدیرکل آژانس و گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای انحرافی نداشته بوده‌ایم.

وی با اشاره به ادعاها و بحث‌های رسانه‌ای مختلفی که مطرح می‌شود، افزود: برای ما ملاک گزارش رسمی است و هیچ گونه تغییری در مواضع شفاف و صریح ما در همکاری با آژانس ایجاد نشده و امیدواریم در دور بعدی گفت‌وگو‌ها با آژانس که قرار است پنجم مهرماه برگزار شود این مسیر به خوبی ادامه یابد.

*سفر فرستاده نخست‌وزیر ژاپن به ایران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سفر فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن به تهران، با بیان اینکه همواره گفت‌وگوهای خوبی بین ایران و ژاپن برگزار شده خاطرنشان کرد: این تحرک دولت ژاپن به منظور رایزنی با جمهوری اسلامی ایران با عنوان کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه را حرکت خوبی می‌دانیم و امیدواریم ارتباطات و تعاملات با دولت ژاپن در سطوح مختلف ادامه یابد.

*استقبال ایران از ابتکار روسیه درباره سوریه

یکی از خبرنگاران به طرح روسیه برای حل بحران سوریه اشاره کرد و نظر افخم را جویا شد که وی در این باره گفت: ما از ابتکار روسیه درباره پایان دادن به بحران سوریه در این مرحله استقبال می‌کنیم و ما این ابتکار را در چارچوب متوقف کردن نظامی‌گری در منطقه می‌دانیم.

افخم اضافه کرد: ما همواره به عنوان کشوری که مخالف کاربرد سلاح‌های شیمیایی هستیم اعلام کرده‌ایم که خواهان عاری شدن منطقه از سلاح‌های کشتار جمعی بوده‌ایم و در عین حال نسبت به سلاح‌های شیمیایی در دست گروه‌های تروریستی در سوریه ابراز نگرانی کرده و آن را برای امنیت منطقه و جهان خطرناک تلقی می‌کنیم.

*وضعیت پرونده دیپلمات سعودی

وی درباره وضعیت پرونده دیپلمات سعودی که در تصادف با یکی از شهروندان ایرانی منجر به کشته شدن وی شد، اظهار داشت: اطلاع جدیدی در این خصوص نداریم و اطلاع رسانی در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.

* تلاش برای مذاکرات سوری – سوری

خبرنگاری از افخم پرسید که آیا ایران راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه را پیشنهاد کرده؟ که وی عنوان کرد یکی از مشترکات جمهوری اسلامی و مجموعه کشورهایی که مخالف درگیری و نظامی‌گری هستند، به کارگیری دیپلماسی است. ما خواهان ایجاد فرصت، ابتکار عمل و دیپلماسی در منطقه شدیم.

وی ادامه داد: بایستی سازوکارهایی ایجاد و ابتکاراتی در جهت دیپلماسی تقویت شود و امیدواریم ابتکارات بین‌المللی به منظور گفت‌‌وگوهای سوری و نشستن طرف‌های سوری پشت میز مذاکره شکل بگیرد. همه باید تلاش کنند در چارچوب دیپلماسی طرف‌های سوری به مذاکره و رسیدن به راه‌حل، تشویق و ترغیب شوند.

* مسئولیت کشورها در قبال سوریه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی در خصوص بروز جنگ در سوریه هم با بیان اینکه نگرانی‌ها نسبت به نظامی‌گری وجود دارد، افزود: مواضع جمهوری اسلامی ایران و بیان نگرانی‌های آن صرفا نگرانی در خصوص یک کشور نیست بلکه ما نگران ثبات و امنیت در منطقه هستیم و به عنوان کشوری که تجارب تلخی را از افراط‌گری، اشغالگری و تروریسم در منطقه شاهد بوده‌ایم این تجارب را با کشورهای دیگر مطرح می‌کنیم.

افخم گفت: تمام کشورهای منطقه مسئولیت دارند که به تلاش‌ها و مشورت‌ها برای پیشگیری از پیچیده‌تر شدن بحران و ورود به مرحله‌ای که امکان کنترل اوضاع از دست برود و به مرحله بازگشت ناپذیر برسد، بیش از پیش ادامه بدهند.

* آماده همکاری با آژانس هستیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص تغییر لحن برخورد کشورهای غربی با ایران نیز اظهار داشت: برای ما ملاک و مبنا اسناد رسمی است که طی آن اسناد رسمی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده بر عدم انحراف ایران از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای تاکید شده و در عین حال ما همواره اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری هستیم که این مسیر هر چه بیشتر شفاف‌سازی شود و امیدواریم در تهیه گزارشات از برداشت‌ها و استنباط‌های شخصی پرهیز شود.

افخم اضافه کرد: همکاری‌های خوب ایران و آژانس نشانگر آن است که تعامل خوبی وجود دارد و معتقدیم ادامه گفت‌وگو‌ها کمک کننده است و امیدواریم لحن‌هایی که از آن صحبت می‌شود چندان ملاک و مصداق نتیجه‌گیری نباشد.

*پیگیری‌ها درباره دیپلمات ربوده شده در صنعا به کجا انجامید؟

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص آخرین پیگیری‌ها درباره نوراحمد نیکبخت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن اظهار داشت: در پی ربوده شدن دیپلمات ایرانی در یمن وزارت امور خارجه پیگیری‌های خود را آغاز و رایزنی و مشورت با مقامات یمن آغاز شد و به همین منظور کمیته‌ای از بخش‌های حقوقی و کنسولی به صنعا سفر کرد. خوشبختانه مقامات یمن در این مرحله همکاری خوبی داشتند و هیئت ایرانی در این ملاقات‌ها نگرانی‌های خود را نسبت به وضعیت این دیپلمات ایرانی اعلام و خواستار پیگیری و جدیت مسئولان یمن در این زمینه شدند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای با حضور طرفین در این زمینه به منظور همکاری فشرده و نزدیکتر و تبادل اطلاعات را مطرح کرد، گفت: امیدواریم در این زمینه تصمیمات فوری‌تر اتخاذ و به اخبار خوبی درباره وضعیت این دیپلمات ایرانی نائل شویم.

* همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در خصوص برنامه دولت یازدهم برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با جمهوری آذربایجان، دو کشور ایران و آذربایجان را دو کشور مسلمان و همسایه با مشترکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی برشمرد و گفت: ما همواره تلاش داشتیم که روابط خوب همسایگی بین دو کشور تقویت شود و امیدواریم این تلاش‌ها در دولت یازدهم به نتیجه مطلوب برسد.

وی افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی را شاخصی در تعیین میزان همکاری‌ها برشمرد و یادآور شد: این تنها خواستی نیست که از سوی دولت ایران دنبال شود و امیدواریم این خواست از سوی دولت آذربایجان برای استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات در جمهوری اسلامی ایران معطوف شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مزیت‌های کار با جمهوری اسلامی برای آذری‌ها بسیار بیشتر، گسترده‌تر و مفیدتر از گرایش به سمت کشورهای خارج از منطقه است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در دوره‌های بعدی شاهد این تغییرات باشیم.

* اقدام ضد فرهنگی آذربایجان

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر تصمیم جمهوری آذربایجان برای تغییر اشعار فارسی مقبره نظامی گنجوی شاعر پارسی‌گوی ایران به اشعار آذری با بیان اینکه متاسفانه این اقدام به نام فرهنگ، یک اقدام ضدفرهنگی است، افزود:‌ اگر ترجمه اشعار به زبان ترکی با حفظ ریشه‌ها و اصالت آن صورت گیرد، یک ارزش است. تمام جهان تلاش دارند که گنجینه‌ها و هویت فرهنگی خود را به زبان‌های مختلف ترجمه کنند و ترجمه در این جهت امر پسندیده‌ای است.

افخم یادآور شد: اگر ترجمه با تخریب و هویت‌زدایی از بخش دیگری صورت گیرد کار ضد فرهنگی است. امیدوارم مسئولان آذربایجان به ابعاد کلان و ارزشمند کار فرهنگی که حفظ هویت و تلاش برای گسترش یک اندیشه خوب است،‌ روی بیاورند.

*سیاست‌های دولت یازدهم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره شفاف بودن سیاست‌های دولت یازدهم، با بیان اینکه شفاف بودن این سیاست‌ها به عنوان اصل مهم مورد تاکید و پیگیری است، اظهار داشت: بخشی از این شفافیت کمک می‌کند که فضای بین‌المللی برای همکاری و تعامل سازنده آماده شود. دولت یازدهم تلاش دارد به منظور ارتقا و تقویت وجهه جمهوری اسلامی ایران تعامل و گفت‌وگوهای سازنده را با کشورهای مختلف جهان داشته باشد و متعاقبا انتظار دارد تلاش‌ها برای رفع نگرانی‌های متقابل صورت گیرد.

وی تصریح کرد:‌ حرکت ما در چارچوب آرمان‌ها، حفظ ارزش‌های بسیار مترقی ناشی از انقلاب اسلامی بر پایه حفظ استقلال کشور و حفظ دستاوردهای عظیم انقلاب خواهد بود.

* نگرانی جامعه بین‌الملل از افراطی‌گری و تروریسم

افخم درباره انتشار مقاله‌ای در روزنامه کریستین ساینس مانیتور مبنی بر استفاده تروریست‌ها از سلاح‌های شیمیایی اظهار داشت: گزارشی را که این نشریه غربی منتشر و رفرنس آن اسناد و مدارک مبنی بر استفاده تروریست‌ها از سلاح‌های شیمیایی بود، نشانگر نگرانی جامعه بین‌المللی از افراطی‌گری، خشونت و تروریسم و خطرات ناشی از آن است و چنانچه کنترلی بر میزان دسترسی‌ها صورت گیرد و یک نشریه غربی خطرات ناشی از دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های شیمیایی را بیان کند، برای ما ارزشمند است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: جهان غرب باید مسئولانه با موضوع تروریسم و افراطی‌گری برخورد کند و قطعا برخورد گزینشی و یکجانبه که برخواسته از معیار دوگانه است نمی‌تواند به طور ریشه‌ای به حل مشکلات کمک کند.

*تلاش ایران برای جلوگیری از جنگ

خبرنگار بلومبرگ با اشاره به امضای تفاهم‌نامه دفاعی بین ایران و سوریه در سال ۲۰۰۵ از سخنگوی دستگاه دیپلماسی پرسید که اگر جنگی فرامنطقه‌ای در سوریه رخ دهد جمهوری اسلامی چه کمک‌هایی به سوریه خواهد کرد؟ که وی پاسخ داد: تلاش ما معطوف به جلوگیری از جنگ و کمک به حل موضوع از طریق دیپلماسی است. روابط ایران و سوریه روابطی خوب و مبتنی بر منافع مشترک است و ما متناسب با روند تحولات، تصمیمات خود را اعلام می‌کنیم و تاکنون در جهت حفظ منافع سوریه و کمک به پیشرفت دیپلماسی عمل کرده‌ایم.

*گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای

همان خبرنگار درباره اینکه آیا سلطان قابوس پادشاه عمان در سفرش به تهران حامل پیامی از سوی واشنگتن برای تهران بوده و آیا در موضوع سوریه تماس مستقیمی بین ایران و آمریکا صورت گرفته سوال کرد که افخم پاسخ داد: گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در این زمینه زیاد است. عمان از جمله کشورهایی است که با ایران و آمریکا روابط خوبی دارد. به دلیل روابط خوب عمان با دو کشور، هر گونه تماس و مکاتبه‌ و ملاقاتی که انجام می‌شود رسانه‌ها درباره آن به گمانه‌زنی می‌پردازند ما درباره گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای اظهارنظر نمی‌کنیم و خبر رسمی در این باره نداریم.

خبرنگاری نیز در ادامه به اظهارات روز گذشته ظریف وزیر خارجه مبنی بر رد و بدل شدن پیام‌ها بین ایران و آمریکا درباره سوریه اشاره کرد که افخم در این باره گفت: آنچه که آقای ظریف بیان کرد گویای این است که نوعی از تبادل مفاهیم رخ داده ولی اینکه به معنای تبادل پیام باشد، از سوی ظریف مطرح نشده است. ما در خصوص موضوع سوریه نگرانی‌ها و مواضع خود را اعلام کرده‌ایم ولی اینکه از طریق پیام رسمی و یا نامه‌نگاری باشد، توضیح بیشتری برای شما نداریم.

*دستاوردهای سفر ظریف به عراق

یکی از خبرنگاران درباره سفر دو روزه وزیر خارجه به عراق و دیدار با مقامات این کشور سؤال کرد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به روابط خوب و همسایگی ایران و عراق اظهار داشت: بعد از تحولات جدید در عراق این روابط رو به گسترش است. رایزنی‌ها و مشورت‌های خوب و مناسبی بین دو کشور در خصوص تحولات منطقه در جریان است. ما و عراق نگرانی‌های مشترکی نسبت به اوضاع منطقه داریم و خشونت، افراط‌گرایی و تروریسم بخشی از این نگرانی‌هاست. بخشی از مشورت‌های فیمابین ناظر بر ظرفیت‌های دو کشور برای کمک به حل موضوعات منطقه‌ای و بکارگیری دیپلماسی است.

افخم ادامه داد: ‌این سفر در چارچوب مذاکرات دوجانبه با هدف شروع گفت‌وگوها در دولت یازدهم با دولت عراق انجام شد و دیدارهای خوبی برگزار و طرفین در خصوص موضوعات دوجانبه و ابعاد همکاری‌های منطقه‌ای و فرصت‌ها و تهدیدات در منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

سخنگوی وزارت خارجه ملاقات ظریف با آیات عظام در نجف را فرصت بسیار خوبی برشمرد و افزود: ‌این سفر را به عنوان حرکتی نو در مناسبات دو کشور و شروعی برای افزایش تماس‌ها و گفت‌وگوهای نزدیک بین دو کشور ارزیابی می‌کنیم.

یکی از خبرنگاران در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر تجمع مخالفان نظام در مقابل سفارت ایران در اتریش و همچنین سفر رهبر کردهای سوریه به ایران و موافقت مقامات ایران برای خودمختاری کردها در سوریه سؤال کرد که افخم پاسخ داد: در این دو مورد اطلاعاتی ندارم، اطلاعات تکمیلی را در این زمینه اخذ و بعد از جلسه در اختیارتان قرار می‌دهم.

خبرنگار تلویزیون چین در خصوص خط قرمز ایران در موضوع سوریه سؤال کرد که افخم با بیان اینکه تلاش‌های ایران برای ممانعت از وقوع جنگ در منطقه و گفت‌وگوها و رایزنی‌ها با کشورهای مختلف صورت گرفته، افزود: ایران از ظرفیت خود در ابعاد مختلف برای تاثیرگذاری در روند و جلوگیری از هر گونه نظامی‌گری استفاده کرده و مشورت‌ها و گفت‌وگوهایی با وزرای کشورهای مختلف و حساس کردن آنها نسبت به تبعات و ابعاد هر گونه اقدامی که اوضاع را از کنترل خارج کند، صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: ما به عنوان کشوری که قربانی کاربرد سلاح شیمیایی بوده‌ایم این نگرانی‌ها را به جامعه جهانی ابراز داشته‌ایم. یکجانبه‌گرایی پذیرفتنی نیست و تصریح کردیم که نباید به عنوان یک رویه در روابط بین‌الملل حاکم شود و باید چارچوب‌، نهادها و مراجع حقوقی و بین‌المللی جایگاه خود را حفظ‌ کنند.

افخم تصریح کرد: هر گونه اقدامی که به تضعیف جایگاه نهادهای بین‌المللی منجر شود، پذیرفته شدنی نیست. خط قرمزی که یک کشور برای خود اعلام کند خط قرمز جامعه جهانی نیست و خط قرمزهایی که آمریکا اعلام می‌کند ناشی از فشارهای داخلی در خود آمریکا است. جامعه جهانی نباید اجازه دهد این خط قرمز به خط قرمز جامعه جهانی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل به همکاری، رایزنی و مشورت در جهت ایجاد ثبات، امنیت و صلح در منطقه معتقد و پایبند است و همکاری‌های منطقه‌ای باید برای تامین امنیت منطقه شکل بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه صدای کشورهای ضد جنگ شنیده می‌شود، افزود: امیدواریم این صدا هر چه بلندتر شود تا از وقوع درگیری و حتی شلیک یک گلوله در منطقه جلوگیری شود.

وی همکاری‌های ایران و سوریه را خوب و راهبردی و مبتنی بر منافع مشترک برشمرد و افزود: ‌امیدواریم روند رویدادها به سمت حل بحران سوریه پیش برود. از اینکه اخبار و تحلیل‌ها به سمت بزرگ‌نمایی جنگ و استقبال از نظامی‌گری و ماجراجویی در منطقه پیش می‌رود، استقبال نمی‌کنیم در عین حال ما چارچوب‌هایی را برای تامین منافع و آرمان‌های خود داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: امیدواریم روند اوضاع در منطقه به سمت همکاری‌ها و فضاسازی برای مذاکرات سازنده در جامعه سوریه به پیش برود.

خبرنگار آساهی شیمبون درباره استفاده وزیر خارجه از فیس‌بوک و ممنوعیت استفاده از این شبکه اجتماعی در ایران سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اظهارات روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه درباره دسترسی به فیس‌بوک و مسائل مرتبط با آن، خبرنگار را به صحبت‌های سخنگوی قوه قضائیه ارجاع داد و در عین حال گفت که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فرصت خوبی برای تعامل و رساندن صدای حق‌طلبانه مردم ایران به جهانیان است و امیدواریم این صدا به خوبی شنیده شود.

*مواضع صریح ایران درباره سوریه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اخبار جدید برای جلوگیری از وقوع هرگونه حمله نظامی علیه سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در تحولات خاورمیانه سیاست اصولی خود را مبتنی بر برقراری ثبات و امنیت منطقه قرار داده و طی بحران جاری فعالیت‌های گسترده و رایزنی‌های فشرده‌ای با کشورهای مختلف جهان برقرار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش کرده‌ایم که مانع هرگونه جنگ و درگیری در این منطقه حساس شویم. به هر حال باید صدایی بلند شود تا صدای جنگ‌طلبان کمتر به گوش برسد. در همین راستا وزیر امور خارجه کشورمان مکالمات و رایزنی‌های تلفنی و فعال کردن نمایندگان ایران در سراسر جهان را در اولویت برنامه خود قرار داده‌ است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مواضع صریح و اصولی خود را درباره سوریه به همه جهانیان اعلام کرده، عنوان کرد: ما مخالف هرگونه خشونت گرایی و تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه هستیم. وقوع هرگونه ماجراجویی جدید و نظامی‌گری در منطقه تشدیدکننده بحران است.

وی با اشاره به سفر معاون وزیر امور خارجه کشورمان به مسکو درباره بحران سوریه گفت: این سفر در چارچوب همین تلاش‌ها انجام شده و امیدواریم رایزنی جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های ضدجنگ در منطقه به نقاط امیدوارکننده‌ای برسد و مسیر را از سمت نقطه غیربازگشت تغییر دهد.

به گزارش فارس، مرضیه افخم در ابتدای این نشست میلاد حضرت معصومه (س) را تبریک گفت.

قابل ذکر است که اولین نشست مطبوعاتی مرضیه افخم سخنگوی جدید وزارت خارجه کشورمان با حضور جمع کثیری از خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران همراه بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=7445

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.